Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Po wyborach jak bumerang wraca temat budowy hipermarketu i zakładu znacząco oddziałującego na środowisko

W poprzedniej kadencji samorządowej dwa razy próbowano dla działek przylegających do ulicy Mickiewicza uzyskać status terenów usługowych i rozmieszczenia obiektów handlowych o powierzchni sprzedaży powyżej 2000 m2 – czyli w zasadzie bez limitu. Mówiono wtedy, że na działkach oznaczonych numerami 6606/13, 6606/9, 6606/12 ma powstać zakład znacząco oddziałujący na środowisko naturalne, bo rozbiórki pojazdów mechanicznych oraz ogromna galeria handlowa ze sklepami spożywczymi i budowlanymi. Radni już dwa razy odrzucili ten projekt, czy odrzucą trzeci raz?

Pierwsza próba uchwalenia planu zagospodarowania przestrzennego dla tego terenu była w 2016 roku, wtedy Komisja Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Żyrardowa nie poparła projektu. Z tego względu ówczesny właściciel działek, wobec braku zgody miasta na takie inwestycje musiał je sprzedać. Nowy właściciel, niedługo po zakupie wystąpił do urzędu miasta o identyczne zmiany co poprzedni właściciel.

W maju 2018 roku, czyli w czasie kiedy koalicja Nowe Przymierze Samorządowe już w zasadzie nie istniała, Przymierze dla Żyrardowa z Wojciechem Jasińskim, mimo wszystko spróbowało uchwalić zmiany dla tych działek – jak się okazało z marnym skutkiem, ponieważ projekt poparło tylko 5 radnych. Radni zarzucili prezydentowi brak konsultacji z radnymi i mieszkańcami miasta, a przede wszystkim nie zgodzili się na tego typu inwestycje w Żyrardowie.

Zwykło się mówić „do trzech razy sztuka”, być może dlatego Urząd Miasta właśnie złożył na ręce przewodniczącego Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska Rady Miasta Żyrardowa Marka Trelińskiego identyczny projekt co dwa poprzednie z prośbą o zajęcie stanowiska. Tym razem jednak sytuacja jest inna, Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski ma do dyspozycji szeroką koalicję, więc najprawdopodobniej ten kontrowersyjny projekt uzyska akceptację, być może już na kwietniowej Sesji Rady Miasta.

Archiwalna wypowiedź Radnego Michała Tkacza

Archiwalna wypowiedź Radnego Józefa Kapusty

Archiwalna wypowiedź Radnego Marcina Rosińskiego

Archiwalna wypowiedź Radnego Arkadiusza Rzepeckiego

Głosowanie nad projektem uchwały

ZA (5)
Gwiaździńska–Wrzesień Monika, Mirgos Ryszard, Rybicki Robert, Studziński Marek, Treliński Marek

PRZECIW (11)
Gejcyg Jarosław, Jankowski Jerzy, Wojciech Kapusta Mariusz Koźbiał, Marzęda-Przybysz Beata, Rosiński Marcin, Rzeczycka Barbara, Rzepecki Arkadiusz, Sowa Arkadiusz, Tkacz Michał, Wardziak Sławomir

WSTRZYMUJĘ SIĘ (2)
Bińkowska-Chuda Wiesława, Naziębło Jerzy

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close