Kulturalnie

Muzeum Lniarstwa w gronie laureatów Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Muzeum Lniarstwa już trzeci raz z rzędu znalazło się w gronie laureatów Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, otrzymując dofinansowanie w wysokości 85 500 zł na stworzenie wystawy „wySNUTE nici”. Nowa ekspozycja, która będzie prezentowała proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni żyrardowskich zakładów lniarskich, zostanie otwarta jeszcze w tym roku.

Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie otwarte jest dla turystów dopiero od około 3 lat i od samego początku funkcjonowania ubiega się o zewnętrzne środki finansowe, każdego roku wygrywając konkursy ofert. W tegorocznej edycji Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wpieranie działań muzealnych – złożony przez pracowników Muzeum wniosek został po raz kolejny doceniony przez jury konkursu. Z ponad 260 ubiegających się o dofinansowanie instytucji, żyrardowskie muzeum zostało zakwalifikowane do grupy zwycięskich projektów, stając na równi obok takich jednostek jak Muzeum Niepodległości w Warszawie, Centralne Muzeum Włókiennictwa w Łodzi czy Muzeum Okręgowe w Rzeszowie lub w Toruniu.

Wystawa „wySNUTE nici” będzie prezentowała proces technologiczny oddziału przygotowawczego tkalni największej i najważniejszej w Europie fabryki lnu końca XIX wieku, jaką były Zakłady Lniarskie w Żyrardowie. Zostaną na niej zaprezentowane eksponaty służące w procesie pośrednim między przędzeniem a tkaniem, w tym przede wszystkim wielkogabarytowe maszyny przemysłowe takie jak snowadło taśmowe, przewijarka bębnowa czy klejarka osnów. W celu uwypuklenia industrialnego charakteru miejsca fragmenty niektórych z maszyn zostaną podświetlone od wewnątrz i zastąpione monitorami wyświetlającymi animacje ruszających się części. Istotnym elementem jest uruchomienie jednego urządzenia – mieszalnika oraz przygotowanie z dwóch wieszaków na wały osnowowe unikatowe gabloty prezentujące archiwalne fotografie. Wystawę wzbogacą plansze informacyjne streszczające turystom zagadnienia związane z oddziałem, strefa ciekawostek, a także przestrzenna instalacja artystyczna wykonana z nici – motywu przewodniego tworzonej wystawy.

Ekspozycja powstanie w budynku niegdyś należącym do jednego z oddziału dawnej Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, fabryki uruchomionej w 1833 roku, która stała się największym i najnowocześniejszym zakładem przemysłu lniarskiego XIX-wiecznej Europy. Jest to obiekt dzisiejszego Muzeum Lniarstwa, teren tzw. Bielnika – Wykańczalni, czyli ostatniego oddziału wyrobów lnianych, na obszarze którego znajduje się kilkanaście budynków, wchodzących w skład historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Tworzona wystawa z całą pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Miasta Żyrardowa jako punktu kotwicznego na międzynarodowym szlaku tj. Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Źródło
Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close