Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Powiatowe obchody Święta Policji w 100. Rocznicę powołania Policji Państwowej

Wczoraj policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie uroczyście obchodzili Powiatowe Święto Policji. Z uwagi na wyjątkową, 100. Rocznicę powołania Policji Państwowej po uroczystym apelu przygotowany został piknik rodzinny. Jest to jedna z wielu atrakcji przygotowanych przez funkcjonariuszy w ten weekend.

Niedzielne uroczystości poprzedziła msza św. w intencji policjantów , która rozpoczęła się o godzinie 12.00 w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Mszę celebrował kapelan żyrardowskiej Policji- ks. Robert Sierpniak. Po jej zakończeniu pododdział funkcjonariuszy Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie przemaszerował na Plac Jana Pawła II, gdzie odbył się uroczysty apel. Policjantom towarzyszyli przedstawiciele Grupy Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu Policji w Radomiu. Po wprowadzeniu na plac sztandaru Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie. Po chwili na miejsce przybył gospodarz uroczystości- insp. Arkadiusz Zgieb, Komendant Powiatowy Policji w Żyrardowie, który przywitał się ze sztandarem. Kolejnym punktem uroczystości było odegranie hymnu i wciągnięcie na maszt flagi Państwowej. Po przywitaniu gości, głos zabrał insp. Arkadiusz Zgieb, który złożył  serdeczne życzenia policjantkom, policjantom, pracownikom cywilnym oraz ich rodzinom. Nie zabrakło oczywiście podziękowań dla samorządowców i przedstawicieli współpracujących z żyrardowską komendą instytucji. Po przemówieniu Pan komendant w towarzystwie Starosty Powiatu Żyrardowskiego- Pani Beaty Sznajder oraz Prezydenta Żyrardowa- Pana Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego wręczył akty mianowania oraz pamiątkowe medale, które ufundowane zostały przez Niezależny Samorządny Związek Zawodowy Policjantów. Uroczyście awans ma stopień młodszego inspektora otrzymała  Pani Edyta Marczewska- I Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Żyrardowie.  Kolejnym punktem wczorajszej uroczystości było odczytanie listu Komendanta Wojewódzkiego Policji zs. w Radomiu, który przekazał wszystkim funkcjonariuszom i pracownikom Policji życzenia z okazji Święta Policji. Po jego odczytaniu głos zabrała Pani Starosta oraz Prezydent Żyrardowa, dziękując za współpracę i życząc wielu sukcesów wszystkim policjantom.

W uroczystościach uczestniczyli m.in. Starosta Powiatu Żyrardowskiego-Pani Beata Sznajder, Prezydent Miasta Żyrardowa- Pan Lucjan Krzysztof Chrzanowski, Burmistrz Mszczonowa- Józef Grzegorz Kurek, Wójt Gminy Puszcza Mariańska- Pan Michał Staniak, Wójt Gminy Radziejowice- Pani Urszula Ciężka, kpt. Piotr Jakubczyk-przedstawiciel dowódcy 38 dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie- bryg, Roman Murgrabia, przedstawiciele samorządów lokalnych oraz zaprzyjaźnionych służb, instytucji i organizacji. Swoją obecnością zaszczycili także byli Komendanci Powiatowi Policji w Żyrardowie: insp. w st. spocz. Jan Ciesielski, insp. w st. spocz. Janusz Patury, mł. insp. w st. spocz. Mieczysław Romel, podinsp. w st. spocz. Wojciech Minkowski.

 

Po zakończeniu uroczystego apelu, który odbywał się zgodnie z ceremoniałem policyjnym, wszyscy zostali zaproszeni do pamiątkowego zdjęcia, a następnie do odwiedzenia pikniku rodzinnego.

Policjanci specjalnie dla mieszkańców przygotowali wiele atrakcji, symulator zderzeń, grę wielkoformatową, alkogogle, narkogogle, swoje stoiska wystawili również: Mazowiecki Urząd Wojewódzki z symulatorem jazdy motocyklem, Krajowa Administracja Skarbowa przedstawiając pochodzące z przemytu przedmioty, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe przypominające o prawidłowych zachowaniach nad wodą, Państwowa oraz Ochotnicza Straż Pożarna, a także 38 dywizjon zabezpieczenia Obrony Powietrznej z Sochaczewa z prezentacją używanego sprzętu. Dla głodnych żołnierze serwowali wojskową grochówkę, wodę dla spragnionych zapewniło PGK Żyrardów. Jednym z głównych punktów wczorajszego pikniku były dioramy oraz pokazy grup rekonstrukcyjnych: III Okręgu Policji Państwowej Komisariat w Radomiu, GHR Szewron oraz Stowarzyszenia Grup Policji II Rzeczpospolitej, które cieszyły się bardzo dużym zainteresowaniem.

