Co słychać na mieście?

Żyrardów pamięta o Powstaniu Warszawskim

1 sierpnia br. przy pomniku Żołnierzy AK, na skwerze u zbiegu ulic 1 Maja i Limanowskiego, zebrali się kombatanci, reprezentanci władz miasta i powiatu, lokalnych stowarzyszeń i mieszkańcy Żyrardowa, by oddać hołd uczestnikom Powstania Warszawskiego sprzed 74- laty.

Punktualnie o godz. 17:00 zawył przejmujący dźwięk syren. Miasto zatrzymało się na symboliczną minutę, by wspomnieć bohaterską postawę warszawiaków walczących za polski honor i wolność.

P.o. Prezydenta Miasta Lucjan Krzysztof Chrzanowski w swoim przemówieniu podkreślił, że uroczystości to wyraz szacunku, wdzięczności i patriotycznej powinności wobec bohaterów Powstania Warszawskiego. To także świadome budowanie kolejnego, ważnego ogniwa w łańcuchu pokoleń, związanego z narodową pamięcią o godzinie „W”. Z kolei Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa Marcin Rosiński podkreślił rolę pamięci o wydarzeniach z 1 sierpnia 1944 roku w procesie tworzenia tożsamości i dumy narodowej.

Warto zwrócić szczególną uwagę na wystąpienie Ryszarda Wiśniewskiego, kombatanta, członka Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowiska „Żaba” w Żyrardowie, który opowiedział zebranym piękną i poruszającą historię genezy Powstania Warszawskiego.

Następnie, zgodnie z tradycją, delegacje lokalnych władz, stowarzyszeń i instytucji złożyły kwiaty pod pomnikiem Żołnierzy AK. Tegoroczne uroczystości uświetnił również występ chóru Echo. Spod pomnika uczestnicy udali się do kościoła MBP, gdzie o godz. 18:00 została odprawiona msza św. w intencji Ojczyzny.

fot. Urząd Miasta Żyrardowa

Źródło
Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close