Edukacja

Sprawdź organizatora wypoczynku dla dzieci

 

Twoje dziecko jedzie na kolonie albo obóz? A może będzie uczęszczać na półkolonie?
Chcesz mieć pewność, że organizator takiego wypoczynku działa legalnie ?

Każdy wypoczynek trwający nieprzerwanie co najmniej 2 dni (z noclegiem lub bez noclegu), organizowany w czasie ferii letnich i zimowych oraz wiosennej i zimowej przerwy świątecznej, w kraju lub za granicą, w szczególności w formie kolonii, półkolonii, obozu i biwaku podlega zgłoszeniu do kuratora oświaty.

Organizator wypoczynku, który odbywa się w miejscu zamieszkania dzieci i młodzieży w formach takich jak lato w mieście albo półkolonie – także powinien zarejestrować wypoczynek.

Co zrobić, żeby sprawdzić organizatora przed zapisaniem dziecka?

Kto legalnie organizuje wypoczynek w Żyrardowie?

Twoje dziecko wyjeżdża do innej miejscowości? Sprawdź wypoczynek w oficjalnej bazie MEN – LINK

Jeśli organizator wypoczynku Twojego dziecka znajduje się na liście, to możesz mieć pewność, że dostał zgodę na prowadzenie kolonii albo obozu i ten wypoczynek jest nadzorowany przez kuratora oświaty, służby sanitarne i straż pożarną.

Jeśli wypoczynku Twojego dziecka nie ma na liście to znaczy, ze organizator go nie zgłosił, albo dostał odmowę rejestracji tego wypoczynku z jakiegoś powodu.
Zastanów się dwa razy zanim wyślesz swoje dziecko na taki wypoczynek.

A najlepiej zgłoś go służbom:

  • zadzwoń albo wyślij e-mail do wybranego kuratora oświaty,
  • zadzwoń do MEN na numer 22 34 74 361 — konsultanci MEN są dostępni w dni robocze, od poniedziałku do piątku, od 8:15 do 16:15,
  • wyślij e-mail do MEN na adres wypoczynek@men.gov.pl.

Każdy, w szczególności rodzice i opiekunowie dziecka mogą sprawdzić organizatora wypoczynku w wyżej wymienionej bazie MEN.

Karze grzywny (zgodnie z art. 96a ustawy o systemie oświaty) podlega organizator wypoczynku, który:
– nie zgłosił wypoczynku kuratorowi oświaty, a organizuje wypoczynek,
– wysłał zgłoszenie, ale nie zostało zaakceptowane przez kuratora oświaty i w konsekwencji nie zostało umieszczone w bazie wypoczynku, a organizuje wypoczynek,
– nie dopełnił obowiązku poinformowania kuratora oświaty o zmianach okoliczności objętych zgłoszeniem wypoczynku, o których mowa w art. 92d ust. 3 pkt 2 lit. b i c oraz pkt 5 ustawy, czyli nie poinformował o zmianie terminu wypoczynku, zmianie adresu wypoczynku, miejsca lokalizacji wypoczynku lub trasy wypoczynku, z podaniem nazwy kraju – w przypadku wypoczynku organizowanego za granicą, nie poinformował o zmianie osób z kadry wypoczynku i ich kwalifikacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany.

Close
Close