Breaking NEWSGospodarka

W Wiskitkach o Centralnym Porcie Komunikacyjnym

W dniu wczorajszym w Wiskitkach odbyło się spotkanie z ministrem Wildem w sprawie Centralnego Portu Komunikacyjnego, który ma powstać w bezpośredniej okolicy. Spotkanie trwało kilka godzin i wg mieszkańców nie przyniosło odpowiedzi na ich najważniejsze pytania. Dlaczego? Jest jeszcze za wcześnie. Aktualnie trwają dokładne analizy pozwalające na doprecyzowanie dokładnego umiejscowienia lotniska i węzła kolejowego, a także położenia pasów startowych względem stron świata. Od tej decyzji zależą m.in. kierunki startów i lądowań, a więc i dokładna lokalizacja, która jest podstawową kwestią z punktu widzenia okolicznych mieszkańców.

Wstępny plan lotniska będzie znany do połowy 2019 r. Wówczas ma być rozstrzygnięty konkurs na koncepcję architektoniczną lotniska oraz koncepcję urbanistyczną terenów otaczających lotnisko. W 2019 roku nastąpi rezerwacja obszaru inwestycji, a więc oficjalne wyznaczenie terenu dla dwóch potencjalnych lokalizacji CPK. W 2020 roku, na podstawie decyzji lokalizacyjnej, wydawanej przez Wojewodę zostanie wskazana ostateczna lokalizacja CPK.

Intencją Pełnomocnika Rządu jest nabycie ziemi pod teren CPK w drodze dobrowolnych negocjacji oraz umów cywilno-prawnych na nabycie nieruchomości. Czas na sprzedaż ziemi i przeprowadzkę będzie wynosił półtora roku. Zgonie z zapisami ustawy o Centralnym Porcie Komunikacyjnym mieszkańcy z terenu objętego inwestycją będą mieli czas do końca 2019 na negocjacje, wybór nieruchomości zastępczych i zmianę miejsca zamieszkania. Dopiero gdy negocjacje zakończą się bez efektu, w 2020 r. rozpoczną się procedury odszkodowawcze, które potrwają kolejne cztery miesiące.

Każdy właściciel posiadający ziemie na wskazanym w maju 2018 r. terenie inwestycyjnym CPK będzie mógł sprzedać ziemię przeznaczoną na teren portu do końca 2019 r. W ustalonym indywidualnie wynagrodzeniu uwzględniona będzie nie tylko wycena nieruchomości, ale również przeznaczenie tej nieruchomości na port komunikacyjny. Na podstawie umowy będzie można również otrzymać nieruchomość zastępczą z zasobów Państwa, o co najmniej równej wartości transakcyjnej jak wyzbywania nieruchomość.

Wszyscy właściciele gruntów objętych decyzją lokalizacyjną Wojewody (początek 2020 r.), którzy nie zdecydują się wcześniej na sprzedaż nieruchomości otrzymają odszkodowanie z tytułu wywłaszczenia. Osoby objęte decyzją administracyjną będą miały 120 dni na opuszczenie nieruchomości. Dodatkowe odszkodowania będą przysługiwać rolnikom uczestniczącymi w krajowych i unijnych projektach z dofinansowaniem. Spółka celowa będzie przejmować zobowiązania z tego tytułu.

Właściciele nieruchomości będą mieli możliwość przeprowadzki do wybranej przez siebie lokalizacji spośród puli gruntów należących do Skarbu Państwa na terenie całej Polski, w tym w ramach zasobu Krajowego Ośrodka Wsparcia Rolnictwa (KOWR), Agencji Mienia Wojskowego (AMW), Lasów Państwowych i Krajowego Zasobu Nieruchomości (KZN).

W przypadku zainteresowania znacznej części mieszkańców, będzie możliwość odtworzenia układu osadniczego w innej miejscowości (tak jak zrobiono to w przypadku wsi Nieboczowy na Śląsku, na terenie której wybudowano zbiornik przeciwpowodziowy Racibórz Dolny); będzie możliwość kontynuowania działalności rolniczej. Grunty zamienne będą co najmniej tej samej klasy, mogą być nawet lepsze i bardziej wartościowe.

Źródło
cpk-konsultacje.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close