Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Sumienie dla spowiednika

Brak sympatii lokalnych samorządowców Prawa i Sprawiedliwości do komunistycznych nazw ulic i szacunek do polskich bohaterów najwyraźniej nie zyskały poklasku u prezesa okręgu płockiego Prawa i Sprawiedliwości, byłego ministra skarbu Wojciecha Jasińskiego i posła Macieja Maleckiego.

Jak się dowiadujemy, po burzliwym spotkaniu prezesa okręgu i pana posła z radnymi miejskimi oraz powiatowymi odwołał on całe kierownictwo powiatowe Prawa i Sprawiedliwości i sam siebie powołał na przywódcę. Z rozmów kuluarowych wynika, że o ile może on liczyć na poparcie radnych powiatowych to na miejskich już niekoniecznie.

Wojciech Jasiński to od lat wierny towarzysz Jarosława Kaczyńskiego, za rządów Prawa i Sprawiedliwości jako prezes Orlenu i członek rady nadzorczej PKO BP zarobił w sumie ponad 5,34 mln zł. W Orlenie, licząc wszystkie dodatki, otrzymywał miesięcznie średnio ponad 191 tys. zł. Jak czytamy w publikacjach prasowych przed powołaniem do władz Orlenu i PKO BP Jasiński miał minimalne doświadczenie biznesowe: w latach 1997-2000 zarządzał spółką Srebrna (sławną ostatnio za sprawą nagrań Geralda Birgfellnera) ale jest kolegą Jarosława Kaczyńskiego jeszcze z czasów studiów prawniczych, natomiast po studiach ich drogi na jakiś czas się rozeszły.

Jak ujawnili niegdyś w „Rzeczpospolitej” Andrzej Stankiewicz i Piotr Śmiłowicz, w drugiej połowie lat 70. Jasiński zapisał się do PZPR i został szefem Wydziału Spraw Wewnętrznych w płockim magistracie. Jak wynikało z dokumentów, do których dotarli dziennikarze, był wówczas w stałym kontakcie z Wydziałem Paszportów i Dowodów Osobistych Komendy Wojewódzkiej Milicji Obywatelskiej w Płocku, nadzorowanym przez Służbę Bezpieczeństwa. Wtedy też zapisał się do PZPR. Wydziały spraw wewnętrznych były kluczowymi komórkami dla specsłużb PRL – zajmowały się m.in. wydawaniem dowodów osobistych, zmianą imion i nazwisk czy przywracaniem obywatelstwa Polakom z Zachodu. W płockich archiwach dziennikarze odnaleźli akta wydziału, którym kierował Jasiński. A w nich – obok pieczątek i jego podpisów – m.in. poufne telegramy z MSW oraz korespondencję z konsulatami PRL na Zachodzie. Towarzysze generałowie z Warszawy instruowali Jasińskiego, jak postępować wobec Polaków z RFN czy Izraela starających się o odzyskanie obywatelstwa. W tym samym czasie żona Jasińskiego była dziennikarką w gazecie KC PZPR – „Trybunie Ludu”.

Jasiński ma bogate doświadczenie polityczne – poseł pięciu kadencji Sejmu, minister skarbu w rządach Kazimierza Marcinkiewicza i Jarosław Kaczyńskiego. Cztery dni po przegranych przez PiS wyborach w 2007 roku jako minister skarbu  umorzył prawie 700 tys. zł długów Porozumienia Centrum, pierwszej partii Jarosława Kaczyńskiego. Po dojściu do władzy Platforma Obywatelska planowała postawić go przed Trybunałem Stanu za „ogromne zaniedbania i nieprawidłowości” przy restrukturyzacji polskich stoczni, ale wycofała wniosek, ponieważ nie mogła ustalić ile skarb państwa miał stracić przez zarzucane Jasińskiemu zaniechania.

Dzisiaj robi polityczne porządki w Żyrardowie.

Źródło
https://www.se.pl/wiadomosci/polska/wojciech-jasinski-z-pis-przez-niego-mamy-najdrozszy-gaz-w-europie-aa-vPAK-dF1Z-kPTS.htmlhttps://www.rp.pl/artykul/1107648-Jaroslawowi-Kaczynskiemu-do-sztambucha.htmlhttps://oko.press/534-mln-zl-tyle-zarobil-jasinski-wierny-druh-kaczynskiego-w-spolkach-z-udzialem-skarbu-panstwa/

2 komentarzy

  1. sporo faktów,ale art.żenujący,jak to mówią tendencyjny i nie wiadomo o co bardziej chodzi autorowi,czy o negatywną ocenę Jasińskiego czy o jego obecne decyzje ws.radnych Pis,czy złośliwie wskazuje jedno i drugie,co akurat głupie nie jest;ano dzieje się;zanim sobie wyrobię zdanie innych źródeł sprawy potrzebuję,ale brzmi to kiepsko;innych w sensie kolejnych,ale innychod takiego;niemniej każda inforacja wazna,dobra,jeśłi prawdziwa,bo dzis mamy tyle w stu procentach nieprawdziwych,czy częściowo nieprawdziwych informacji w mediach…interpretacje ich,wnioski z faktów,osobny temat.AOrlen pod rządami J.ma gigantyczne zyski;jakie są te rządy i czy pensja jest uzasadniona,jak kto ją ocenia,to już dłuższy temat,kwestia wiedzy,ocen,założeń,znając osobę,dokonania,brak,bądź jnie znając,mówić każdy może.Znamy stanowisko wojewody,ale w praktyce co to oznacza?co dalej w mieście nie tylko z ulicami?pożyjemy…ale sprawa ciekawa niewesoła ta w tym art.poruszona;oczywiście ktoś powie,priorytety,sytuacja w kraju,regionie taka nie inna…poparcie takie nie inne,owszem,ale…już pomijajac górnolotne czy praktyczne naturalne słowa,że są ważne rzeczy i wazniejsze…też które dla kogo…i nie pomijając tegoż.nOnic,będziemy się przyglądać,jeśłi będzie czemu,komu i jeśli jakąkolwiek wiedzę nowa będziemy mieć;no jak będzi edalej funkcjonować RM i RPow.też zobaczymy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close