Breaking NEWSCo słychać na mieście?Kulturalnie

Lniane kreacje w Muzeum Lniarstwa

Na poprzemysłowej przestrzeni Muzeum Lniarstwa w Żyrardowie od ponad miesiąca trwa cykl warsztatów pt. „Lniane kreacje”, podczas których uczestnicy uczą się projektować i szyć odzież lnianą oraz lniane dodatki. Projekt okazał się strzałem w dziesiątkę! Warsztaty cieszą się tak dużą popularnością, że wolne miejsca na większość terminów zostały wyczerpane po kilku dniach od rozpoczęcia zapisów. A to dopiero półmetek spotkań. Przed uczestnikami jeszcze kolejny miesiąc wyzwań z tworzenia wyrobów lnianych.

Uczestnicy projektu „Lniane kreacje” w nowatorski sposób powracają do tradycji żyrardowskiego przemysłu lniarskiego, bogactwa i wyjątkowości wzornictwa poprzez uczestniczenie w dwóch cyklach bezpłatnych warsztatów pn. „Projektanci lnianej konfekcji odzieżowej” (prowadzone w poniedziałki) oraz „Projektanci lnianych dodatków” (wtorki). Udział w warsztatach to nie tylko możliwość spędzenia czasu wolnego, zdobycia nowych umiejętności z obsługi maszyn do szycia czy wykańczania tkanin. To przede wszystkim strefa inspiracji, kreatywności oraz podtrzymywania tradycji Żyrardowa jako ośrodka przemysłu lniarskiego. Wszystkie tworzone przez uczestników wyroby powstają z surowca nawiązującego do lokalnych korzeni – tkaniny lnianej.

Ponadto efekt przeprowadzonego projektu będzie miał podwójny wymiar. Oprócz zaprojektowanych i uszytych wyrobów, które uczestnicy wykonują podczas zajęć, zwieńczeniem projektu będzie pokaz mody na jednej z najdłuższych w Polsce drukarek sitodrukowych. W roli modelek wystąpią uczestniczki warsztatów, które zaprezentują stworzoną przez nie same kolekcję odzieży lnianej.

„To dopiero początek działań podjętych przez Muzeum Lniarstwa w danym temacie. Przestrzeń projektowa dla młodych artystów, tworzenie, szycie, a później pokaz mody na wybiegu-drukarce to jeden z bardzo potrzebnych kierunków rozwoju Muzeum, a także rozwoju ruchu turystyczno-artystycznego na naszym terenie. Dla przypomnienia dodam, że pierwszą projektantką w tym miejscu była Pani Xymena Zaniewska.” – mówi Jacek Czubak, Pełnomocnik Prezydenta Miasta Żyrardowa ds. organizacji Muzeum Lniarstwa im. Filipa de Girarda w Żyrardowie.

Udział w warsztatach jest całkowicie bezpłatny, natomiast obowiązują wcześniejsze zapisy. W pierwszym cyklu spotkań uczestniczy wybrana już stała grupa osób, która podczas kilkunastu spotkań stworzy spójną kolekcję odzieży lnianej. Natomiast pozostały jeszcze pojedyncze wolne miejsca na zajęcia pt. „Projektanci lnianych dodatków”, które prowadzone są w godzinach 17:00-19:00. Najbliższe terminy zajęć:

  • 06.08. – opaska do włosów,
  • 07.08. – szal,
  • 27.08. – kieszonka/nerka,
  • 28.08. – biżuteria oraz
  • 03.09. – kopertówka.

Zgłoszenia na warsztaty należy przesłać na maila: biuro@muzeumlniarstwa.pl, tel. 731 318 800.

Wszystkie zajęcia odbywają są na postindustrialnych halach Muzeum Lniarstwa, na których przed laty prowadzono produkcję wyrobów lnianych. Dzięki temu działania podejmowane w ramach projektu stają się elementem rewitalizacji miejsca, ukierunkowanym na podtrzymanie dawnych tradycji Żyrardowa ściśle związanych z fabryką lnu, która wyróżniała się na arenie międzynarodowej.

Warsztaty organizowane są w ramach projektu pt. „Lniane kreacje – warsztaty z projektowania i szycia wyrobów lnianych nawiązujące do XIX-wiecznej tradycji poprzemysłowego Żyrardowa”, który został dofinansowany ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu Patriotyzm Jutra.

 

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close