Co słychać na mieście?Kulturalnie

W Muzeum Lniarstwa ruszyły zapisy na warsztaty „Być jak… mistrz”

Interesujesz się dziedzictwem poprzemysłowym Żyrardowa? Lubisz klimat industrialnych hal oddający charakter dawnej fabryki lnu? Chcesz zapoznać się z tajnikami pracy mistrza, nawlekacza i tkaczki, czyli dawnych pracowników tkalni? Weź udział w warsztatach organizowanych w Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie w ramach projektu „Być jak… mistrz”, które ruszają już w czerwcu br. Udział w warsztatach wymaga wcześniejszych zapisów.

Warsztaty „Być jak… mistrz” to cykl bezpłatnych zajęć skierowanych do osób zainteresowanych poprzemysłową tradycją Żyrardowa, które odbędą się w okresie czerwiec-wrzesień br. na terenie poprzemysłowych hal Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie. Na chwilę obecną ruszyły zapisy na pierwszą część warsztatów, podczas których uczestnicy przyczynią się do uruchomienia niedziałającego dotychczas krosna tkackiego.

Pierwszym z cyklu są warsztaty pn. „Być jak mistrz”, podczas których uczestnicy dowiedzą się na czym polegała praca mistrza tkalni, a także szczegółowo poznają budowę mechanicznego krosna tkackiego oraz nabędą podstawowe umiejętności z zakresu nadzorowania parametrów techniczno-technologicznych krosien i produkowanych tkanin. Podczas kolejnego cyklu pn. „Być jak nawlekacz” uczestnicy nabędą umiejętności z zakresu przygotowania osnowy do nałożenia na krosno tkackie. Natomiast podczas warsztatów pn. „Być jak tkaczka” dowiedzą się w praktyce jak przygotować przędze lnianą, nabędą umiejętności z uruchamiania krosna i prowadzenia produkcji.

Na każdy z wyżej wymienionych cykli zostanie zakwalifikowana grupa po 5 osób, które pod okiem wykwalifikowanych instruktorów – dawnych pracowników tkalni żyrardowskiej fabryki lnu – będą uczestniczyli we wszystkich spotkaniach z danego cyklu. W celu lepszego zrozumienia kontekstu historycznego i technologicznego, zainteresowanych udziałem w warsztatach zapraszamy również na wykład z zakresu tkactwa pn. „Poznaj tajniki pracy na tkalni”, który odbędzie się w Muzeum Lniarstwa w sobotę 29 czerwca 2019 r. Uczestnikom zostaną przekazane informacje nt. procesów technologicznych zachodzących na tkalni, historii oraz strukturze pracy. Spotkanie zostanie uzupełnione pokazami filmów, a także konkursem z nagrodami.

Szczegółowy program:

Poznaj tajniki pracy na tkalni – wykład z zakresu tkactwa | 29 czerwca | start godz. 11:00 |

Być jak nawlekacz | 30 czerwca | start godz. 11:00 |

Być jak mistrz | 06 lipca | 13 lipca | 20 lipca | start godz. 11:00 |

Być jak tkaczka | 07 lipca | 14 lipca | 21 lipca | 28 lipca | start godz. 11:00 |

Udział w projekcie jest bezpłatny, lecz ze względu na ograniczoną liczbę miejsc wymagane są wcześniejsze zapisy. Zgłoszenia na wyżej wymienione warsztaty oraz wykład będą przyjmowane do 24 czerwca 2019 r. do godziny 16:00 (liczy się kolejność zgłoszeń) poprzez wysłanie zgłoszenia na maila (biuro@muzeumlniarstwa.pl) bądź kontakt telefoniczny (731 318 800) lub osobisty (Muzeum Lniarstwa, Żyrardów, ul. Dittricha 18). Regulamin udziału w warsztatach dostępny jest na stronie www.turystycznemazowsze.pl oraz www.muzeumlniarstwa.pl.

„Być jak mistrz to kolejny element Industrialnej Fabryki Talentów. Jest to niezwykły projekt, który angażuje pokolenia. Pracownicy byłych zakładów lniarskich przekazują swoje umiejętności młodym mieszkańcom miasta. Dzięki temu zawody „mistrza” czy „tkaczki” nie zostaną zapomniane.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

W ramach projektu zostaną również poprowadzone pokazowe warsztaty z tkania na krośnie mechanicznym, które będą odbywały się w każdy sierpniowy piątek w godz. 10:00-15:00 oraz w sierpniowe i wrześniowe weekendy w godz. 11:00-18:00. Ze względu na to, że warsztaty pokazowe mają charakter otwarty i skierowane są do turystów zwiedzających Muzeum Lniarstwa, nie trzeba się na nie wcześniej zapisywać. Ostatnim cyklem projektu będą warsztaty „Być jak szwaczka”, które odbędą się w drugiej połowie września – zapisy ruszą na początku września br.

Projekt „Być jak… mistrz – historia zaklęta w ginących zawodach pracowników dawnej żyrardowskiej fabryki lnu”, realizowany przez Lokalną Organizację Turystyczną Mazowsza Zachodniego, został dofinansowany w ramach Programu Fundusz Inicjatyw Obywatelskich na lata 2014-2020.

 

Kontakt:

 

Lokalna Organizacja Turystyczna Mazowsza Zachodniego

  1. Limanowskiego 45 lok. 201, 96-300 Żyrardów

e-mail: biuro@lotmz.org, tel. 535 924 888

 

Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie

  1. Dittricha 18, 96-300 Żyrardów

e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl,  tel. 731 318 800

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close