Na sygnale!

Wyszedł ze szpitala i zabił matkę?

 

Prokuratura w Żyrardowie prowadzi śledztwo w sprawie zabójstwa 56-letniej kobiety. W sprawie zatrzymany został jej syn, 27-letni Robert Z., który miał udusić kobietę. Mężczyzna przebywał wcześniej w szpitalu psychiatrycznym. Spędził tam pięć lat i dopiero niedawno został zwolniony. Po wyjściu na wolność zamieszkał z rodzicami.

Do śmierci 56-letniej Bożeny Z. doszło 6 grudnia. Kobieta została uduszona. Makabrycznego odkrycia dokonano, gdy jej mąż bezskutecznie próbował dostać się do domu. W środku przebywał Robert Z., który nie reagował na próby nawiązania z nim kontaktu. Zaniepokojony mąż 56-latki wezwał więc policję. Po odkryciu zwłok 27-latek został zatrzymany.

– Robert Z. został tymczasowo aresztowany na trzy miesiące przez Sąd Rejonowy w Sochaczewie – poinformowała PAP rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej Iwona Śmigielska-Kowalska.

Od 2012 r. do października tego roku Robert Z. przebywał na leczeniu w Wojewódzkim Szpitalu dla Nerwowo i Psychicznie Chorych w Świeciu (woj. kujawsko-pomorskie). Został tam skierowany przez sąd. Była to tzw. internacja, czyli środek zabezpieczający zastosowany w związku z oskarżeniem Roberta Z. o usiłowanie zabójstwa z użyciem broni palnej. Chodziło o zdarzenie z 2011 r., do którego doszło podczas jego kłótni z innym mężczyzną na jednej z ulic Żyrardowa.

Postępowanie w tej sprawie zostało umorzone po stwierdzeniu niepoczytalności Roberta Z. w chwili popełnienia czynu – w efekcie trafił on na przymusowe leczenie psychiatryczne. Decyzję o jego zwolnieniu podjął Sąd Okręgowy w Płocku na podstawie opinii lekarskiej.

– W czasie internacji mężczyzna przebywał w szpitalu w Świeciu w warunkach oddziału psychiatrycznego o wzmocnionym zabezpieczeniu. W październiku sąd uchylił stosowanie tego środka. Wydał jednocześnie postanowienie o zastosowaniu terapii w poradni psychiatrycznej. Prokurator wnosił o powołanie innego zespołu biegłych do oceny stanu zdrowia psychicznego mężczyzny, ostatecznie złożył zażalenie na decyzję sądu – powiedziała Śmigielska-Kowalska.

Po zwolnieniu ze szpitala 27-latek zamieszkał z rodzicami. – Pod koniec listopada ojciec mężczyzny złożył w Prokuraturze Rejonowej w Żyrardowie zawiadomienie o groźbach kierowanych przez syna wobec obojga rodziców. Kilka dni później, 6 grudnia, doszło do zabójstwa matki. W sprawie tej toczy się śledztwo. Wobec Roberta Z., podejrzanego o dokonanie zabójstwa, sąd zastosował do marca areszt tymczasowy – powiedziała rzeczniczka płockiej Prokuratury Okręgowej.

Dodała, iż w związku ze złożonym wcześniej zażaleniem na zwolnienie z internacji psychiatrycznej Roberta Z., Sąd Apelacyjny w Łodzi wyznaczył posiedzenie w tej sprawie na 13 grudnia. (PAP)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close