Kulturalnie

X edycja ,,Manufaktury Satyry”

Miasto Żyrardów ogłosiło dziesiątą edycję Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry”. Tegoroczny temat konkursu brzmi: ,,Na początku był…LEN”. Gorąco zachęcamy do nadsyłania prac! Konkurs trwa do 21 czerwca br. Jak co roku autorzy zwycięskich prac uhonorowani zostaną nagrodami finansowymi.

Konkurs ma charakter otwarty i kierowany jest do artystów profesjonalnie uprawiających karykaturę i rysunek satyryczny oraz do studentów wyższych uczelni plastycznych.

Jego celem jest popularyzowanie poprzez sztukę historii miasta, stąd też tematy kolejnych edycji konkursu nawiązują do dziejów Żyrardowa. Każdego roku wśród uczestników konkursu jest wielu wybitnych reprezentantów polskiego rysunku satyrycznego, cenionych zarówno w kraju, jak i zagranicą, ale też nie brakuje twórców, którzy dopiero zaczynają karierę artystyczną. Zarówno jedni, jak i drudzy, w przemysłowej historii Żyrardowa znajdują inspirację do stworzenia intrygujących rysunków satyrycznych. Na przestrzeni minionych dziewięciu lat organizowania konkursu powstała unikalna kolekcja prac, a zarazem jedyna w swoim rodzaju historia miasta opowiadana oczami rysowników-satyryków. Każdego roku laureaci konkursu prezentują swoje dzieła na pokonkursowej wystawie, do której wydawany jest katalog najciekawszych prac.

W tym roku patronat honorowy nad imprezą sprawują: Marszałek Województwa Mazowieckiego,  Muzeum Karykatury im. Eryka Lipińskiego w Warszawie oraz Stowarzyszenie Polskich Artystów Karykatury.

Prace konkursowe z dopiskiem „Manufaktura Satyry” należy składać osobiście w Biurze Obsługi Klienta Urzędu Miasta Żyrardowa lub przesyłać na adres: Urząd Miasta Żyrardowa, Plac Jana Pawła II Nr 1, 96-300 Żyrardów. Termin nadsyłania prac upływa 21 czerwca br.

Otwarcie wystawy pokonkursowej oraz wręczenie nagród laureatom planowane jest 5 października (sobota) br, w Galerii ,,Resursa” w Żyrardowie. Wystawa zostanie wzbogacona o prace artystów zaproszonych przez organizatorów (poza konkursem), zarówno z Polski, jak i z zagranicy. W latach ubiegłych byli to artyści z Ukrainy, Czech, Kanady, Węgier, Francji, Luksemburga, Niemiec, Włoch, Rosji, Litwy, Turcji, Rumunii, Niemiec, Chin, Azerbejdżanu i Hiszpanii.

Szczegółowe informacje o konkursie dostępne są w zakładce,,Manufaktura Satyry”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close