Breaking NEWS

Polkioceniają porodówki – trwa akcja społeczna „Głos matek ma moc zmiany”

Fundacja Rodzić po Ludzku po raz drugi rozpoczęła akcję „Głos matek ma moc zmiany”, zachęcając kobiety do wypełniania anonimowej ankiety na temat opieki w szpitalu. Dzięki ich głosom będzie można pokazać, jak realizowany jest standard organizacyjny opieki okołoporodowej w konkretnym szpitalu, jak są traktowane kobiety i gdzie w Polsce można urodzić po ludzku. Blisko 45 tys. historii zebranych do tej pory pomoże również w podejmowaniu interwencji wobec tych placówek, w których łamane jest prawo, dochodzi do nadużyć lub przemocy.

Ocena opieki, zachowanie personelu, wsparcie po porodzie czy warunki na oddziale położniczych –  o tym wszystkim kobiety mogą opowiedziećw anonimowej ankiecie na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl. Badanie sprawdza jakość opieki okołoporodowej w każdym z blisko 400 szpitali – od izby przyjęć do momentu wyjścia. Kobiety oceniają szczegółowo m.in. sposób przekazywania informacji przez personel, poszanowanie prawa do intymności, możliwość decydowania o wykonywanych interwencjach czy zabiegach przy dziecku, wsparcie w karmieniu oraz opiece nad noworodkiem.

Wyniki ankiet dla poszczególnych szpitali będą prezentowane na stronie www.GdzieRodzic.info. Ułatwi to innym kobietom wybranie miejsca do porodu.Jednocześnie głosy i opinie matek pomogą Fundacji w podjęciu 30 zaplanowanych na 2019 rok interwencji prawnych tam, gdzie łamane są prawa kobiet.

Doświadczenia zebrane w zeszłym roku pomogły w opracowaniu raportu na temat opieki okołoporodowej w Polsce. Wyniki badania pokazały, że 74% kobiet dobrze ocenia opiekę w szpitalu. Jednocześnie ponad połowa w trakcie porodów lub pobytu w szpitalu doświadcza sytuacji niezgodnej z obowiązującymi przepisami, spotyka się z nadużyciami, a nawet formami przemocy.

Skuteczność kolejnych akcji Rodzić po Ludzku w latach 1994-2006 dowiodła, jak ważne jest wnoszenie do przestrzeni publicznej głosu kobiet, ich osobistych doświadczeń i oceny opieki. Akcje znacząco zmieniły polskie porodówki. Prowadzony od roku stały monitoring porodówek pozwala kobietom ocenić szpital zaraz po wyjściu z niego, jednocześnie wymusza na szpitalach wprowadzanie zmian, podnoszenie i przestrzeganie standardu opieki okołoporodowej.

Akcjatrwa. Ankietę można wypełnić na stronie ankieta.rodzicpoludzku.pl.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close