Co słychać na mieście?

Pożegnaliśmy majora Dębińskiego

Z wielkim żalem, a jednocześnie godnie i z najwyższymi honorami pożegnaliśmy majora Edwarda Dębińskiego, żołnierza Armii Krajowej, wieloletniego Prezesa Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie, lubianego przez młodzież nauczyciela i cenionego społecznika. Był wspaniałym, mądrym Człowiekiem, który przez całe życie pozostał wierny sprawom Ojczyzny i z wielkim zaangażowaniem pielęgnował pamięć o odwadze i bohaterstwie żołnierzy Polskiego Państwa Podziemnego.

Uroczystość pogrzebowa odbyła się w środę, 12 kwietnia, w kościele p.w. św. Karola Boromeusza. Edwarda Dębińskiego żegnała rodzina, koleżanki i koledzy ze Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej Środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie, którym kierował, społeczność ,,Elektryka” – szkoły, w której pracował, organizacje kombatanckie i społeczne, harcerze, przedstawiciele Samorządu Miasta i Powiatu, delegacje młodzieży i nauczycieli z miejskich szkół, sąsiedzi, znajomi, mieszkańcy Żyrardowa, którym bliskie były ideały pielęgnowane przez Pana majora.

Godną oprawę uroczystości pogrzebowej zapewniła Kompania Honorowa wystawiona przez 38. Sochaczewski Dywizjon Zabezpieczenia Obrony Powietrznej. O oprawę muzyczną nabożeństwa zadbało Towarzystwo Śpiewacze ,,Echo” oraz trębacz Michał Juszczak, usłyszeliśmy też pieśń ,,Biały krzyż” w interpretacji Stanisława Wasilewskiego.

Na cmentarzu mowę pożegnalną w imieniu Światowego Związku Żołnierzy Armii Krajowej środowisko ,,Żaba” w Żyrardowie wygłosił Ryszard Wiśniewski, przybliżając sylwetkę kolegi. Salwę honorową w hołdzie żołnierzowi Armii Krajowej oddała Kompania Honorowa sochaczewskiego dywizjonu.

Odejście majora Edwarda Dębińskiego na wieczny spoczynek, to niepowetowana strata dla społeczności naszego miasta.

[ngg_images source=”galleries” container_ids=”11″ display_type=”photocrati-nextgen_basic_thumbnails” override_thumbnail_settings=”0″ thumbnail_width=”240″ thumbnail_height=”160″ thumbnail_crop=”1″ images_per_page=”20″ number_of_columns=”0″ ajax_pagination=”0″ show_all_in_lightbox=”0″ use_imagebrowser_effect=”0″ show_slideshow_link=”1″ slideshow_link_text=”[Pokaz zdjęć]” order_by=”sortorder” order_direction=”ASC” returns=”included” maximum_entity_count=”500″] 

Źródło: Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close