Na sygnale!

Uwaga na kleszcze

 

Choć to dopiero pierwsze podrygi wiosny, już panuje plaga kleszczy. Najbardziej atakują psy, ale ludzi nie omijają.

Kleszcze są pasożytami należącymi do gromady pajęczaków. Dojrzałe samice mogą żyć przez cały rok i są w stanie przeżyć nawet najsroższą zimę, chowając się pod pokrywą śnieżną. Jaja składane są wczesną wiosną, natomiast wylęg larw może nastąpić nawet po 1-2 tygodniach, jeśli trafią na sprzyjające warunki temperaturowe oraz wilgotność powietrza.

Występują najczęściej w lasach, na łąkach, ale także w ogródkach, parkach oraz na działkach. Wynika z tego, że aktywny człowiek, lubiący przebywać na łonie natury, powinien zachować szczególną ostrożność, zwłaszcza na obszarach, na których stwierdzono zwiększone ryzyko występowania kleszczy.

Mogą przenosić wiele groźnych chorób, a najpowszechniejszą z nich jest borelioza. Aby uchronić się przed kleszczem, należy pamiętać o odpowiedniej profilaktyce – dla czworonogów do wyboru mamy preparaty nakrapiane, obroże i tabletki. Dla ludzi preparaty w sprey’u, maści.
Gdy jednak kleszcz się przyczepi, należy usunąć go w całości lub niezwłocznie udać się do lekarza – a czworonoga przyprowadzić do weterynarza.

Borelioza to bardzo trudna do wyleczenia i kosztowna choroba, z którą walczy się miesiącami.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close