Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Muzeum Lniarstwa ponownie w czołówce ministerialnego Programu

Żyrardowska placówka z roku na rok rozwija się coraz prężniej o czym świadczy liczba realizowanych projektów oraz pozyskiwanych funduszy zewnętrznych. W sierpniu br. zostały ogłoszone wyniki kolejnego konkursu grantowego, a mianowicie Programu Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego – wspieranie działań muzealnych. Na ponad 250 złożonych wniosków z całego kraju, Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie, uplasowało się na 10. miejscu, otrzymując dofinansowanie w wysokości 85 000 zł. Dzięki zdobytym funduszom na poprzemysłowej hali powstanie wystawa „Wykończone tkaniny”.

To już czwarty rok z rzędu, kiedy Muzeum Lniarstwa ubiega się o środki zewnętrzne z Programu MKiDN i czwarty rok z rzędu, kiedy je otrzymuje. Jest to ogromny sukces jednostki z tego względu, że w konkursie rywalizują największe polskie muzea. Żyrardowska instytucja została oceniona przez ekspertów wyżej na liście rankingowej niż m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Muzeum Niepodległości w Warszawie czy Muzeum Archeologiczne w Krakowie.

Nowa wystawa powstanie w ramach realizacji projektu pn. „Wykończone tkaniny, wystawa dedykowana procesowi technologicznemu wykańczania tkanin w Zakładach Lniarskich w Żyrardowie”. Wykańczanie to ostatni etap produkcji wyrobów, podczas którego utkaną na tkalni surową tkaninę poddawano dalszej obróbce w celu nadania jej estetycznego wyglądu i polepszenia właściwości użytkowych. Ekspozycja będzie prezentowała wielkogabarytowe maszyny poprzemysłowe służące w procesie wykańczania końcowego (właściwego) tkanin, m.in. maszyny, dzięki którym uszlachetniano tkaniny różnymi środkami chemicznymi, suszono, prasowano, kurczono, a także dokonywano ostatecznej kontroli. Maszyny wyeksponowane na wystawie będą imitowały urządzenia gotowe do uruchomienia produkcji, a niektóre fragmenty ich wnętrz zostaną podświetlone w celu uwypuklenia ich industrialnego charakteru.

Ekspozycja powstanie w budynku niegdyś należącym do jednego z oddziału dawnej Fabryki Wyrobów Lnianych w Żyrardowie, fabryki uruchomionej w 1833 roku, która stała się największym i najnowocześniejszym zakładem przemysłu lniarskiego XIX-wiecznej Europy. Jest to obiekt dzisiejszego Muzeum Lniarstwa, teren tzw. Bielnika – Wykańczalni, czyli ostatniego oddziału wyrobów lnianych, na obszarze którego znajduje się kilkanaście budynków, wchodzących w skład historycznego układu urbanistyczno-architektonicznego XIX-wiecznej osady fabrycznej, uznanej za pomnik historii. Tworzona wystawa z całą pewnością przyczyni się do umocnienia pozycji Miasta Żyrardowa jako punktu kotwicznego na międzynarodowym szlaku tj. Europejskim Szlaku Dziedzictwa Przemysłowego ERIH.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close