Co słychać na mieście?Kulturalnie

Poszukiwani pracownicy żyrardowskich Zakładów Lniarskich!

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, w ramach kontynuacji rozpoczętego na wiosnę br. projektu pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika” poszukuje osób, które pracowały dawniej w Zakładach Lniarskich, a także osób, które posiadają pamiątki (dokumenty, zdjęcia, listy) związane z żyrardowską fabryką. Działania mają na celu przygotowanie materiałów do wydania książki wspomnieniowej, która powstanie w oparciu o opowieści i historie przedstawione przez naocznych świadków historii. Będzie to również pierwsze wydawnictwo Muzeum Lniarstwa.

Wydanie książki ma na celu przywrócenie pamięci o dawnych pracownikach, którzy byli niezastąpionym elementem wspierającym żyrardowski przemysł lniarski. W planach jest wydanie 300 szt. książek, które częściowo zasilą zbiory lokalnych bibliotek oraz innych instytucji kultury. W tym celu pracownicy Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie zwracają się z serdeczną prośbą do wszystkich osób związanych z żyrardowską fabryką o wypożyczenie / użyczenie przedmiotów i pamiątek związanych z zakładami. Mogą to być fotografie, dokumenty lub inne przedmioty, które sentymentalnie wiążą się z funkcjonowaniem fabryki. Niektóre z nich, w formie skanów, zostaną zamieszczone w publikacji, która ukaże się jeszcze w tym roku. Chętnie zostaną również opublikowane fragmenty z listów pisanych przez pracowników, które staną się cennym materiałem dla potomków.

Jednym z działań przewidzianych w projekcie będzie również utrwalenie wspomnień dawnych pracowników w formie nagranych do odsłuchu wywiadów, które zostaną zaimplementowane na specjalnie stworzonej podstronie Muzeum Lniarstwa z możliwością bezpłatnego ich odtworzenia.

Realizacja projektu rozpoczęła się od wernisażu wystawy plenerowej, która prezentuje fotografie z albumu „Ostatnia zmiana” aut. Jana Myszkowskiego, stanowiące jedyny istniejący fotoreportaż przedstawiający żyrardowskich robotników przemysłu lniarskiego. Wernisaż odbył się w ramach wydarzenia Bielnik po robocie, pod koniec lipca br. Wystawę można oglądać w godzinach funkcjonowania Muzeum Lniarstwa (wtorek-piątek: 10:00-15:00, sobota-niedziela: 11:00-18:00). Wydarzenie stało się również pewnego rodzaju platformą do zorganizowania spotkania po latach dawnych pracowników fabryki.

Wszystkie osoby, które chciałyby podzielić się swoimi wspomnieniami i pamiątkami oraz przyczynić się do wydania tak długo oczekiwanej książki, serdecznie zapraszamy do kontaktu z Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie, ul. Dittricha 18, tel. 731 318 800, e-mail: biuro@muzeumlniarstwa.pl.

Projekt pt. „Z pamiętnika żyrardowskiego robotnika – projekt wystawienniczo-wspomnieniowy upamiętniający dawnych pracowników Zakładów Lniarskich w Żyrardowie” został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu „Patriotyzm Jutra”.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close