Edukacja

Młodzi i zdolni otrzymali stypendia

Stypendiami im. Filipa de Girarda honorowani są młodzi mieszkańcy Żyrardowa, mający szczególne osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania kultury czy  opieki nad zabytkami; osoby które za sprawą swej działalności artystycznej oraz odnoszonych sukcesów przyczyniają się do promocji naszego miasta.

– To wielka radość oraz zaszczyt móc po raz drugi uhonorować wspaniałych młodych artystów,  posiadających ogromne talenty, z których wszyscy jesteśmy dumni – powiedział Wojciech Jasiński. – Mam nadzieję, że przyznane stypendia ułatwią stypendystom dalszy rozwój i osiąganie kolejnych sukcesów, czego im bardzo serdecznie życzę.

Środki finansowe przeznaczone w budżecie miasta na Stypendia im. Filipa de Girarda Prezydent podzielił w następujący sposób:

L.p. IMIĘ I NAZWISKO WNIOSKODAWCY    KATEGORIA PRZYZNANA

KWOTA STYPENDIUM

1. Aleksandra Murawska Stypendia twórcze / muzyka  10 000 zł
2. Michał Prószyński Stypendia twórcze /  muzyka  5 000 zł
3. Kajetan Skoneczny Stypendia twórcze / muzyka  5 000 zł
4. Paulina Tuzińska Stypendia twórcze /  muzyka  5 000 zł
5. Natalia Kok Stypendia twórcze /

muzyka

 4 000 zł
6. Zofia Cymerska Upowszechnianie kultury /
muzyka, teatr, recytacje
 2 500 zł

 

Aleksandra Murawska – młoda solistka i kameralistka

Urodziła się 19 stycznia 2004 r. Obecnie uczy się w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia im. I.J. Paderewskiego w Żyrardowie w kl. II szkoły średniej. Równocześnie jest uczennicą  7 klasy Szkoły Podstawowej Nr 1 o profilu językowym w Żyrardowie.

Uczestniczyła w solowych i kameralnych kursach mistrzowskich prowadzonych przez wybitnych Profesorów: Ewę Kowar-Mikołajczyk, Karinę Gidaszewską, Annę Rzymyszkiewicz, Yamei Yu, Jana Staniendę, Andrzeja Gębskiego, Dariusza Smolarskiego, Bernarda Le Monniera, Mariusza Patyrę.

Osiągnięcia artystyczne w dziedzinie skrzypiec:

ROK 2012
– I-sza Nagroda na IX Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych

ROK 2013 
– wyróżnienie na X Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych
– wyróżnienie na Ogólnopolskim Konkursie „Oskar Rieding – Mistrz Literatury Skrzypcowej”, Warszawa

ROK 2014 
– III-cia Nagroda na Ogólnopolskim Konkursie Miniatury Skrzypcowej, Warszawa
– wyróżnienie na XII Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. G. Bacewicz, Wrocław
–  II-ga Nagroda na XI Żyrardowskich Spotkaniach Skrzypcowych

ROK 2015 
– udział w ogólnopolskim etapie przesłuchań CEA, Katowice
– wyróżnienie na XV Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Janko Muzykant”
– wyróżnienie na III Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym Szkół I i II st w Toruniu
– udział w II Etapie XI Ogólnopolskiego Konkursu Skrzypcowego Pamięci A. Januszajtis

ROK 2016 
– wyróżnienie na IX Ogólnopolskich Spotkaniach Skrzypcowych
im. M. Ławrynowicza w Płocku
– marzec 2016 – udział w Streicher-Akademie „Stringtime NiederRhein”
Goch, Niemcy

ROK 2017 
– wyróżnienie na II Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym „Nałęczów
i skrzypce”
– wyróżnienie na II Ogólnopolskim Konkursie Skrzypcowym im. Jadwigi Kaliszewskiej w Poznaniu.


Paulina Tuzińska – sopran

Urodziła się 9 września 1991 roku i wychowała w Żyrardowie. Od najmłodszych lat przejawiała zdolności muzyczne. Uczęszczała do Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego w Żyrardowie, gdzie uczyła się gry na fortepianie i flecie poprzecznym. Najbardziej jednak zawsze kochała śpiewać.

