AktualnościMiasto

Przesunięto dodatkowe 1,5 miliona zł na zalew żyrardowski

W porządku obrad Rady Miasta Żyrardowa w dniu 22 czerwca znalazło się aż 20 projektów uchwał. Wszystkie zyskały akceptację radnych, choć niektóre z nich były przedmiotem szerszej dyskusji. Zabezpieczono dodatkowe środki na realizację przebudowy zalewu żyrardowskiego w kwocie 1,5 miliona zł. Analizowano propozycje zmian w budżecie oraz emisji obligacji komunalnych oraz zakupu budynku przy ul. Waryńskiego.

W związku z szansą zakupu budynku przy ul. Waryńskiego (dawna siedziba liceum medycznego) z 80 procentową bonifikatą, na co radni wyrazili zgodę odrębną uchwałą, zdecydowano także o zabezpieczeniu w budżecie środków na potrzeby zapłacenia w tym roku I raty w wysokości ponad 1,6 tys. zł i II raty w takiej samej wysokości w 2018 r. Planowana jest adaptacja pomieszczeń w tym budynku m.in. na oddziały przedszkolne przeniesione z Miejskiego Przedszkola Nr 9, w którym rozpocznie się niebawem rewaloryzacja.

Radni wyrazili też zgodę na zabezpieczenie dodatkowych środków w wysokości ponad 1,5 mln zł na zagospodarowanie zalewu żyrardowskiego. Jak pokazały bowiem dotychczasowe przetargi, realizacja tej inwestycji kosztować będzie więcej niż wcześniej zakładano.

Kolejna ważna zmiana w budżecie dotyczyła inicjatyw lokalnych. W wyniku dużego zainteresowania tym programem, wartość zgłoszonych na tę chwilę inicjatyw wynosi 610 tys. zł, a w budżecie zabezpieczonych było na ten cel 500 tys. zł. Doceniając zaangażowanie mieszkańców, Prezydent wystąpił do Rady o zwiększenie budżetu tegorocznych inicjatyw o brakującą kwotę 110 tys. zł, co spotkało się z akceptacją.

W związku z tym, że Miasto znajduje się w lepszej sytuacji finansowej, o czym świadczą kształtujące się na dobrym poziomie wskaźniki zadłużenia, Miasto posiada wreszcie możliwość sięgania po dodatkowe narzędzia kredytowe, które posłużą rozwojowi Żyrardowa. Dokonując emisji planuje się pozyskanie środków w łącznej wysokości 25 mln zł – część w 2017 r. – tj. 3 mln zł, pozostałą część w 2018 r.– tj. 22 mln zł. Dzięki misji obligacji, w 2017 realizowane będą wydatki majątkowe na poziomie ponad 40 mln zł i na takim samym poziomie w 2018 r., co stanowić będzie ok. 25 proc. budżetu w każdym roku.

Komentarze
Czy chcesz aby z budżetu miasta była sfinansowana budowa pomnika marszałka J. Piłsudskiego ?
Close

Wykryliśmy ADBLOCKA w Twojej przeglądarce.

Aby korzystać z tej strony, musisz go wyłączyć.