Breaking NEWSCo słychać na mieście?Komentarz polityczny

To nie cyrk tylko walka o wpływy

W ostatnich dniach mogliśmy przeczytać o cyrku, jaki zorganizowało nam starostwo powiatowe w związku z wyborem nowego prezesa szpitala. W Biuletynie Informacji Publicznej ukazały się wszystkie dokumenty, które rzucają więcej światła na tą sprawę.

21 lutego 2019 roku rada nadzorcza spółki uchwaliła 8-osobowy skład osobowy komisji konkursowej, w której zasiada cała rada nadzorcza CZMZ Sp.z o.o., Starosta, Wicestarosta, Jacek Czubak – Radny Powiatowy z komitetu wyborczego L.K. Chrzanowskiego oraz lekarz Krzysztof Błaszczak. W tej komisji Prawo i Sprawiedliwość, które w teorii rządzi powiatem i jest w pełni odpowiedzialne zarówno za szpital jak i cały powiat ma tylko 2 głosy w 8-osobowym składzie komisji.

Ktoś się chyba zorientował w ostatnim możliwym momencie, że coś tu poszło nie tak, ponieważ 11 marca, w ostatnim dniu konkursu zarząd powiatu, który jest jednocześnie zgromadzeniem wspólników spółki (bez pani Starosty, która przebywa w tym czasie na urlopie) uchwałą zobowiązuje radę nadzorczą do zakończenia konkursu bez wyłaniania kandydata – najprawdopodobniej planowano rozpisać nowy konkurs z innym podziałem głosów w komisji konkursowej.

Być może zarząd powiatu dokonał tych zmian bez porozumienia ze Starostą, ponieważ 26 marca, po jej powrocie z dwutygodniowego urlopu sprawa została odkręcona przy czym zmodyfikowano skład komisji. W nowym rozdaniu Prawo i Sprawiedliwość ma 6 głosów w 13-osobowym składzie komisji, co sukcesem też nazwać nie można.

Wszystko co się dzieje w Powiecie Żyrardowskim idzie na konto Prawa i Sprawiedliwości, to oni mają większość w radzie i zarządzie, więc trudno robić im zarzut, że chcą mieć wpływ na obsadzanie tak ważnych stanowisk jak prezes szpitala. Pytanie jakie się nasuwa, to kto zdecydował o takim, niekorzystnym dla PiS podziale głosów 21 lutego oraz jaki był tego cel. Zastanawiająca jest też niezwykle silna pozycja Starosty. Przypomnijmy, Beata Sznajder do Rady Powiatu weszła z ramienia forum samorządowego Józefa Kurka burmistrza Mszczonowa – zdobyła 376 głosów, był to trzeci wynik od końca. Do czasu jej wyboru na starostę w Radzie Powiatu był jeszcze jeden reprezentant forum, były starosta Wojciech Szustakiewicz. W tej chwili jednak forum samorządowe ma tylko jeden głos w 19-osobowej Radzie Powiatu – głos Beaty Sznajder.

Wygląda na to, że PiS bardzo mocno się przeliczył, licząc na to, że realnie rządzić będzie nie starosta a 5-osobowy zarząd powiatu, w którym PiS ma 4 głosy. A tu widać wyraźnie, że twardą ręką rządzi Starosta Beata Sznajder ze swoim jednym głosem w radzie powiatu i swoim jednym głosem w zarządzie powiatu oraz oczywiście Józef Kurek i Łukasz Koperski.