W szkole średniej postanowiła rozpocząć lekcje śpiewu u bas-barytona Krzysztofa Gwiazdy, który wprowadził ją w świat musicalu, poezji śpiewanej, a potem opery. Już w trakcie liceum brała udział w konkursach i corocznych szkolnych koncertach charytatywnych. W Podkowie Leśnej zdobyła Wyróżnienie na 53. Ogólnopolskim Konkursie Recytatorskim w kategorii poezji śpiewanej oraz Wyróżnienie na konkursie „Kryształowa Nuta”.

Nie dostała się od razu na wymarzone studia muzyczne na Uniwersytecie Muzycznym im. F. Chopina, więc postanowiła rozwijać na poziomie akademickim swoją drugą największą pasję – pedagogikę. W tym czasie kształtowała swój głos pod okiem dr hab. UMFC Jolanty Janucik, po czym w roku 2014 dostała się na studia stacjonarne. Aktualnie jest na roku dyplomowym I stopnia studiów stacjonarnych w klasie prof. Anny Radziejewskiej.

Rozpoczynając studia posiadała już skromny dorobek artystyczny, który powiększa się z roku na rok. Występowała z repertuarem muzyki operowej, musicalowej i kameralnej na wielu scenach w Polsce, m.in. z orkiestrą kameralną z Sochaczewie, w Centrum Łowicka w Warszawie, w Ratuszu Miejskim w Nowym Sączu, w Dworku Chopina w Dusznikach Zdroju, czy w Miejskim Domu Kultury w Skierniewicach i Żurominie. Brała udział w wielu koncertach organizowanych w ramach swojej uczelni, m.in. koncert „Polska liryka wokalna – współczesne interpretacje pieśni polskiej XIX wieku”, czy „Muzyka Hiszpanii i Ameryki Łacińskiej”. Jej Wydział ma również nawiązaną współpracę z Centrum Pomocy Społecznej dzielnicy Śródmieście, gdzie studenci występują z koncertami charytatywnymi dla seniorów.

Jest laureatką konkursu „Muzyka, ruch i słowo” w ramach I-go Warszawskiego Festiwalu Kultury Studenckiej, gdzie zdobyła w roku 2013 Nagrodę Grand Prix oraz Nagrodę Publiczności.

Studiując na Akademii Pedagogiki Specjalnej im. M. Grzegorzewskiej w Warszawie łączyła pasje pedagogiczne i muzyczne, a za bardzo dobre wyniki w nauce otrzymała stypendium Rektora. Aktualnie, jako dyplomowany pedagog, uczy śpiewu i pracuje z młodzieżą na obozach wokalnych, gdzie wprowadza ich w świat nie tylko piosenek ludowych i rozrywkowych, ale i twórczości kompozytorów muzyki symfonicznej i operowej. Od roku  jest członkiem prestiżowych, międzynarodowych i polskich stowarzyszeń nauczycieli śpiewu – International Voice Teachers of Mix i Stowarzyszenie Wokalistów Mix, dzięki którym rozwija swoje zdolności pedagogiczne. Interesującym doświadczeniem było poprowadzenie dwudniowych warsztatów dla Chóru Miasta Żyrardowa, dzięki którym przyczyniła się do rozwoju warsztatu i pasji śpiewaczych członków chóru swojego miasta.

Coraz częściej występuje w projektach operowych, w których gra partie solistyczne. W kwietniu 2015 roku pod batutą Marty Kosielskiej wzięła udział w operze „Suor Angelica” G. Pucciniego, w której wcieliła się w rolę Osminy i Novizii. Rok później zadebiutowała w Warszawskiej Operze Kameralnej rolą Dziewczynki w „Weselu Figara” W. A. Mozarta pod dyrekcją prof. Janusza Przybylskiego. W sierpniu 2015 roku wzięła udział w suwalskim wystawieniu opery „Don Giovanni” W. A. Mozarta pod batutą dr Kazimierza Dąbrowskiego, gdzie wcieliła się w rolę Zerliny. Tę samą postać zagrała w kwietniu 2017 roku pod dyrekcją Rafała Janiaka na scenie Warszawskiej Opery Kameralnej. W Filharmonii Świętokrzyskiej pod batutą Marty Kuczyńskiej śpiewała fragmenty „Strasznego Dworu” S. Moniuszki jako Hanna. Obecnie pod okiem wybitnych specjalistów (m.in. Andrea De Carlo z Conservatorio Statale di Musica Alessandro Casella w Akwili) przygotowuje się intensywnie do pierwszej od czasów skomponowania, światowej prapremiery opery „Il Trespolo Tutore” A. Stradelli, w której zagra główną rolę żeńską – Artemisię.

