Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Ponad 8 km ścieżek rowerowych w budowie

Pełną parą idą prace przy budowie ścieżek rowerowych na terenie naszego miasta. Aktualnie trwa pierwszy etap dużego projektu realizowanego przy udziale środków unijnych wraz kilkoma innymi gminami Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego, w ramach którego w Żyrardowie powstanie ponad 8 km tras rowerowych. Wszystko wskazuje na to, że już w jesienią będziemy mogli wybrać się na wycieczkę rowerową ścieżkami, które aktualnie są budowane.

W ubiegłym roku powstały pierwsze odcinki tras rowerowych w ul. Bohaterów Warszawy (na odcinku od Al. Partyzantów do ul. Środkowej) i w ul. Żeromskiego (na odcinku od. ul. Limanowskiego do ul. Wittenberga). Już w czerwcu przejedziemy rowerem na całej długości ulicy Żeromskiego aż do lasu przy ul. Mokrej. Z kolei dalszy odcinek trasy rowerowej w ul. Bohaterów Warszawy do ul. Spacerowej powstanie do końca sierpnia br., podobnie jak ścieżka rowerowa w ul. Towarowej.

Jednocześnie trwają prace w ulicach POW i Radziwiłłowskiej, gdzie oprócz ścieżki powstanie także zadaszona wiata parkingowa dla rowerów i punkt naprawy rowerów „BikeStop” (przy skrzyżowaniu z ul. Wypoczynkową). Z trasą rowerową w ul. Radziwiłłowskiej łączyć się będzie kolejna z budowanych teraz ścieżek w ul. Wyspiańskiego. Aktualnie realizowany jest odcinek na terenie zieleni wzdłuż brzegu rzeki Pisi. Wzdłuż tego odcinka wykonana zostanie również linia oświetleniowa. Warto dodać, że ten rozległy teren zieleni zostanie w całości zagospodarowany na potrzeby rekreacji i wypoczynku w ramach innego projektu unijnego. Ścieżki w ul. POW, Radziwiłłowskiej i wzdłuż ul. Wyspiańskiego oddane zostaną rowerzystom z końcem września br.

Kolejne ścieżki powstaną w ulicach: R. Dmowskiego (dawniej Al. Wyzwolenia), Skrowaczewskiego i Okulickiego (od skrzyżowania z ul. Spacerową do skrzyżowania z ul. Dmowskiego).

Całkowita wartość inwestycji realizowanych na terenie Żyrardowa w etapie I to ponad 8,2 mln zł, z czego około 6,6 mln zł stanowi dofinansowanie ze środków unijnych.

Szansa na dofinansowanie drugiego etapu

Równolegle z realizacją I etapu budowy ścieżek rowerowych, Miasto wspólnie z tym samymi pięcioma gminami, aplikuje o kolejne środki z funduszy europejskich na dalszą rozbudowę sieci zintegrowanych tras rowerowych.

W drugim etapie planowana jest budowa prawie 6 km ścieżek rowerowych i ciągów pieszo – rowerowych.

Wytyczono do realizacji 5 tras:

po byłym rowie burzowym, od ul. Skrowaczewskiego do ul. Okrzei;
w ul. Spacerowej – od ul. Mireckiego do ul. Okulickiego;
w ul. Opolskiej – od ul. Reymonta do ul. Rolnej;
w ul. Ziołowej – od skrzyżowania z ul. Rolną do granicy miasta
w ul. Mireckiego – od dawnego rowu burzowego do ul. Procnera.
Budowę tych ścieżek oszacowano na kwotę 7 139 799,36 zł. To prawie płowa wartości całego projektu. Dofinansowanie dla Żyrardowa stanowiłoby kwotę 5 711 839,50 zł. Czekamy z niecierpliwością na ostateczną decyzję Zarządu Województwa Mazowieckiego w sprawie dofinansowania.

Źródło
Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close