Kultura

Zabytkowe krosna z żyrardowskiej fabryki przenoszone są do Muzeum Lniarstwa

Ostatnia fabryka – „Lniane Tkaniny Żakardowe” – do niedawna konktynuująca lniarskie tradycje w naszym mieście, zakończyła niestety działalność, ale nie kończą pracy maszyny, które służyły jeszcze w dawnych Zakładach Lniarskich. Właśnie trwa ich przenoszenie do Muzeum Lniarstwa. Stało się to możliwe dzięki decyzji Prezydenta Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego o ich zakupie i ocaleniu od zapomnienia. Trzymamy kciuki za pomyślne przeniesienie i uruchomienie maszyn!

Gratulujemy Muzeum Lniarstwa pozyskania dotacji z Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, na stworzenie nowej ekspozycji, dzięki której będziemy mogli zobaczyć, jak produkowano tkaniny żakardowe w Zakładach Lniarskich.

Przeniesienie do muzealnych hal ekspozycyjnych zabytkowego parku maszynowego, to jedno z większych wyzwań Muzeum Lniarstwa, z jakimi do tej pory mogło się zmierzyć. Projekt przyczyni się do uchronienia przed zniszczeniem jedynych na świecie 16 szt. krosien żakardowych, które staną się główną atrakcją wystawy.

Dodaj komentarz

Back to top button