Na sportowo!

Żyrardowski sukces w brydżu sportowym

W tym sezonie drużyna Bard13 w składzie Michał Kilanowski (kapitan), Krzysztof Kwiatkowski, Robert Sadowski, Robert Siedlecki, Bogdan Radwański, Włodzimierz Wyrzykowski, Paweł Górmiński, Michał Kułakowski, Sylwester Sommer, Konrad Stenzel walczyła w rozgrywkach III ligi mazowieckiej. Uzyskała 3 miejsce i prawo do gry w barażach o II ligę. 72-rozdaniowy mecz barażowy odbył się w niedzielę 20 maja w podrzeszowskim Głogowie Małopolskim. Mecz z drużyną COME BACK Rzeszów, broniącą się przed spadkiem z II ligi, zakontraktowany był na sześć 12-rozdaniowych części. Początek meczu był bardzo wyrównany z lekką przewagą na stronę przeciwnika. Dopiero trzecia i piąta część gry zakończyła się zdecydowaną przewagą naszej drużyny i COME BACK Rzeszów poddał się bez dalszej walki. Nasi zawodnicy mogli świętować awans do II ligi.

 

Bardzo się cieszymy z awansu, który uzyskaliśmy i postępu w jakości gry, którego dokonały w czasie całego sezonu nasze pary. Rywalizacja w mazowieckiej III lidze jest bardzo wyrównana. Uznawana jest ona za najsilniejszą z III lig w Polsce. Dlatego tak trudno wspiąć się wyżej. Nam to się właśnie udało! – o sukcesie opowiada kapitan naszych zawodników – Michał Kilanowski. Teraz przed nami wakacje od brydża ligowego i dalsze doskonalenie gry w parach. Prace nad rozwojem systemów licytacyjnych i rozpracowywanie przeciwników. Nowy sezon ruszy na jesieni. Do tego czasu chcemy znaleźć sponsora, którego będziemy reprezentować. Wyższa liga to wyjazdy do Mielca i wyższe opłaty startowe. Dotychczas płaciliśmy za wszystko z własnych środków.

 

Brydż sportowy i towarzyski to fantastyczna wspaniała forma spędzania wolnego czasu i trenowania szarych komórek. Zawiera elementy matematyki, statystyki i rachunku prawdopodobieństwa oraz psychologii i teorii gier. Ale bez obaw. Tak w praktyce wystarczy smykałka karciana, obecność przy stoliku i liczenie do trzynastu. Brydż sportowy to rywalizacja o puchary i tytuły.

 

Grać można nauczyć się z książek, czasopism, programów komputerowych i internetu. A warto, bo uczy szybkiego liczenia, przewidywania, logicznego myślenia, rozwiązywania problemów i współpracy w parze. Jest grą błędów i uczy pokory. Wygrywa zazwyczaj ten, kto popełni mniej pomyłek. Badania naukowe dowodzą, że gra w brydża mocno redukuje ryzyko zachorowań na chorobę Alzheimera i inne z obszaru demencji starczej. W brydża grają dzieci i 100. letni seniorzy.

Przed kilkunastoma laty brydż sportowy był bardzo popularny w Żyrardowie. Na lokalne turnieje w ODK czy MDK przychodziło kilkanaście a nawet kilkadziesiąt par. Może II-ligowy Bard13 przyczyni się do reaktywacji tego sportu w naszym mieście?

Naszym brydżystom gratulujemy sukcesu, życzymy powodzenia i dalszych zwycięstw. A Państwa zachęcamy do gry w brydża.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close