Co słychać na mieście?Wydarzenia

Plan obchodów 3 Maja

Miejskie obchody Święta Konstytucji 3 Maja w 100. rocznicę odzyskania przez Polską niepodległości,   rozpoczną się  o godz. 10.30 uroczystością na Placu Jana Pawła II z udziałem asysty honorowej 3. Warszawskiej Brygady Rakietowej Obrony Powietrznej oraz Orkiestry OSP Nadarzyn pod dyrekcją Mirosława Chilmanowicza.

Po uroczystości odbędzie się parada orkiestry OSP Nadarzyn, która jest Mistrzem Polski we wszystkich konkurencjach: programie koncertowym, przemarszu oraz musztrze paradnej.

O godz. 12.00, w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia odprawiona zostanie msza św. w intencji Ojczyzny w oprawie muzycznej Orkiestry OSP Nadarzyn.

Po nabożeństwie, o godz. 13.00, na Placu Jana Pawła II, zainaugurujemy nową  w naszym mieście tradycję świętowania śpiewająco, czyli zaprosimy wszystkich do wspólnego śpiewania pieśni patriotycznych przy akompaniamencie Sary Nowakowskiej, a pomagać nam będą profesjonaliści – Krzysztof Gwiazda, Karina Borządek i Chór Miasta Żyrardowa pod dyrekcją Iwony Bednarskiej.

Również o godz. 13.00 rozpocznie się na Placu Jana Pawła II piknik historyczny ,,Szlachecka kompania”, który potrwa do godz. 18.00. W programie wydarzenia mnóstwo atrakcji dla całych rodzin:

Pokazy walk
Pokazy prowadzone jest w realiach XVII wieku, z użyciem szabel, szpad, rapierów oraz pistoletów:

– Pojedynek o kobietę – dwóch szlachciców wybiera sobie tą samą Panią Serca – konflikt prowadzi do brawurowego pojedynku z dość zaskakującym zakończeniem.

– Sąd nad czarownicą – przebywający na zamku inkwizytor w mig wyławia spośród rozbawionych gości niewiastę, którą oskarża o czary. Natychmiast dochodzi do procesu, w którym to inkwizytor stara się przekonać gości o winie czarownicy. Oczywiście znajduje się obrońca, który skrzyżuje ostrza z inkwizytorem.

– Wolna elekcja – szlachta postanawia obrać nowego króla. Oczywiście zdania są podzielone, kandydatów kilku, co niechybnie doprowadzi do walki. Cała scenka zakończona pojedynkiem z udziałem kilku szermierzy.

Blok konkursowy – nauka fechtunku bronią białą:
– pierwszy krok szermierczy – przebijanie balonów szpadą
– szabla polska – cięcie jabłek szablą
– pojedynek na „bezpieczne szable”

Musztra
Pokaz sprawności bojowej wojsk zaciężnych – muszkieterów i halabardników. Wojsko zaprezentuje jak walczono w szyku w dawnych czasach. Aby utrwalić wiedzę wśród widzów, poczynią zaciągi i przemusztrują oddział złożony z ochotników. Musztra obfituje w wystrzały z broni palnej.

Pokaz artyleryjski – armaty

Huk armat i zapach prochu – tego nie może zabraknąć na prawdziwym pikniku historycznym. Będzie możliwość podziwiania w boju siedemnastowiecznej artylerii. Pod okiem doświadczonego artylerzysty będzie okazja, by własnoręcznie załadować armatę i oddać z niej strzał.

Stanowiska konkursowe:
– Rzut sakiewką do rycerskiego hełmu.
– Machina czasu – rycerska przebieralnia
Możliwość przebrania się w wybrany strój historyczny lub w zbroję rycerską i uwiecznienia swojej podobizny na zdjęciu.
Turniej zabaw plebejskich
Zabawy plebejskie to świetna okazja do wspólnej zabawy. Można się tutaj doskonale odprężyć, a jednocześnie zobaczyć tą część historii, o którą ciężko w podręcznikach.
– Wyścigi w nartach 3 osobowych
Nauka maszerowania w szyku nie należy do najprostszych.
– Kołek kręciołek
– Przeciąganie liny

Szlacheckie obozowisko, gdzie będzie można zobaczyć i przymierzyć rycerską zbroję, oglądnąć i wziąć do rąk najróżniejsze rodzaje uzbrojenia (miecze, topory, korbacze, maczugi, włócznie).

Pokazy sokolnicze
Aby przybliżyć urok jednej z ulubionych rozrywek naszych przodków, zapraszamy na polowanie. Rycerstwo lubowało się w zasadzaniu na dzikiego zwierza, ale tylko prawdziwa elita mogła pozwolić sobie na polowanie z sokołem u boku.

– Polowanie z ptakami drapieżnymi – metody i techniki polowania.
– Prezentacja ptaków używanych do polowań – najróżniejsze gatunki.
– Pokaz drapieżników w akcji.
– Możliwość robienia pamiątkowych zdjęć z wybranymi ptakami.

Mincerz
Prezentuje swój warsztat umożliwiając każdemu własnoręczne wybicie dawną metodą okolicznościowej monety.

Pokazy i nauka tańców dawnych
„Fantazja polska” pokaz taneczny ukazuje piękno polskich tańców narodowych, takich jak polonez, mazur, kujawiak, oberek, krakowiak. Tancerze w strojach narodowych oddadzą charakter polskich tańców: zamaszystość poloneza, miłosną liryczność kujawiaka, szlachecką fantazję mazura.

Pokaz flagowy
Pokaz tańca z chorągwiami. Sbandieratori łączy żonglerkę flagami z tanecznymi układami choreograficznymi. Barwne kostiumy w stylizacji historycznej, kolorowe chorągwie i dynamiczne popisy tworzą niepowtarzalny spektakl.

Kuglarze
Pokaz sztuk cyrkowych w wykonaniu duetu kuglarzy w strojach dworskich. W pokazie zobaczyć można między innymi żonglerkę, żonglerkę kontaktową oraz akrobatykę w kole cyrkowym.

Rzemieślnicy
– Kaflarstwo
– Kowalstwo
– Kaligrafia i papier czerpany

Ponadto podczas pikniku odbędą się warsztaty niepodległościowe dla dzieci prowadzone przez pracowników Centrum Kultury w Żyrardowie, zaprosimy na wojskową grochówkę i wiele innych atrakcji.

Zapraszamy!

Źródło
Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close