Brak

Obchody 100-lecia nadania Miastu Żyrardów praw miejskich

Za nami uroczysta gala związana z obchodami 100-lecia nadania Miastu Żyrardów praw miejskich. Obecnością zaszczycili m.in. pan Pierre Buhler Ambasador Francji, Wojewoda Mazowiecki Zdzisław Sipiera, panowie Premierzy Waldemar Pawlak oraz Leszek Miller, pan Poseł Maciej Małecki, pan Jan Kolář burmistrz miasta Krasna Lipa w Republice Czeskiej, Prezydenci i Burmistrzowie sąsiednich miast, panie i panowie Radni, dyrektorzy placówek oświatowych, jednostek miasta, organizacji, stowarzyszeń, przedstawiciele lokalnych firm a także wielu mieszkańców. Specjalnie przygotowaną na tak ważną okoliczność Sesję Rady Miasta poprowadził Przewodniczący Rady Miasta Żyrardowa pan Marcin Rosiński, natomiast jubileuszową Galę pani Agata Młynarska. Nie mogło zabraknąć naszej redakcji na tak ważnych uroczystościach.

Podczas Gali pan Prezydent Wojciech Jasiński uhonorował medalami najbardziej zasłużonych mieszkańców Żyrardowa za ich wkład w rozwój miasta oraz podpisał umowę partnerską pomiędzy Miastami: Żyrardów i Krasna Lipa w Republice Czeskiej.
Krasna Lipa jest miejscem narodzin kontaktów biznesowych między Karolem Hielle a Karolem Dittrichem. To tam, w 1849 roku, powstała Firma Hielle&Dittrich, która w niedalekiej przyszłości stała się właścicielem żyrardowskiej fabryki lnianej, otwierając tym samym niezwykle ważny rozdział w historii naszego miasta. Odnowienie historycznych kontaktów z Miastem Krasna Lipa nastąpiło w roku 2007, a wczoraj rozpoczęto oficjalną współpracę partnerską w takich dziedzinach jak: kultura, oświata, gospodarka, turystyka, tworzenie wspólnych projektów oraz budowanie kontaktów pomiędzy lokalnymi instytucjami, organizacjami i społecznościami. Umożliwi ona poznanie przeszłości i dziedzictwa obu Miast, a także kultury, tradycji i obyczajów obydwu narodów.
Prezydent Miasta Żyrardowa pan Wojciech Jasiński poinformował także o podjętej decyzji w sprawie powstania pomnika Filipa de Girarda. O tym pomyśle mówiło się już od lutego na sesjach Rady Miasta ale oficjalnych decyzji nie było do wczoraj. Będzie to szczególne upamiętnienie naszego Pioniera w 100-lecie uzyskania praw miejskich.
Po oficjalnej części uroczystości Edyta Górniak urzekła gości swoim wyjątkowym głosem, wykonując nastrojowe, pełne poetyckiego kolorytu i uczuć utwory. Usłyszeliśmy m.in. „Nothing Else Matters”,” Jestem kobietą”, „Like a Natural Woman”, „To nie ja”, czy „Nie opuszczaj mnie”, która jest jedną z trudniejszych i wymagających , jak określiła gwiazda, piosenek. Recital w zabytkowym Muzeum Lniarstwa, zachwycił wszystkich widzów obecnych na sali. Oklaskom i owacjom na stojąco nie było końca. Na zakończenie pan Krzysztof Jażdżyk – Prezydent Skierniewic przygotował niespodziankę dla uczestników eventu w postaci szarlotki.

Drugi dzień obchodów rozpoczął się uroczystą Mszą Świętą w kościele pw. Matki Bożej Pocieszenia. Eucharystię w intencji miasta koncelebrował Jego Ekscelencja ks. Biskup Senior diecezji łowickiej Józef Zawitkowski. Niezwykle poruszające spotkanie dotknęło żyrardowskiej historii, przeżyć i uczuć mieszkańców naszego miasta. Kazanie w 100-lecie nadania miastu Żyrardów praw miejskich, zawierało wiele ciepłych słów skierowanych przez księdza Biskupa do wszystkich Żyrardowian . Na zakończenie proboszcz parafii ks. Adam Bednarczyk zaprosił obecnych do wysłuchania koncertu w wykonaniu orkiestry Sinfonia Viva pod dyrekcją Mistrza Tomasza Radziwonowicza oraz chóru pod dyrekcją Iwony Bednarskiej.

Dziękujemy za możliwość uczestniczenia w wydarzeniu i z niecierpliwością oczekujemy na kolejne. My również przyłączamy się do życzeń dla naszego miasta. Wszelkiej pomyślności !

[Best_Wordpress_Gallery id=”1″ gal_title=”Obchody 100-lecia nadania Miastu Żyrardów praw miejskich”]

Jeden komentarz

  1. Jestem dumna z faktu, iż urodziłam się i mieszkam w Żyrardowie. Włodarzom naszego miasta życzę mądrości i rozwagi w podejmowaniu decyzji, mieszkańcom – wzajemnej życzliwości i szacunku, a przybywającym do nas gościom najpiękniejszych wspomnień z pobytu i jak najczęstszych powrotów.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close