Breaking NEWSCo słychać na mieście?Edukacja

PGM przejmuje odpowiedzialność za stan techniczny szkół i przedszkoli

Dyrektorzy żyrardowskich szkół 10 czerwca 2020 roku otrzymali wiadomość z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta Żyrardowa, iż na podstawie otrzymanego e-maila od prezesa PGM dot. prac związanych z przejęciem bieżącej konserwacji technicznej budynków szkół i przedszkoli przez PGM  mają dostarczyć informacje dotyczące zakresu obowiązków stanowisk robotników gospodarczych i konserwatorów, wykazu prac, materiałów zużytych do tych prac oraz wykazu przeglądów technicznych.

Informacja nie pozostawia złudzeń, w ramach oszczędności za bieżącą konserwację techniczną budynków szkół i przedszkoli będzie odpowiadać miejska spółka PGM a nie konserwatorzy w poszczególnych szkołach. Co się zatem stanie z tymi ludźmi zatrudnionymi w szkołach? Nikt w tej chwili tego nie precyzuje.

Dyrektorzy szkół z którymi rozmawialiśmy nie kryją niezadowolenia. Zepsuty kran, klamka, przepalona żarówka, koszenie trawników, grabienie liści czy odśnieżanie to tylko niektóre z obowiązków konserwatorów i pracowników gospodarczych. Po zmianie z każdą tego typu sprawą dyrektor będzie musiał dzwonić do PGMu – nie będzie już podległości służbowej a wszystko odbywać się będzie na zasadzie jednorazowych zleceń. Dyrektor poczeka też w kolejce, ponieważ z usług tych będzie korzystać każda żyrardowska szkoła i przedszkole.  Czy szkoła na tym zyska? Raczej budżet miasta i PGM. Wiele obaw jest też o jakość usług – każdy kto przechodzi czy przejeżdża przez nasze miasto widzi jak wyglądają budynki pod pieczą PGM-u. Nie nastraja to optymistycznie na przyszłość. 

COVID-19 najprawdopodobniej dość mocno wpłynął na finanse miasta.  Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski zabronił jednostkom miejskich dokonywania jakichkolwiek zakupów towarów i usług zakwalifikowanych jako wydatki bieżące. Zezwolono tylko na takie, które są niezbędne do zachowania ciągłości działania placówek. 

18 czerwca 2020 interpelację w tym samym temacie wystosował radny Marek Treliński, która wydaje się po prostu formalnym zalegalizowaniem decyzji, która została już podjęta wcześniej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close