Co słychać na mieście?

Świetlica przy Waryńskiego na nowo

Parę dni temu informowaliśmy o nowym operatorze świetlicy dla dzieci przy ulicy Waryńskiego. Od 9 stycznia br.  świetlicę prowadzi Związek Harcerstwa Polskiego, Hufiec Żyrardów. Dzisiaj rozmawiamy z Karolem Skonecznym – nowym Koordynatorem Świetlicy.

Informacje Żyrardowskie: Panie Karolu, Skąd pomysł aby zaangażować się w świetlicę profilaktyczną? Prowadzicie już aktywne życie społeczne, macie siły i środki na kolejny projekt?  

Karol Skoneczny: Pomysł zrodził się całkiem przypadkiem, jakiś czas temu otrzymałem w obowiązkach członka Komendy Hufca dodatkowe zadanie – realizację grantów zewnętrznych. Od tego czasu bacznie śledziłem różne projekty w Polsce, szczególnie zaintrygował mnie projekt kilkunastu Świetlic Harcerskich w Chorągwi Kieleckiej. Pomysł bardzo mi się spodobał, pierwotnie pomyślałem czemu by nie spróbować otworzyć takiej świetlicy przy ul. Mostowej gdzie sporo dzieci spędza czas, jest duże osiedle i fajny przystępny teren z budynkiem. W tym czasie został ogłoszony konkurs na zajęcia świetlicowe przez Prezydenta Miasta Żyrardowa. Praktycznie nie było chwili zastanowienia – to jest to – pomyślałem. Hufiec Żyrardów ma wielu instruktorów byłych i obecnych, przyjaciół, wolontariuszy, drużynowych, którzy angażują się w wiele akcji lokalnych. O siły i zasoby ludzkie się nie martwiłem, gdyż wiedziałem, że jako organizacja jesteśmy silni i gotowi na takie przedsięwzięcie. Środki to zawsze wrażliwy punkt, w ZHP utrzymujemy się głównie ze składek członkowskich. Największa część idzie do wyższych struktur, pozostałe środki na bieżącą działalność, nie posiadamy tak znaczących sum, aby realizować projekt o takiej wartości samodzielnie.

Informacje Żyrardowskie: Jak Pan uważa, w których punktach Państwa oferta była lepsza od dotychczasowego operatora świetlicy – Stowarzyszenia Świetlik?

KS: Szczerze nie wiem, nie znam oferty Świetlika ani Oratorium. Szukałem informacji o działaniach poprzedniego operatora, aby przeanalizować jakie są potrzeby, ale nic ciekawego nie znalazłem. Natomiast nie zamierzam oglądać się za siebie i porównywać do innych, wiem na co nas stać. Wiem co zaproponowałem w swoim autorskim projekcie i dzisiaj mogę powiedzieć że jest tam umieszczona tylko namiastka tego co możemy i będziemy robić z dziećmi. Potrzebujemy spokoju i trochę czasu.

Informacje Żyrardowskie: Jak wygląda Państwa oferta edukacyjno-profilaktyczna, skierowana do dzieci i młodzieży w ramach świetlicy profilaktycznej?

KS: Zajęcia będziemy prowadzić harcerską metodą wychowawczą charakteryzującą się przyjacielską i braterską postawą wobec otoczenia. Podstawowym celem naszej oferty jest zapewnienie bezpieczeństwa, dobrej opieki i pomocy przy odrabianiu lekcji. Oferta edukacyjno- profilaktyczna jest bardzo bogata w różne zajęcia, gry i zabawy, zajęcia umuzykalniające, bajkoterapię, origami, zajęcia plastyczne, profilaktyczne oraz z języka angielskiego. Będziemy odwiedzać obiekty sportowe i instytucje kulturalne, będziemy także raz w miesiącu zapraszać ciekawe osoby. Nastawiamy się na edukowanie oraz naukę samodzielności, mamy wiele ciekawych form na uatrakcyjnienie ich czasu wolnego.

Informacje Żyrardowskie: Od kiedy dzieci mogą przychodzić do świetlicy harcerskiej na Waryńskiego 25?

KS: Dzieci mogą przychodzić i przychodzą już od 9 stycznia, nowością jest wydłużony czas funkcjonowania świetlicy ponieważ będzie czynna od 13:00 – 18:00 od poniedziałku do piątku.

Informacje Żyrardowskie: Czy powstanie strona internetowa albo profil na Facebook z aktualnościami dotyczących życia świetlicy?

KS: Oczywiście uważam, że rzetelna informacja o naszych działaniach jest bardzo ważna i potrzebna z wielu przyczyn. Dlatego już posiadamy fanpage na portalu społecznościowym Facebook oraz stronę internetową, z którą też niedługo wystartujemy w pełni pod adresem hśp.pl.

Informacje Żyrardowskie: Zmieni się kadra świetlicy?

KS: Tak, jest nowa kadra różnych specjalności, w większości bardzo doświadczona w pracy z dziećmi. Mimo zaskoczenia w pierwszym momencie dzieci bardzo szybko nas zaakceptowały, otrzymaliśmy pierwszego dnia wiele laurek. Można powiedzieć, że na razie uczymy się ich przyzwyczajeń, dużo rozmawiamy i słuchamy. Jest naprawdę bardzo dobrze, nasza integracja przebiega prawidłowo.

Informacje Żyrardowskie: Czy istniejące wyposażenie, pomoce dydaktyczne, osprzęt zostaje w świetlicy i będzie dalej służyło dzieciom? Czy może jest to własność odchodzącego Stowarzyszenia?

KS: Oczywiście przejęliśmy komisyjnie świetlicę protokołem zdawczo-odbiorczym, na którym jest stałe mienie jako własność Miasta. Nie mam wiedzy co było własnością stowarzyszenia, dopiero z relacji dzieci wiele się dowiadujemy.

Informacje Żyrardowskie: Jaki jest plan na najbliższe 2 tygodnie? Dzieci powinny się ponownie zapisać do świetlicy? Jakie zajęcia na nie czekają?

KS: Najbliższe dwa tygodnie to jak mówiłem słuchanie i jeszcze raz słuchanie dzieci. Poznajemy się wyczuwamy jakie są potrzeby i oczekiwania rodziców czy wychowawców szkolnych. Stosujemy wiele zabaw i ćwiczeń integrujących grupę. Niestety nie mamy przekazanej żadnej dokumentacji dzieci, musimy wszystko tworzyć od nowa. Nie otrzymaliśmy żadnych informacji o dzieciach bo to „tajemnica stowarzyszenia” – taką mamy odpowiedz. Musimy zobaczyć ile dzieci systematycznie i stale uczęszcza do świetlicy, następnie będziemy przyjmować kolejne. Jedynym dla nas problemem są ograniczone warunki lokalowe, ale chcemy pomóc jak największej liczbie dzieci.

Karol Skoneczny – Członek Komendy Hufca Hufca ZHP Żyrardów, Koordynator Harcerskiej Świetlicy Profilaktycznej, Wychowawca dzieci i młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close