Edukacja

Podsumowanie II przeglądu spektakli teatralnych „Profilaktyka oczami młodzieży”

W konkursie udział wzięło 10 grup teatralnych ze szkół z terenu Żyrardowa. Młodzież rywalizowała ze sobą w dwóch grupach wiekowych: I grupa to klasy IV-VI szkół podstawowych, II grupa natomiast to uczniowie klas VII oraz gimnazjalnych. W konkursie udział wzięły wszystkie szkoły i jak zwykle nie zabrakło emocji. Na twarzach uczestników równie często jak stres i zdenerwowanie pojawiała się też radość. Wszystkie wystawione spektakle otrzymały gromkie brawa od publiczności, która liczyła prawie 500 osób. Tematyka spektakli tak jak w ubiegłym roku została skonsultowana z dyrektorami szkół oraz profilaktykami z żyrardowskiej komendy, tak by być na czasie z bieżącymi trudnościami młodzieży. Nie dziwi więc, że scenariusze poruszały poniższe zagadnienia:

-zwrócenie uwagi na problematykę wykluczenia i agresji rówieśniczej

-propagowanie życia bez uzależnień

-bezpieczeństwo w domu

-zwrócenie uwagi na negatywne skutki niewłaściwego korzystania z Internetu

Wśród wszystkich spektakli pięcioosobowa komisja wybrała zwycięzców.

W kategorii I:

I miejsce- spektakl „Siecionerzy” przygotowany przez uczniów klasy IV Szkoły Podstawowej nr 2 pod czujnym okiem Pani Żanety Wesołowskiej. Poruszenie tematu niebezpieczeństw w Internecie w połączeniu z interakcją z publicznością dały tej dwunastoosobowej grupie zwycięstwo.

 

II miejsce– spektakl „Smerfnet”, który powstał dzięki scenariuszowi opiekunów grupy: Pani Annie Boruckiej i Panu Marcinowi Gmurczykowi i wykonaniu uczniów ze szkoły podstawowej nr 4 w Żyrardowie. Świetne kostiumy, przygotowanie aktorskie i żart, a także przede wszystkim poruszenie tematu czyli bezpiecznego korzystania z internetu  dąło tej grupie zdobyć miejsce na podium.

III miejsce- spektakl „Wykluczeniom mówimy NIE”. Opiekunem grupy ze Szkoły podstawowej nr 3 była Pani Małgorzata Bronisz-Rzepecka. Uczniowie, którzy byli również autorami scenariusza poruszyli trudny temat odmienności narodowościowej, z którym nie trudno spotkać się na co dzień.

W kategorii II:

I miejsce- „Pan kleks kontra terminator”, opiekunem grupy była Pani Marta Wasilewska, a scenariusz do wystawionego przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 4 w Żyrardowie powstał dzięki Pani Annie Boruckiej i Marcinowi Gmurczyk. Dopalacze- to temat podjęty przez uczniów, jednak został pokazany w nowatorski sposób, z delikatnym przymrużeniem oka.

 

II miejsce- „Epidemia XXI wieku”, spektakl przygotowany pod opieką Pani Anny Marii Kozłowskiej i Pani Anety Cybulskiej, który przygotowali uczniowie szkoły podstawowej nr 7 również poruszał temat propagowania życia bez uzależnień. Scenariusz napisała uczennica klasy IIIa Gimnazjum-Olga Rogozińska.

III miejsce- „Nie dla przemocy”, spektakl przygotowany przez uczniów ze Szkoły Podstawowej nr 3, pod okiem Pani Agnieszki Piotrowskiej. Za scenariuszem spektaklu poruszającego temat przemocy rówieśniczej stoi uczennica klasy VII-Katarzyna Grzywna.

Podczas obrad komisji dzieciaki znalazły sobie zajęcie, tańce na scenie sali widowiskowej pozwoliły im miło przetrwać oczekiwanie. Gdy nadszedł czas ogłaszania wyników emocje sięgały zenitu, a później radości nie było końca. Na szczęście dzisiejszy przegląd nie kończy przygody aktorów ze spektaklami, bowiem już 29 maja o godz.: 9:00 w Centrum Kultury odbędzie się uroczysta Gala Finałowa i wręczenie nagród. W jej trakcie zaproszeni goście będą mogli kolejny raz podziwiać kunszt teatralny żyrardowskiej młodzieży.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close