W ostatnim czasie sprawdza swoje siły również jako członek chórów. Razem z chórem Cantilena pod dyrekcją Ignacego Ołowia zdobyła złoty medal, puchar Federacji Caecilianum za najlepsze wykonanie utworu sakralnego oraz nominację do udziału w 52. Międzynarodowym Festiwalu Pieśni Chóralnej w Międzyzdrojach  na „XXXVI Konkursie chórów a capella dzieci i młodzieży”. W listopadzie roku 2016 wystąpiła również jako sopran w chórze Capella Corale Varsaviana pod batutą Lee Reynolds’a w Świątyni Opatrzności Bożej podczas koncertu premierowego „Przymierze” M. Lorenca z Orkiestrą Akademii Beethovenowskiej, transmitowanego na żywo w TVP1. Dużym wyróżnieniem był udział w tegorocznym uniwersyteckim wystawieniu opery „Straszny Dwór” w Stanach Zjednoczonych, na scenie Copernicus Center w Chicago, gdzie śpiewała partię pierwszego sopranu. Występowanie dla społeczności polskiej w Chicago było dla sopranistki ogromnym doświadczeniem i przeżyciem.

W ostatnich latach starała się uczestniczyć w kursach mistrzowskich – master class, które bardzo pomagają rozwijać technikę, fonetykę i stylistykę wokalną młodego śpiewaka. Wzięła udział w kilku międzynarodowych kursach interpretacji muzyki, m.in. w Janowcu, Pucku, Suwałkach, Nowym Sączu i Dusznikach-Zdroju w klasach dr hab. J. Janucik, prof. B. Makala, prof. M. Habeli i prof. A. di Giantomasso, czy prof. M. Rzepki.

Na scenie miała przyjemność występować m.in. z Krzysztofem Gwiazdą, Jakubem Sokołowskim, Szymonem Kowalczykiem, Krzysztofem Trzaskowskim, Grzegorzem Biegasem, Bogną Sokorską, Romualdem Spychalskim, Anastasią Levandovskaią, Mariną Belashuk, czy Tomaszem Radziwonowiczem.

W rodzinnym mieście Żyrardowie pierwsze występy wokalne Pauliny Tuzińskiej miały miejsce w Pałacyku K. Dittricha w ramach koncertów „Trzy kwadranse z muzyką”. W czerwcu 2011 śpiewała podczas wydarzenia „Wiosenne zbliżenia artystów Mazowsza” w Centrum Kultury. W ostatnich latach wystąpiła na uroczystym koncercie z okazji Święta Konstytucji 3 Maja, koncercie z okazji 20-lecia Prywatnej Szkoły Muzycznej im. A. Szalińskiego w Żyrardowie oraz podczas koncertu Orkiestry Sinfonia Viva, uświetniającego uroczystą Mszę Św. w intencji miasta w kościele pw. Patki Bożej Pocieszenia, odprawioną z okazji 100-lecia nadania Miastu Żyrardów praw miejskich. Ten ostatni koncert został powtórzony w grudniu 2016 r. na zakończenie roku jubileuszowego w kościele pw. Wniebowstąpienia Pańskiego. Współpraca z orkiestrą Sinfonia Viva i Chórem Miasta Żyrardowa zaowocowała kolejnym dziełem muzyki oratoryjnej (Stabat Mater, E. d’Astorga) w kwietniu roku 2017. Współpracowała również niejednokrotnie z żyrardowską orkiestrą kameralną Sinfonietta de Girarda pod batutą M. Wiśniewskiego.


