Wybory Samorządowe

Samorządowa piątka. Premier przedstawił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe

Obniżka rachunków za ciepło, energię i utylizację odpadów, odbudowa połączeń autobusowych, upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu, dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora i 500 mln zł na place zabaw, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe – to cele pięciu propozycji PiS na wybory samorządowe przedstawionych w niedzielę przez premiera Mateusza Morawieckiego.

W niedzielę w Warszawie odbyła się konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Podczas niej prezes PiS Jarosław Kaczyński podkreślał, że obóz Zjednoczonej Prawicy „idzie razem ku zwycięstwu, ku lepszej Polsce”. Mówił również, że chce, aby „wspólnym wysiłkiem doprowadzić do tego, by za 15-20 lat w Polsce było tak, jak na zachód od naszych granic”.

Z kolei premier Mateusz Morawiecki wymienił pięć propozycji PiS na wybory samorządowe; programy termomodernizacji budynków mieszkalnych „Ciepły dom”, „Segregujesz-płacisz mniej”, „Nowoczesna gmina” oraz „Sto megabitów na stulecie niepodległości”. Zapowiedział też środki na budżet obywatelski w gminach.

Pięć propozycji dla samorządów idzie w ślad za tzw. piątką Morawieckiego, czyli pięcioma projektami rządowymi zapowiedzianymi przez szefa rządu na konwencji PiS w kwietniu. Szef rządu obiecał wówczas wprowadzenie mniejszego ZUS dla małych firm, obniżenie CIT dla małych i średnich firm do 9 proc., wyprawkę w wysokości 300 zł dla uczniów, 23 mld zł na program dla seniorów Dostępność+, przeznaczenie 5 mld zł na stworzenie nowego funduszu dróg lokalnych.

Nowe propozycje przedstawione w niedzielę mają – według premiera – na celu jak najlepszą współpracę między władzą centralną a samorządami. Szef rządu dodał, że zrodziły się one ze spotkań z Polakami w ponad 1000 miejscowościach w całym kraju, które odbyli politycy Zjednoczonej Prawicy.

Pierwsza z zaprezentowanych przez Morawieckiego propozycji to program termomodernizacji „Ciepły dom”, który skutkować ma m.in. niższymi rachunkami za energię i czystszym środowiskiem oraz program „Segregujesz – płacisz mniej”, który ma obniżyć opłaty śmieciowe w zamian za segregowanie odpadów komunalnych.

Kolejnym filarem programu samorządowego PiS są propozycje skierowane do „otoczenia domu”. To m.in. znaczące, co najmniej dwukrotne zwiększenie nakładów dla domów seniora, a także zagwarantowanie możliwości aktywności sportowych i rekreacyjnych dla młodych ludzi, dzieci i rodzin poprzez przeznaczenie w najbliższych latach 500 mln zł na nowe place zabaw dla dzieci, ośrodki sportowe czy siłownie plenerowe.

Trzecia propozycja przedstawiona przez szefa rządu to program „Nowoczesna gmina”, który ma dotyczyć „dalszego otoczenia”. „To chodnik, dworzec, autobus” – doprecyzował. Program ten zakłada m.in. dofinansowanie do budowy – tam, gdzie ich nie ma – chodników do szkoły, największy od dekad program renowacji lokalnych dworców, skierowany także do mniejszych ośrodków miejskich, a także podwojenie środków dla gmin, które będą chciały odbudowywać połączenia autobusowe.

To właśnie zamykanie lokalnych dworców PKS, zwijanie linii autobusowych – obok zamykania posterunków policji – jest „niechlubnym symbolem zwijania się Polski” – zaznaczył szef rządu.

Czwarty punkt programu PiS dla samorządów ma na celu wyrównanie szans dla mieszkańców mniejszych ośrodków poprzez upowszechnienie dostępu do szybkiego internetu. „To (program) 100 Megabitów na 100 lat niepodległości Polski. Autostrady internetowe są dzisiaj tak ważne, jak autostrady A1, A2, A3, czy A4” – podkreślił Morawiecki. Zapowiedział, że rząd PiS w ciągu najbliższych 3-4 lat wyda na budowę szerokopasmowego internetu 4 mld zł, aby podłączyć do niego 20 tys. szkół i wszystkie gminy.

Ostatnią z zaprezentowanych przez premiera propozycji PiS jest przeznaczenie 300 mln zł na program wsparcia dla wprowadzania budżetów obywatelskich w mniejszych ośrodkach pod nazwą „Mieszkasz – decydujesz”. Jego efektem ma być decydowanie przez mieszkańców o przeznaczeniu pół procent wartości ogółu budżetu na obszarach gmin wiejskich i miejsko-wiejskich.

Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas niedzielnej konwencji stwierdził, że PiS docenia wiele osiągnięć samorządów.

„Nie idziemy w tych wyborach po to, by się srożyć i rozliczać. My będziemy się srożyć i rozliczać tylko tam, gdzie mamy do czynienia z wydarzeniami drastycznymi, gdzie doszło do wielkiej krzywdy ludzi, do przestępstw, nawet zbrodni, gdzie doszło do wielkich nadużyć, tak jak w Warszawie” – powiedział prezes PiS.

Podkreślał również wagę współpracy samorządów między sobą oraz samorządów z rządem.

„Czy chcemy takich samorządów, które będą wojowały z rządem, które będą można powiedzieć, warczały na rząd, jak to ostatnio słyszeliśmy, nawet podczas bardzo ważnych uroczystości państwowych czy chcemy takich, które będą współpracować ku wspólnemu dobru, by podnosić jakość życia Polaków?” – pytał Kaczyński.

„Idziemy razem ku zwycięstwu, idziemy ku Polsce lepszej, dużo lepszej niż ta, która jest dziś. Idziemy ku temu, by wspólnym wysiłkiem społeczeństwa i władzy wszystkich szczebli doprowadzić do sytuacji, w której za 15-20 lat, bo pewnie wcześniej się nie da, będziemy mogli powiedzieć – w Polsce jest tak samo jak na zachód od naszych granic, pod każdym względem” – mówił Kaczyński.

Podczas niedzielnej konwencji samorządowej prezes PiS, szef Solidarnej Polski Zbigniew Ziobro i przewodniczący Porozumienia Jarosław Gowin podpisali porozumienie dotyczące współpracy w ramach Zjednoczonej Prawicy.

Zobowiązali się, że w nadchodzących wyborach samorządowych, parlamentarnych i do PE wystawią kandydatów z list Prawa i Sprawiedliwości, oraz że będą popierać wspólnego kandydata na prezydenta w roku 2020.

Po konwencji PiS premier wyruszył kampanijnym autobusem do Łowicza, gdzie na tamtejszym rynku spotkał się z wyborcami.

Źródło: Codzienny Serwis Informacyjny PAP

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close