Co słychać na mieście?

Powiat rozpoczyna renowację Muzeum Mazowsza Zachodniego

27 grudnia starostowie Wojciech Szustakiewicz i Grzegorz Dobrowolski oraz skarbnik Edyta Fedorowicz podpisali w Mazowieckiej Jednostce Wdrażania Programów Unijnych w Warszawie umowę na dofinansowanie projektu „Ochrona walorów siedziby Muzeum Mazowsza Zachodniego w Żyrardowie”.

Inwestycja obejmuje kompleksowy remont budowlano-konserwatorski wraz z konserwacją zabytkowych stropów budynku Muzeum Mazowsza Zachodniego przy ul. Karola Dittricha 1 oraz dostosowaniem go do potrzeb osób niepełnosprawnych a także zwiększenie powierzchni przeznaczonej na cele kulturalne, w tym wystawiennicze.

Wymieniona będzie uszkodzona stolarka okienna oraz drzwi na parterze budynku. Projekt przewiduje także usunięcie barier architektonicznych dla niepełnosprawnych, w tym dostosowanie łazienki do ich potrzeb. Po remoncie osoby poruszające się na wózkach będą mogły skorzystać ze schodołaza, natomiast wszystkim osobom niepełnosprawnym zwiedzanie ułatwi nowy system audiowizualny. Absolutną nowością będzie pracownia digitalizacji zbiorów utworzona i wyposażona z pieniędzy unijnych. W ten sposób żyrardowskie muzeum będzie mogło efektywniej archiwizować swoje zbiory.

Ostatni remont w Muzeum Mazowsza Zachodniego robiony był ponad 10 lat temu. Część prac nie była solidnie wykonana, stąd w ostatnim czasie szczególnie widoczne były między innymi wilgoć, odpadające tynki, nieszczelne rynny. Niestety Powiat nie mógł wykonać prac inwestycyjnych z jednego ważnego powodu – nie był prawnym właścicielem budynku. Były robione drobne naprawy bieżące, jak ta w ostatnim roku polegająca na uszczelnieniu rynien. Dopiero w 2016 r. po długotrwałym procesie komunalizacyjnym pałacyk Dittricha stał się własnością Powiatu, zatem zniknęły przeszkody, aby inwestować w budynek. W tym samym roku w grudniu został złożony wniosek o dofinansowanie. Projekt Powiatu otrzymał dofinansowanie z tzw. listy rezerwowej. Obecnie będziemy zmieniali harmonogram realizacji projektu, bowiem pierwotny obejmował czas od 1 grudnia 2016 r. do 1 lutego 2018 r. Planujemy inwestycję rozpocząć w lipcu 2018, a przetarg ogłosimy w marcu. Wszystkie prace chcemy zakończyć we wrześniu 2019 – mówi Adam Lemiesz dyrektor Wydziału Oświaty, Kultury, Sportu i Turystyki.

Inwestycja otrzymała wsparcie z konkursu  5.3 Dziedzictwo kulturowe – typ projektów „Wzrost regionalnego potencjału turystycznego poprzez ochronę obiektów zabytkowych” – RPO Województwa Mazowieckiego. Wartość projektu 2.800.677 zł, z czego dofinansowanie 2.064.328 zł.

Źródło
powiat-zyrardowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close