Michał Prószyński – tenor

Urodził się 1 sierpnia 1992 roku w Żyrardowie. Od 9. roku życia zaczął uczęszczać do Państwowej Szkoły Muzycznej I i II stopnia im. Ignacego Jana Paderewskiego w Żyrardowie, którą ukończył w roku 2012 w klasie gitary u prof. Tomasza Kaszubowskiego.

W roku 2015 ukończył ZPSM im Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie śpiewu solowego u prof. Leszka Świdzińskiego. Jednocześnie w roku 2015 ukończył studia licencjackie na Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie na wydziale instrumentalnym w klasie gitary u prof. Marcina Zalewskiego. Obecnie jest studentem I roku Hochschule für Musik Theater Und Medien w Hanowerze, w klasie dr. hab. Marka Rzepki.

Brał udział w licznych konkursach wokalnych ogólnopolskich i międzynarodowych, na których był nagradzany i wyróżniany, np.:
– II Nagroda w I Ogólnopolskim Konkursie wokalnym im. Jana Kiepury w Sosnowcu 2015 r.
– II Nagroda na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY wrzesień 2015 r.
– I Nagroda na Ogólnopolskich Przesłuchaniach Uczniów Szkół Muzycznych II stopnia CEA 2014 r.
– I wyróżnienie na IX Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, 13 kwietnia 2013 r.
– Wyróżnienie w XIII Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym im. Franciszki Platówny we Wrocławiu, 10 – 12 kwietnia 2014 r.
– I Nagroda na XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach, 28 kwietnia 2017 r.
– Nagroda Specjalna Instytucji Promocji SILESIA na XIX Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Imricha Godina IUVENTUS CANTI we Vrablach
– GRAND PRIX na I Ogólnopolskim Konkursie Wokalnym VOX POPULI w Jeleniej Górze, 5 – 6 maj 2017 r.
– Wyróżnienie na VII Międzynarodowym Konkursie Duetów z harfą, 7-9 kwiecień 2017 r.
– Nagroda ”THE MOST PROMISING TENOR” na III Międzynarodowym Konkursie Wokalnym im. Alidy Vane na Łotwie, 3 sierpień 2017 r.
– Zaśpiewanie partii Arlequina w balecie K. Szymanowskiego „Mandragora” na XIII Festiwalu Muzyki Polskiej w Filharmonii Krakowskiej 7-16 lipiec 2017 r.
– Zaśpiewanie cyklu ” Neue Liebeslieder Waltzer op. 65″ na II Festiwalu Kameralistyki Wokalnej VOICE & PIANO w Krakowie, 14-20 maj 2017 r.
– II Wyróżnienie na Międzynarodowym Konkursie Wokalnym ZŁOTE GŁOSY 2017 w Warszawie, 9 września 2017 r.

Występował w m.in. w Sali Kongresowej PKiN w Warszawie. Wielokrotnie uświetniał swoimi występami uroczystości i wydarzenia organizowane w Żyrardowie.


Kajetan Skoneczny – perkusista

Grę na perkusji rozpoczął w 2012 r. w Państwowej Szkole Muzycznej I stopnia im. I. J. Paderewskiego w Żyrardowie. Obecnie jest uczniem klasy III szkoły II stopnia.

Wraz z jedyną w Polsce orkiestrą perkusyjną ,,Żyrardowskie Uderzenie” (obecnie MarimBand) zagrał ponad 50 koncertów w całym kraju m.in.
– w Filharmonii Narodowej w Warszawie,
– NOSPR Katowice (trzykrotnie),
– Filharmonia Bałtycka w Gdańsku
– w Rybniku.

Pomimo tego, że gra na perkusji zaledwie kilka lat, osiągnął duży sukces – II miejsce na Międzynarodowym Konkursie Wibrafonowym w Monte Silvano (Włochy) Italy PAS competion.

Aktywnie uczestniczy w życiu kulturalnym Żyrardowa, biorąc udział w wielu imprezach miejskich, brał też udział w organizacji Jam Sessions.

Jest również członkiem Trio Jazzowego No Nuts, które pracuje aktualnie nad autorskim repertuarem.  Gra też w zespole funkowym na zestawie perkusyjnym.

