Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Miasto zainwestuje w Targowisko

Do Żyrardowa, na podstawie umowy o dofinansowanie, trafi prawie 920 tysięcy złotych, dzięki którym rozpoczniemy przebudowę targowiska miejskiego. Dziś w Urzędzie Marszałkowskim Prezydent Lucjan Krzysztof Chrzanowski podpisał stosowną umowę.

W zeszłym tygodniu Samorząd Mazowsza wybrał projekty, które otrzymają wsparcie w ramach PROW 2014–2020. Miasto Żyrardów znalazło się w gronie 12 gmin, którym w sumie przyznano blisko 9,4 mln zł na budowę i przebudowę targowisk. 

W przypadku naszego targowiska zakres prac obejmie budowę nowego zadaszenia nad głównym pasem komunikacyjnym w części rolniczej. Na żelbetowych stopach posadowiona zostanie konstrukcja stalowa zadaszenia w formie jednonawowej wiaty otwartej o dachu dwuspadowym. Wiata będzie sięgała blisko 5 metrów wysokości. Pokrycie dachowe zostanie wykonane z płyty poliwęglanu litego, jest to bardzo dobre i wytrzymałe rozwiązanie techniczne, które stworzy estetyczną połać dachową. Wody opadowe zostaną odprowadzone bezpośrednio do kanalizacji deszczowej, ponieważ prace budowlane obejmują również podłączenie do niej wpustów deszczowych znajdujących się na żyrardowskim targowisku. Nie zapomniano o podłożu. W projekcie przewidziano rozbiórkę starej kostki brukowej, wymianę podbudowy i powtórne ułożenie w oparciu o istniejące rzędne wysokościowe. Zostanie wykonane nowe oświetlenie nocne, które podniesie bezpieczeństwo i wygodę dla handlujących i klientów.

Zrealizowane prace spowodują zwiększenie komfortu dla wszystkich użytkowników targowiska miejskiego, ogromną różnicę zauważymy zwłaszcza w deszczowe dni, kiedy będzie można bez przeszkód dokonać zakupów pod nowo-powstałą wiatą, a wszystkie wody opadowe będą odprowadzane na bieżąco do kanalizacji deszczowej nie tworząc kałuż na placu targowym.

Głównym celem programu jest stworzenie infrastruktury służącej promocji i sprzedaży lokalnych produktów. Projekty są realizowane w miejscowościach liczących nie więcej niż 200 tys. mieszkańców. W zeszłym roku na budowę targowisk Mazowsze przeznaczyło 21,5 mln zł. Dzięki tym środkom podpisano 23 umowy. W tym roku do rozdysponowania było 9,5 mln zł. Wartość dofinansowania do wybranych projektów to 9,4 zł. O unijne wsparcie mogły ubiegać się gminy, powiaty lub ich związki. Wysokość dofinansowania to 63,63 proc. kosztów kwalifikowanych całego przedsięwzięcia, a maksymalna kwota wsparcia – 1 mln zł.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close