Kalendarium:

21 lutego Rada Nadzorcza CZMZ Sp.z o.o. uchwala skład komisji konkursowej, mającej wyłonić nowego prezesa spółki:
W komisji zasiadają
Sylwester Osiński, przewodniczący komisji (KWW L.K. Chrzanowskiego)
oraz członkowie
– Zofia Krukowska (Członek Rady Nadzorczej CZMZ Sp.z o.o.)
– Mariusz Wyleżoł (Członek Rady Nadzorczej CZMZ Sp.z o.o.)
– Beata Sznajder (Starosta – KWW „forum Samorządowe – Powiat, Mszczonów i Radziejowice” )
– Krzysztof Dziwisz (Wicestarosta – KW PiS)
– Stanisław Nalej (KW PiS)
– Krzysztof Błaszczak (Lekarz CZMZ Sp.z o.o.)
– Jacek Czubak (KWW L.K. Chrzanowskiego)

11 marca Zgromadzenie wspólników spółki dokonuje uchylenia uchwały w sprawie organizacji konkursu na nowego prezesa szpitala i zobowiązuje Radę nadzorczą do zakończenia wszczętego i niezakończonego postępowania konkursowego bez wyłaniania kandydata. W zgromadzeniu wspólników nie bierze udziału starosta Beata Sznajder – jest w tym czasie na urlopie.

15 marca Rada Nadzorcza CZMZ Sp.z o.o. w konsekwencji uchwały zgromadzenia wspólników decyduje o zakończeniu postępowania konkursowego bez wyłaniania kandydata

25 marca po powrocie z urlopu Starosty Beaty Sznajder, zgromadzenie wspólników odwołuje w całości uchwałę z 11 marca

26 marca Rada nadzorcza w konsekwencji uchwały zgromadzenia wspólników uchyla swoją uchwałę o zakończeniu konkursu, a więc konkurs trwa nadal.

26 marca Rada nadzorcza modyfikuje skład komisji konkursowej:

Odwołuje się z komisji Mariusza Wyleżoła
Powołuje się następujące osoby:

– Katarzyna Krawczyk (Urzędnik Starostwa Powiatowego)
– Andrzej Koźbiał (KW PiS)
– Franciszek Jankowski (KW PiS)
– Stanisław Kaniszewski (KW PiS)
– Klaudiusz Stusiński(KW PiS)
– Krzysztof Rdest (KWW TJN)

Ostatecznie komisja wygląda następująco:

– Sylwester Osiński (KWW L.K. Chrzanowskiego)
– Jacek Czubak (KWW L.K. Chrzanowskiego)
– Zofia Krukowska (Członek Rady Nadzorczej CZMZ Sp.z o.o.)
– Beata Sznajder (Starosta – KWW „forum Samorządowe – Powiat, Mszczonów i Radziejowice)
– Katarzyna Krawczyk (Urzędnik Starostwa Powiatowego)
– Krzysztof Dziwisz (Wicestarosta – KW PiS)
– Stanisław Nalej (KW PiS)
– Andrzej Koźbiał (KW PiS)
– Franciszek Jankowski (KW PiS)
– Stanisław Kaniszewski (KW PiS)
– Klaudiusz Stusiński (KW PiS)
– Krzysztof Błaszczak (Lekarz CZMZ Sp.z o.o.)
– Krzysztof Rdest (KWW TJN)

Źródło
http://bip.powiat-zyrardowski.pl/a,29468,ogloszenie-o-naborze-na-stanowisko-prezesa-zarzadu-centrum-zdrowia-mazowsza-zachodniego-sp-z-oo-w-zy.html

3 komentarzy

  1. Ewa K Springer Ciekawe ile głosów w życiu i zdrowiu pacjenta powinien mieć PIS a ile reszta. Czy istnieje taka urzędowa formuła, że np. Jak serce i nerki to decydują Radni z PIS a jak żołądek i płuca to radni z innych ugrupowań. Czy komisja zajmie się opracowaniem takiej nowej mapy anatomicznej pacjentów szpitala w Żyrardowie ?

  2. A no właśnie. Mało kto mówi o tym duecie z Mszczonowa. Jesteście chyba pierwszą redakcją.
    „A tu widać wyraźnie, że twardą ręką rządzi Starosta Beata Sznajder ze swoim jednym głosem w radzie powiatu i swoim jednym głosem w zarządzie powiatu oraz oczywiście Józef [b]Kurek[/b] i Łukasz [b]Koperski[/b].”

Dodaj komentarz

Close
Close