Był uczestnikiem wielu kursów i warsztatów w Polsce i za granicą (m.in. Kurs Perkusyjny ,,Nad Nilem” w Kolbuszowej), gdzie pod okiem wybitnych pedagogów z całego świata (Anders Astrand, Bernard Maseli, David Friedman, Alexey Chizik, Philippe Spiesser, Karol Szymanowski) uczył się sztuki gry na wibrafonie.

Obecnie dalej rozwija się w kierunku gry na wibrafonie jazzowym i perkusji klasycznej pod okiem mgr. Daniela Piotrowskiego, przygotowując się do kolejnych konkursów międzynarodowych.


Natalia Kok – oboistka

  • fot.

    fot. Ireneusz Skoneczny

Urodziła się 13 grudnia 1994 roku w Żyrardowie i w tym mieście rozpoczęła swoją edukację zarówno w szkole ogólnokształcącej, jak i w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia w Żyrardowie (2006 rok). Szkołę muzyczną I stopnia ukończyła na fortepianie, natomiast w II drugim stopniu, w wieku 13 lat rozpoczęła naukę gry na oboju pod kierunkiem mgr Stanisława Styczyńskiego.

Od 2013 roku studiuje na Akademii Muzycznej im G. i K. Bacewiczów w Łodzi: najpierw w klasie prof. Jerzego Kotyczki i Agaty Piotrowskiej-Bartoszek, a od roku akademickiego 2015/16 w klasie Agaty Piotrowskiej-Bartoszek.

Brała udział w wielu kursach mistrzowskich oraz seminariach specjalistycznych prowadzonych przez wybitnych oboistów, m.in.: prof. Jerzy Kotyczka (AM Kraków), dr hab. Arkadiusz Krupa (Sinfonia Varsovia, UMFC Warszawa), David Cowley (BBC National Orchestra of Wales), prof. Hermann Stefansson (Stockholm Royal Philharmonic Orchestra), dr Jan Soucek (Prague Philharmonia), dr Agata Piotrowska-Bartoszek (AM Łódź), dr Sylwester Sobola (UMFC Białystok), prof. Peter Tavernaro (Linz University).

Ciągle dąży do rozwoju i doskonalenia swoich umiejętności. Dowodem tego są zdobyte nagrody na konkursach muzycznych zarówno solowych, jak i kameralnych. Spośród nich na uwagą zasługują: III nagroda na IV International Classical Music Competition Sonorum w Kownie, III nagroda na Międzynarodowym Konkursie dla Instrumentów Dętych w ramach IX Letniego Kursu Mistrzowskiego dla Instrumentów Dętych w Łodzi, III nagroda na 7th Dmytro Bida Young Performers Woodwind Competition we Lwowie w kategorii Senior, wyróżnienie dla Kwintetu Dętego na XVII oraz na XIX Międzynarodowym Przeglądzie Zespołów Kameralnych w Jaworze, wyróżnienie na IV Międzyszkolny Konkursie Instrumentów Dętych w Żyrardowie.

Uczestniczy w wielu projektach orkiestrowych na terenie macierzystej Uczelni oraz poza nią współpracując z różnymi Filharmoniami i samodzielnymi Zespołami, m.in.: Filharmonia Kaliska, Toruńska Orkiestra Symfoniczna, Filharmonia Warmińsko – Mazurska, Filharmonia Łódzka, Orkiestra Kameralna Polish Camerata, Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Sonus, a także Młodzieżowa Orkiestra Symfoniczna Młodzi (nie)poważni. Jednocześnie rozwija swe umiejętności na gruncie muzyki współczesnej biorąc udział w European Workshop for Contemporary Music, w koncertach tegoż zespołu w ramach 59. edycji Warszawska Jesień, w projekcie Muzyka Naszych Czasów 2017, a także aktywnie uczestnicząc w 70. sesji Musica Moderna.

