Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Podwyżka na śmieci zaproponowana przez Prezydenta zatwierdzona

Podczas wczorajszej sesji Rady Miasta Radni zatwierdzili wniosek Prezydenta dotyczący zwiększenia opłaty za gospodarowanie odpadami z 11 złotych do 25 złotych za śmieci zbierane w sposób selektywny oraz z 22 złotych do 50 złotych za odpady niesegregowane.

Zanim to nastąpiło poznaliśmy więcej szczegółów skąd tak naprawdę te kwoty się biorą. Obecny wykonawca odbierający od nas śmieci wystąpił do Urzędu Miasta już na początku września 2018 roku i zażądał podwyżki jego wynagrodzenia z 332 972,64 zł do 422 972,64 zł miesięcznie.

Był to gorący okres przedwyborczy, więc być może dlatego zdecydowano się nie powiadamiać o tym opinii publicznej ani Rady Miasta, która mogła już wtedy system zbilansować i dzisiaj podwyżka byłaby mniejsza. Wczoraj urzędnicy Urzędu Miasta tłumaczyli to po prostu wyczekiwaniem i obserwacją rynku odbioru odpadów a w szczególności cen. Prawda jest jednak taka, że od 7 września 2018 mieszkańcy powinni płacić 14 złotych za śmieci zbierane selektywnie.

Po czterech miesiącach, 11 stycznia 2019 r. Prezydent podpisał kolejny aneks zwiększający wynagrodzenie dla wykonawcy z 422 972,64 zł do 668 936,2 zł. Trzeba tutaj zaznaczyć, że gdyby te zwiększenia nie nastąpiły to wykonawca mógł rozwiązać umowę, zapłaciłby 100 tysięcy kary umownej za jej zerwanie a my musielibyśmy w trybie pilnym szukać drugiego wykonawcy, co skutkowałoby jeszcze większą ceną dla mieszkańca. Natomiast gdyby Prezydent razem z wynagrodzeniem dla wykonawcy podniósł w styczniu, razem z Radą Miasta stawkę za odbiór odpadów zgodnie z bilansem to cena za odbiór odpadów wynosiłaby wtedy 21 złotych miesięcznie i w tej chwili żadna podwyżka nie byłaby potrzebna.

Dzisiaj koszty miesięczne gospodarki odpadami składają się z:

1. Wynagrodzenia dla wykonawcy – 668 936,2 zł
2. Funkcjonowania PSZOK na ulicy Czystej – 58 485,83 zł
3. Obsługi administracyjnej – 20 833,33 zł
4. Kampanii edukacyjnej dot. selektywnego zbierania odpadów – 1 666,67 zł

Czyli sumarycznie 749 922,03 zł miesięcznie, co daje kwotę 20,83 zł na mieszkańca.

W życiu nie ma nic za darmo, za spokój od września 2018 roku do teraz zapłacimy 4 złote więcej niż to wychodzi z obecnych kosztów, ponieważ musimy nadpłacić za tamten okres. Prawo stanowi, że gmina nie może dopłacać do gospodarki odpadami, system musi się sam bilansować z pieniędzy mieszkańców. Obecna 4-letnia umowa z wykonawcą się kończy, więc zdecydowano się system zbilansować, również wstecz.

Radni,którzy opowiedzieli się ZA (13)
Gejcyg Jarosław Paweł
Gwiaździńska-Wrzesień Monika
Kapusta Józef
Lefelt Teresa Barbara
Lubańska Edyta
Mirgos Ryszard Jan
Nalej Mateusz Melchior
Pietruszewski Artur Jacek
Rzepecki Arkadiusz Marek
Skrobisz Krzysztof
Sowa Arkadiusz Piotr
Treliński Marek Marian
Wesołowska Żaneta Klaudia

Radni, którzy byli PRZECIW (2)
Obłękowski Grzegorz
Stefańska Grażyna Maria

Radni, którzy się WSTRZYMALI (5)
Kozłowska Anna Maria
Latek Robert
Naziębło Jerzy
Wardziak Sławomir Zbigniew
Wrońska Elżbieta Bożena

5 komentarzy

  1. Dziękuje Pani Grażyno i Pnie Grzegorzu za walkę o mieszkańców. Mam nadzieję, że reszta radnych, która zagłosowała ZA poszuka rozwiązania dla obniżenia tych kosztów.

  2. Jakieś żarty, w Skierniewicach ceny bez zmian miasto do niczego nie dopłaca 17 zł od osoby za niesegregowane 8.5 za segregowane . Łowicz 10 za segregowane 25 za niesegregowane juz po podwyżce. Co jest nie tak z Żyrardowem????

  3. Jak zarządał podwyżki trzeba było zrobić przetarg a nie chować temat pod dywan. Chyba znalazł by się ktoś kto sprosta obecnej cenie. Kto to słyszał podnosić ceny bo wykonawca szantażuje . Wymawiamy i robimy przetarg a owieczki radni pod tym się podpisują – żenada.

    1. Problem jest taki, że wykonawcą jest Hetman i spółka miejska PGK Żyrardów Sp z o. o.. Lucjan musi dać zarobić swoim, przecież obiecanki wyborcze trzeba jakoś spłacać

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close