W tym roku awanse na wyższe stopnie policyjne otrzymało 67 funkcjonariuszy. Warto także wspomnieć, że oprócz wręczonych dzisiaj aktów mianowania na wyższe stopnie policyjne z okazji Święta Policji przyznane zostały odznaczenia, które zostaną wręczone w najbliższym czasie na uroczystościach rangi wojewódzkiej:

  • Medalem złotym za długoletnią służbę wyróżniono: asp. sztab. Zielińskiego Sławomira – starszego Dzielnicowego Zespołu Dzielnicowych Komisariatu Policji w Mszczonowie

 

  • Brązową odznaką „Zasłużony Policjant”: asp. sztab. Adamczyka Tomasza – Kierownika Posterunku Policji w Wiskitkach oraz asp. sztab. Kocembę Marka – Specjalistę Referatu Dochodzeniowo Śledczego Wydziału Kryminalnego Komendy Powiatowej Policji w Żyrardowie

 

  • Odznaczeniem za zasługi dla Policji, uhonorowany został: brygadier Roman Murgrabia – Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie, któremu Minister Spraw Wewnętrznych i Administracji nadał brązowy medal za zasługi dla Policji.

 

Awansami z dniem 24 lipca 2019 r. :

 

Na stopień mł. insp. Policji:

podinsp. Edyta Marczewska

 

na stopień komisarza Policji:

podkom. Dorota Targaszewska

 

na stopień aspiranta sztabowego Policji:

st.asp. Majchrzak Rafał

st.asp. Machaj Marek

st.asp. Paluch Katarzyna

st.asp. Osial Andrzej

st.asp. Głogowski Paweł

st.asp. Lewandowski Jarosław

st.asp. Skomiał Robert

 

na stopień starszego aspiranta Policji:

asp. Marjański Przemysław

asp. Bulzacki Mariusz

asp. Krystyjanik Krzysztof

asp. Kobyliński Robert

asp. Sobieszek Witold

 

na stopień aspiranta Policji:

mł.asp. Olszak Paweł

mł.asp. Bandura Maciej

mł.asp. Sałbut Rafał

mł.asp. Agnieszka Bandura

 

 

na stopień młodszego aspiranta Policji:

sierż.szt. Konrad Sobieszek

sierż.szt. Iza Glizia

 

na stopień sierżanta sztabowego Policji:

st.sierż. Przewłoka Rafał

st.sierż. Bakalarski Paweł

st.sierż. Mrowiec Damian

St.sierż. Białas Anna

 

na stopień starszego sierżanta Policji:

sierż. Zachar Arkadiusz

sierż. Chydziński Krzysztof

sierż. Ambroziak Daniel

sierż. Choinka Katarzyna

sierż. Jagieła Łukasz

sierż. Wesołowski Szymon

 

na stopień sierżanta Policji:

 

 

st.post. Sułkowski Jakub

st.post. Cieloch -Rutkowska Katarzyna

st.post. Komorek Marcin

st.post. Królikowski Tomasz

st.post. Gąska Marcin

st.post. Sochaj Marcin

st.post. Pietras Tomasz

st.post. Młynarski Adam

st.post. Kmieciak Dominik

st.post. Cielecka Katarzyna

st.post. Zuch Adrian

st.post. Helińska Monika

st.post. Sochaj Łukasz

st.post. Gruszczyńska Magdalena

st.post. Hrabąszcz Patrycja

st.post. Piwowarczyk Rafał

st.post. Drdzeń Łukasz

st.post. Maciąg Mariusz

 

na stopień starszego posterunkowego Policji:

 

post.Krzyżanowski Michał

post. Stegienko Damian

post. Sobiech Paulina

post. Ślusarczyk Martyna

post. Grzywiński Michał

post.Gembala Łukasz

post. Rynkiewicz Katarzyna

post. Chodorek Monika

post. Mroczek Mateusz

post.Żyłka Sławomir

post.Ślanda Ewa

post. Łempicki Wojciech

post. Walczak Mateusz

post. Wajs Konrad

post. Sobieraj Katarzyna

post. Gawlik Marcin

post. Gniaź Dominik

post. Flisińska Paulina

post. Grzejszczyk Ewelina

post. Sochacka Patrycja

 

 

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close