Dzięki czynnej działalności na studiach (przewodnicząca Naukowego Koła Oboistów) i w życiu prywatnym organizowanie czasu pracy nie stanowi dla niej problemu. Jej działalność artystyczna to także odkrywanie nowych utworów. Wraz z triem fortepianowym wykonała polską Prapremierę utworu Miguela del Aguili Seduction Dance, a także brała udział w polskiej prapremierze Opery C. M. von Webera Abu Hassan. Obecnie pracuje nad nowym dziełem Stephena Montague pt. „Thule Ultima” wraz z Kwintetem Dętym.

Poza działalnością zawodową, jestem członkiem jedynej w Polsce orkiestry Perkusyjnej MarimBand, z którą również koncertuje od 2012 roku na wielu scenach w Polsce, m. in.: NOSPR Katowice, Filharmonia Bałtycka, Filharmonia Narodowa, Filharmonia Warmińsko-Mazurska.


Zofia Cymerska – wokalistka, recytatorka

Zofia Cymerska urodziła się 16.02.2004 r. w Warszawie. Jest uczennicą VII klasy Szkoły Podstawowej nr 6 i wychowanką Młodzieżowego Domu Kultury w Żyrardowie od 2011 roku. Pod kierownictwem wykwalifikowanych pracowników Mł.DK-u nieprzerwalnie rozwija swoje talenty : recytatorskie, teatralne i wokalne.

W dniu 21.11.2017r. Zofia Cymerska reprezentując Polskę i Żyrardów uczestniczyła w Międzynarodowym Konkursie Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu ,,Romansiada 2017″, Praga, Czeska Republika i otrzymała NAGRODĘ SPECJALNĄ za interpretację rosyjskiego romansu. Zosia wykonała  romans pt. „Uśmiechnij się, mój miły” („Улыбнись, мой милый”муз. Б.Фомин,       сл. П.Герман). Konkurs przebiegał w Rosyjskim Centrum Nauki i Kultury w czeskiej Pradze. W skład jury weszli:  Przewodnicząca jury – gość specjalny z Moskwy: Zasłużona Artystka Rosji, Zasłużony Działacz Sztuk Rosyjskiej Federacji, Artystyczny Dyrektor i organizator Międzynarodowego Konkursu Młodych Wykonawców Rosyjskiego Romansu „Romansiada”, Dyrektor „Domu Romansu” w Moskwie, konferansjer, pianistka-koncertmistrz GALINA SIERGIEJEWNA PREOBRAŻENSKAJA, Dyrektor organizacji «Славянский альянс» Galina Docenko, Zasłużony Artysta Rosji, solista Moskiewskiego Państwowego Akademickiego muzycznego teatru imienia B.A.Pokrowskowo, laureat Pierwszego miejsca Międzynarodowego Konkursu „Romansiada” German Jukawskij, Śpiewak, muzyk, autor, kompozytor, Laureat międzynarodowych premii Walentin Szapowałow, Dyrektor artystyczny Narodowego Teatru i Państwowej Opery miasta Pragi, dyrektor i kompozytor MgAPetrKofron, Solistka opery Narodowego Teatru miasta Pragi Michaela Kapustova-Zajmi, Operowy śpiewak i pedagog Mgr MgA Jiri Rajnis oraz Aktorka i śpiewaczka operetkowa i musicalowa Barbora Klimentova-Rajnisova. Konkurs odbył się pod patronatem: Ministerstwa Kultury Rosyjskiej Federacji, Ministerstwa Kultury Republiki Czech, Międzynarodowej firmy Piano Petrof. Do tego konkursu przygotował Zosię i akompaniował jej na konkursie Maciej Klociński, ambasador i popularyzator rosyjskiego romansu w Polsce, muzyk, kulturoznawca i laureat wielu międzynarodowych konkursów muzycznych, laureat Stypendium im. Filipa de Girarda przyznanego przez Prezydenta Miasta Żyrardowa w 2016 r.

