Co słychać na mieście?

Temat Pomnika Piłsudskiego wraca jak bumerang

Po półrocznej przerwie jak bumerang wraca temat budowy pomnika Józefa Piłsudskiego w Żyrardowie. Wcześniej był to pomysł zespołu ds. upamiętniania historii miasta Żyrardowa. W raporcie tego zespołu możemy przeczytać jedno z zaleceń:

– W związku z przypadającą w przyszłym roku 100 rocznicą odzyskania przez państwo polskie niepodległości, zbudować pomnik Józefa Piłsudskiego. Rekomendowane miejsce to: odpowiednio zaaranżowany skwer między Alejami Partyzantów, ul. Bohaterów Warszawy, ul. Piotra Wysockiego i ul. 16. Stycznia.

Wtedy pod tym pomysłem podpisywali się Jerzy Jankowski, Dariusz Kaczanowski, Bogusław Nietrzebka i Jerzy Paruszewski.

Teraz z identycznym pomysłem przychodzą radni z koalicji rządzącej naszym miastem – Marcin Rosiński, Jerzy Jankowski, Mariusz Koźbiał, Michał Tkacz i Marcin Zawiślański.

W uzasadnieniu uchwały wskazują oni miejsce przy skrzyżowaniu ulic Polskiej Organizacji Wojskowej, Alei Partyzantów i Bohaterów Warszawy. W tej chwili jest tam według przewodnika po Żyrardowie z 1967r. odsłonięty 15 lat wcześniej pomnik pamięci żołnierzy Armii Ludowej. To tzw. pomnik gwardzisty upamiętniający zamach na kasę Zakładów Lniarskich. Zamach miał miejsce 19 czerwca 1943 r. Oddział Gwardii Ludowej pod dowództwem „Stefana” (Stefana Jodłowskiego) napadł przed stacją na kasjera wiozącego z Warszawy wypłatę dla pracowników zakładów. Gwardziści zaatakowali go, gdy wsiadał do dorożki. Zrabowali pieniądze po krótkiej wymianie ognia z eskortą kasjera. W odwecie Niemcy przeprowadzili w Żyrardowie masowe aresztowania. Na miejscu rozstrzelali świadków napadu, ponad tysiąc mieszkańców trafiło do obozów koncentracyjnych.

Zespół ds. upamiętniania historii rekomendował usunąć tzw. Pomnik Partyzanta przy Alejach Partyzantów (wraz z cokołem, którego stan techniczny jest zły) i umieścić w tym miejscu (poziomo, na niewysokim postumencie) metalową płaskorzeźbę-makietę Starówki Żyrardowskiej. Teraz w zamian tego miałby powstać tam pomnik Józefa Piłsudskiego. 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

W czerwcu br., przy okazji dekomunizacji nazw ulic zrobiliśmy głosowanie za pomysłem budowy pomnika (https://zyrardowskie.pl/dekomunizacja-po-zyrardowsku/), i  jak się okazało 82% głosujących była przeciwna tej budowy.

Zapytaliśmy o tą sprawę kilka zainteresowanych osób. m. in. Marcina Rosińskiego – przewodniczącego Rady Miasta.

Józef Piłsudski to obywatel honorowy naszego miasta. Nie ma w tej chwili miejsca, w którym godnie moglibyśmy zorganizować i przeżyć uroczystość Odzyskania Niepodległości 11 listopada. Teraz składamy kwiaty pod pomnikiem Bitwy Warszawskiej. Była by to wielka sprawa aby na 100-lecie Odzyskania Niepodległości złożyć kwiaty pod Pomnikiem Piłsudskiego w Żyrardowie.

Jednym z proponowanych miejsc wybudowania tego pomnika to skwerek przy zbiegu ulic POW, Alei Partyzantów i Bohaterów Warszawy. Stoi tam pomnik „Ludowca”, który musimy usunąć.

Drugą lokalizacją nad którą się zastanawiamy to park pomiędzy Aleją Partyzantów i ulicą Piotra Wysockiego. Park ten będzie w najbliższym czasie zmodernizowany i przebudowany. Są na to środki, które pozyskaliśmy ze źródeł zewnętrznych. Koszty budowy pomnika będą oscylować w okolicach 300 tysięcy złotych. W porównaniu do wydatków inwestycyjnych na przyszły rok to wydatek niezauważalny.

Wiele głosów krytyki było też przed i podczas budowy pomnika F. de Girarda. A teraz jest on wizytówką miasta, atrakcją turystyczną i nikt w tej chwili tego nie neguje.

Nie mogę powiedzieć, że w naszym mieście już wszystko jest zrewitalizowane, zmodernizowane i nie ma już ważnych i pilnych wydatków, jednak pomnik J. Piłsudskiego jest równie ważny jak inne wydatki inwestycyjne.

O tym czy ten pomysł będzie realizowany zdecyduje cała Rada Miasta większością głosów. Poczekajmy na rozstrzygnięcie – uzasadnił Marcin Rosiński

  

– Skoro pięciu radnych ma taką koncepcje to rachunek jest prosty, każdy z panów daje po 85 tys. zł i wtedy niech budują co chcą, a Nasze Mieszkańców pieniądze przeznaczą na ulice, przedszkola, żłobki, podniesienie poziomu bezpieczeństwa, remonty budynków czynszowych, wymianę dachów eternitowych, pomoce naukowe dla naszych dzieci, zapewnienie funduszy dla szkół na wydatki związane z poprawą warunków nauczania i dodał bym jeszcze zapewnienie środków w budżecie dla specjalisty, który pomógł by Naszym władzom zrozumieć prawdziwe potrzeby społeczne – skomentował tą sprawę Krzysztof Rdest.

 

Robert Rybicki, który jako pierwszy nagłośnił podejście numer dwa do pomysłu budowy pomnika poprosił swoich wyborców o komentarz:

 

Tak jak pół roku temu, tak i dziś zależy mi na poznaniu opinii mieszkańców na ten temat. Co sądzicie o tym pomyśle? Czy nasze miasto jest stać na budowę kolejnego pomnika? Czy widzicie może inne potrzeby na które można przeznaczyć pieniądze budżetowe? Bardzo proszę o Wasze opinie, które pomogą mi podjąć decyzję na posiedzeniu Rady Miasta. Proszę o udostępnianie postu, gdyż każdy głos w tej sprawie jest ważny.

A jaka jest Państwa opinia w tej sprawie?

Close
Close