Breaking NEWSWydarzenia

Nowa tablica upamiętniająca Powstanie Styczniowe

Klub Gazety Polskiej w Żyrardowie zaprasza mieszkańców na uroczystość poświęcenia nowej tablicy upamiętniającej Powstanie Styczniowe. Uroczystość odbędzie się 25 stycznia br o godz. 15:00. Zbiórka o godzinie 14.45 na końcu ul. Bema przy torach kolejowych i wspólne przejście na miejsce uroczystości.

Powstanie Styczniowe wybuchło 22 stycznia 1863 r. Wcześniej w lasach bolimowskich gromadzili się ochotnicy z Warszawy, ale także z naszych okolic, między innymi z Łowicza i Żyrardowa. W leśnym obozie nad rzeką Rawką zgromadziło się ok.150 powstańców pod dowództwem Władysława Stroynowskiego, byłego oficera armii rosyjskiej. Po wybuchu powstania opróżnili oni kasę Księstwa Łowickiego w Łyszkowicach oraz zaopatrzyli się  w żywność i odzież. Już 7 lutego zostali zaatakowani przez przeważające siły rosyjskiej piechoty i kozaków. W  bitwie zginęło 15 powstańców, pochowanych w zbiorowej mogile, a 16 dostało się do niewoli.

W wyniku tego oddział wycofał się na południe. W miejscu, w którym zostanie umocowana tablica przekroczył linię kolejową, a dwa dni później opanował Rawę, gdzie ustanowił władzę narodową. Następnie oddział powstańczy skierował się w lasy kieleckie.

Tablicę sfinansował Pan Adam Sondka.

Serdecznie zapraszamy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close