W listopadzie i grudniu 2017 r. Zosia uczestniczyła w warsztatach teatralno- poetyckich poświęconych poezji ks. Jana Twardowskiego z elementami wystąpień publicznych w ramach projektu „Czas na poezję, poezja na czasie” w Warszawie. Warsztaty skierowane były do młodzieży oraz osób dorosłych. Prowadził je aktor i wykładowca Akademii Teatralnej im. A. Zelwerowicza w Warszawie profesor Stanisław Górka oraz kompozytor Jerzy Derfel. Warsztaty odbyły się w Bibliotece Publicznej im Ks. Jana Twardowskiego w dzielnicy Praga Północ miasta stołecznego Warszawy. Podczas pięciu dwugodzinnych spotkań uczestnicy projektu czytali i recytowali poezję Ks. J. Twardowskiego oraz śpiewali piosenki autorstwa Jerzego Derfla. W dniu 05.12.2017 r. warsztaty zwieńczyła gala, na której zaprezentowali się uczestnicy warsztatów oraz artyści. Podczas koncertu Zosia recytowała wiersz autorstwa ks. Jana Twardowskiego pt. „ANKIETA” oraz zaśpiewała piosenkę pt. „Truskawki  w Milanówku” (słowa Wojciech Młynarski, muzyka Jerzy Derfel). W czasie warsztatów Zosia spotkała się z przychylnym spojrzeniem prowadzących, którzy bardzo wysoko ocenili jej umiejętności i przygotowanie do zajęć.

Na co dzień Zosia kształci swój warsztat artystyczny pod okiem pani Ewy Szklarskiej, która od siedmiu lat współpracuje z nią w ramach zajęć recytatorskich oraz teatru Maskarada. Współpraca ta zaowocowała wieloma osiągnięciami w konkursach recytatorskich.

Osiągnięcia Zofii Cymerskiej :
– Nagroda I  MIEJSCE w Konkursie Poezji Patriotycznej dla uczczenia 1050. rocznicy Chrztu Polski. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa.-2016 r.
– Nagroda I MIEJSCE w konkursie „Jan Paweł II i Jego związki z teatrem”. Gimnazjum im. Edwarda hrabiego Krasińskiego w Radziejowicach, Radziejowice -2015 r.
– NAGRODA Miejski XIX Mały  Konkurs  Recytatorski CK w Żyrardowie, Żyrardów-2017 r.-reprezentantka miasta
– NAGRODA XVIII Mały Konkurs Recytatorski Powiatu Żyrardowskiego. Mszczonowski Ośrodek Kultury, Żyrardów- 2016 r.
– NAGRODA  XXXIV Mały Konkurs Recytatorski, Żyrardów- 2014 r.-reprezentantka miasta
– NAGRODA  XXXIII Mały Konkurs Recytatorski  Żyrardów-2013 r. -reprezentantka miasta
– NAGRODA  XXXII Mały Konkurs Recytatorski,  Żyrardów-2012 r.-reprezentantka miasta
– FINALISTKA XV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia pontyfikatu JP II. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa-2017 r.
– FINALISTKA XIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia pontyfikatu JP II. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa-2016 r.
– FINALISTKA XXXVI Konkursu Recytatorskiego Warszawska Syrenka. Mazowiecki Instytut Kultury, Warszawa-2016 r.
– FINALISTKA XI Konkursu Recytatorskiego Polskiej Poezji Patriotycznej dla uczczenia Konstytucji 3 Maja „Witaj majowa jutrzenko”, Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa-2014r.
– FINALISTKA XIV Konkursu Recytatorskiego Poezji Religijnej „Usłysz Panie, moje słowa” dla uczczenia pontyfikatu JP II. Katolicki Zespół Edukacyjny im. Piotra Skargi, Centrum Edukacyjne Archidiecezji Warszawskiej, Warszawa-2013 r.
– WYRÓŻNIENIE  XV Mazowiecki Przegląd Recytatorski Jednego Poety Ewy Lipskiej Dom Kultury „Kolorowa” Ośrodka Kultury Arsus w Dzielnicy Ursus Warszawy, Warszawa.-2017 r.
– WYRÓŻNIENIE XVI Mały Konkurs Recytatorski Powiatu Żyrardowskiego. Mszczonowski Ośrodek Kultury, Mszczonów-2014 r.
– WYRÓŻNIENIE XIV Mały Konkurs Recytatorski Powiatu Żyrardowskiego, Mszczonów -2012 r.

Źródło
Urząd Miasta Żyrardowa

Dodaj komentarz

Close
Close