Edukacja

Posadź swój kawałek lasu

 

Radziwiłłowscy leśnicy rozpoczynają odnowienia i zalesienia. W tym roku na terenie lasów państwowych zarządzanych przez Nadleśnictwo zostanie wysadzonych ponad 600 tyś.  drzewek na powierzchni 75 hektarów. Młode sosny, dęby, brzozy, buki, klony, modrzewie, świerki już czekają w szkółce leśnej na transport do lasu. Gatunkiem dominującym w naszych lasach jest sosna. W ramach wzbogacenia składu gatunkowego, zwiększenia odporność przyszłych drzewostanów co roku sadzimy coraz więcej gatunków liściastych. W roku bieżącym gatunki liściaste stanowią 46% wysadzonych drzewek. W naszych lasach można również znaleźć posadzone sadzonki chronionego cisa, bowiem Nadleśnictwo uczestniczy  w programie ochrony i restytucji tego gatunku.

Co roku polscy leśnicy sadzą około 500 mln drzewek, a nasze szkółki produkują 800 mln drzew i krzewów. Pamiętajmy, że drzewa znacząco wpływają na zmiany klimatu na ziemi. Pochłaniając ogromne ilości CO2 łagodzą efekt cieplarniany. Wpływają na czystość powietrza, ograniczają erozję gleby, łagodzą powodzie, susze, a także leczą. Nie wstydźmy się przytulajmy się do drzew.  Sylwoteriapia (drzewoterapia)  to pobudzanie organizmu do samoleczenia poprzez przebywanie w obecności drzew i krzewów. Samo przebywanie pośród swobodnie rosnących drzew poprawia samopoczucie człowieka. Dotykanie, głaskanie, przytulanie się, ułatwia powrót do równowagi z naturą, czyli do równowagi z całym naszym organizmem.  Spacer po lesie nie wystarczy. Drzew dotykamy odkrytymi częściami ciała – najlepiej czołem, dłońmi. Leczniczy wpływ drzew na organizm ludzki potwierdzają badania naukowe. Substancje zawarte w liściach, kwiatach i korze drzew mają właściwości bakteriobójcze, przeciwbólowe i przeciwzapalne,  a soki i olejki poprawiają samopoczucie i dodają sił.  Przytulajmy się do drzew zwłaszcza wiosną  i latem w tym czasie dają one najwięcej pozytywnej energii.

Posadź swój kawałek lasu”

 Nadleśnictwo Radziwiłłów, jak co roku, zaprasza do udziału w wiosennej akcji sadzenia lasu. Uczestnicy biorący udział w odnowieniu powierzchni leśnej będą sadzić jednoroczne, kilkunastocentymetrowe sosny oraz dwuletnie dęby. Posadzone sadzonki  po latach zmienią się w wspaniałe, rozłożyste i dostojne drzewa. 

Sadzenie odbędzie się 19 kwietnia 2017 roku w godzinach 9:0014:00, w dwóch leśnictwach: Puszcza Mariańska i Zakrzew Miejsce zbiórki w leśnictwo Puszcza Mariańska to  parking przy siedzibie Nadleśnictwa Radziwiłłów w Puszczy Mariańskiej, ulica Senatorówka 2/2, skąd przejdziemy na powierzchnię sadzenia. Mamy do pokonania około 2 kilometrów. Wspólnie  z leśnikami, odnawiana będzie powierzchnia  w oddziale 239. Posadzić „swój kawałek lasu” może każdy, jednak ze względów organizacyjnych ilość miejsc jest ograniczona. Maksymalnie  w sadzeniu może uczestniczyć 80 osób. Decyduje kolejność zgłoszeń.  Miejsce zbiórki w leśnictwie Zakrzew  to parking przy siedzibie Urzędu Gminy Teresin ulicy Zielona 20, skąd chętni do udziału w akcji edukacyjno – promocyjnej udadzą się na powierzchnię sadzenia w oddziale 73 f. Uwaga – transport we własnym zakresie.  O godzinie 9:00 przed Urzędem Gminy – jako przewodnik – czekać będzie leśniczy leśnictwa Zakrzew Jan Szczurek. Przewidywane zakończenie sadzenia godzina 14:00. Uwaga ilość miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń.

W czasie trwania akcji uczniowie/dzieci pozostają pod opieką nauczycieli/opiekunów.

Nadleśnictwo zapewnia:

  • instruktaż sadzenia,
  • sadzonki sosny,
  • sprzęt do sadzenia,
  • ognisko,
  • świeże powietrze,
  • czynny wypoczynek,
  • satysfakcję i niezapomniane wrażenia,
  • fantastyczną atmosferę.

 Udział w akcji należy zgłaszać do 14 kwietnia br . Leśnictwo Puszcza Mariańska telefonicznie 46 831 0110 , 46 831 02 96, 605 224 457; elektronicznie radziwillow@lodz.lasy.gov.pl. , Leśnictwo Zakrzew  telefonicznie : 46 861 14 11, 607 096 802 . Obowiązkowo należy podać: dane osoby zgłaszającej, telefon kontaktowy i ilość uczestników. Koniecznie, przed zgłoszeniem należy zapoznać się z regulaminem akcji „Sadzimy swój kawałek lasu” zamieszczonym  na stronie.  http://www.radziwillow.lodz.lasy.gov.pl/ w zakładce Aktualności.

Nadleśnictwo Radziwiłłów zaprasza do udziału w wiosennej akcji sadzenia nowego, leśnego pokolenia . Satysfakcja niezapomniana ! Przez kolejne lata będzie można odwiedzać posadzone drzewka i obserwować jak się zmieniają.

„Posadź swoje drzewko”

W ramach corocznie przeprowadzanej akcji sadzenia drzewek w swoim środowisku, każdy kto odwiedzi szkółkę leśną przy siedzibie Nadleśnictwa w Puszczy Mariańskiej dostanie leśną sadzonkę. Akcja trwa do 30 października. Zapraszamy w godzinach 8:00-14:00.

 

Źródło: Nadleśnictwo Radziwiłłów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close