Kulturalnie

Żyrardów w Klubie Ronina

 

Gośćmi spotkania warszawskiego Klubu Ronina byli prof. Artur Krajewski i wiceprezydent Dariusz Kaczanowski. Szef Klubu – dr Józef Orzeł – zaprosił na spotkanie przedstawicieli naszego miasta, by porozmawiać na temat obecnego stanu polskiej kultury na przykładzie odbywającego się właśnie Interdyscyplinarnego Festiwalu Miasto Gwiazd w Żyrardowie. Kurator Festiwalu – prof. Artur Krajewski – opowiedział o historii jego powstania i idei przyświecającej tej artystycznej imprezie. Wiceprezydent Dariusz Kaczanowski mówił o tym, że szeroko rozumiana kultura jest jednym z najlepszych magnesów na turystów i jednym z najlepszych sposobów budowania marki.

Obaj podkreślali to, że organizacja imprez, które na stałe zapiszą się w kalendarzu kulturalnym miasta, wymaga dobrego pomysłu, konsekwencji i ogromnego zaangażowania dobrego zespołu ludzi, najczęściej pasjonatów. Wymaga też czasu i systematycznego wsparcia lokalnych władz. Za to korzyści z kultury, rozumianej szerzej niż same koncerty, wystawy, spektakle czy festiwale, wykraczają poza zwiększony napływ turystów. Jakość życia kulturalnego odgrywa też istotną rolę w budowaniu atrakcyjności regionów i miast dla mieszkańców oraz inwestorów.

Uczestnicy spotkania pytali o koszty organizacji takiego wydarzenia artystycznego, o prowadzoną politykę kulturalną państwa a nawet podziały polityczne wśród samych artystów. Były również sugestie dotyczące bardziej aktywnego udziału samorządu w pomocy udzielanej tego typu przedsięwzięciom. Zwrócono również uwagę na to, by takie miasto jak Żyrardów, które nie jest już takim oczywistym wyborem np. na wakacyjne wyprawy, miało nie cykliczny Festiwal dwa tygodnie w roku, ale cały rok. By Żyrardów w pełni wykorzystał to, co posiada, czyli wspaniałą historię, zabytki, czerwoną cegłę i pasjonatów sztuki.

Close
Close