Breaking NEWSCo słychać na mieście?

LEGIONOWO. Prezydent Chrzanowski niewiele pamięta

Trwa proces o zapłatę ok. 20 mln zł wytoczony miastu przez konsorcjum, które budowało Centrum Komunikacyjne w Legionowie. Zeznający jako świadek Lucjan Chrzanowski, obecny prezydent Żyrardowa, a wcześniej z-ca i doradca prezydenta Legionowa ds. Centrum Komunikacyjnego twierdził, że nie nadzorował tej inwestycji, nie zna powodów zerwania umowy i w ogóle niewiele pamięta – tak zaczyna swój tekst legionowskie „To i owo”.

W 2017 r. Konsorcjum firm Flisbud oraz Buder, które budowały Centrum Komunikacyjne, złożyło przeciwko Gminie Legionowo pozew o zapłatę, za wykonane i nie zapłacone roboty budowlane. Wartość przedmiotu sporu wynosi w tej sprawie 12 mln 976 tys. zł., a łącznie z odsetkami nawet ok. 20 mln zł. Chodzi o wykonane prace, za które miasto nie zapłaciło.

fot. Pamiątkowe zdjęcie z wykonawcami grafitti przy Centrum Komunikacyjnym w Legionowie

W 2015 r., gdy Centrum Komunikacyjne w Legionowie było już w stanie surowym wykonawca – konsorcjum firm Buder oraz Flisbud odstąpiło od umowy. Konsorcjum twierdziło, że wbrew zapewnieniom, ratusz miał nie posiadać wszelkich wymaganych do prowadzenia budowy pozwoleń. A w trakcie budowy wielokrotnie zmieniał projekt i wstrzymywał roboty na poszczególnych odcinkach, a jednocześnie żądał wykonania prac, które w początkowym projekcie w ogóle nie były przewidziane. Powodowało to wzrost kosztów nawet o kilka milionów zł, a ratusz nie zamierzał wykonawcy za te prace zapłacić. W tym samym czasie oświadczenie o odstąpieniu od umowy złożyły wykonawcy również władze Legionowa. Powodem miały z kolei być opóźnienia wykonawcy w pracach przy budowie przejścia podziemnego.

Oficjalna informacja Urzędu Miasta Legionowo dot. inwestycji Centrum Komunikacyjnego

Lucjan Krzysztof Chrzanowski pełnił funkcję Zastępcy Prezydenta Miasta Legionowo od 15 stycznia 2007 roku. W Legionowie nadzorował merytorycznie: Wydział Inwestycji, Wydział Gospodarki Nieruchomościami, Wydział Gospodarki Komunalnej, Referat Zamówień Publicznych, Referat Planowania Przestrzennego, Referat Ochrony Środowiska, Referat Strategii i Funduszy Zewnętrznych. Miał także nadzór w zakresie zabezpieczania potrzeb miasta nad spółkami PWK i PEC oraz nadzór w zakresie określonym w Regulaminie Organizacyjnym nad spółką KZB. 7 kwietnia 2015r. objął stanowisko drugiego wiceprezydenta Żyrardowa. W jego kompetencjach znalazły się między innymi – podobnie jak w Legionowie – zadania inwestycyjne oraz pozyskiwanie środków zewnętrznych. Jednocześnie został doradcą prezydenta Legionowa ds. Centrum Komunikacyjnego.

fot. legionowo.pl | Wizualizacja Centrum Komunikacyjnego w Legionowie

Proces ruszył w 2019 r. Zeznające dotychczas osoby związane z budową Centrum Komunikacyjnego potwierdzały, że prace na budowie Centrum w 2015 r. stanęły. Rozbieżności istnieją jednak, co do tego jakie były przyczyny tego przestoju. Według miasta, konsorcjum bez powodu przerwało prowadzenie robót. Natomiast według przedstawicieli konsorcjum, to miasto wstrzymywało prace, zmieniając wielokrotnie projekt i nie dostarczając wykonawcy na czas pozwoleń na budowę dla poszczególnych etapów inwestycji. Znajduje to także potwierdzenie w dokumentach takich jak pozwolenia na budowę. Przyczyny powstania przestojów na budowie, wskazywane przez konsorcjum, częściowo potwierdził nawet jeden z pracowników Urzędu Miasta. Dlatego można mówić o malejących szansach miasta na wygraną w tym procesie.

Gwóźdź do trumny

fot. toiowo.eu | 10 czerwca 2015 – delegacje ze Szwajcarii oraz Ministerstwa Infrastruktury i Rozwoju wizytują teren budowy Centrum Komunikacyjnego w Legionowie.

Zeznania obecnego prezydenta Żyrardowa Lucjana Krzysztofa Chrzanowskiego wprowadziły w osłupienie obecnych na sali rozpraw i mogą okazać się przysłowiowym gwoździem do trumny. Okazało się, że były z-ca prezydenta Romana Smogorzewskiego (w latach 2007-2015) odpowiedzialny m.in. za nadzorowanie Wydziału Inwestycji, a więc osoba która powinna być najlepiej zorientowana w tej sprawie niewiele pamięta. Chrzanowski stwierdził, że nie zna powodów rozwiązania umowy z konsorcjum Flisbud-Buder, nie pamięta spornych aspektów, nie pamięta szczegółów tej inwestycji, nie pamięta czy brał udział w spotkaniach z przedstawicielami wykonawcy, nie pamięta także czy kierował pisma i monity do wykonawcy. Co może zaskakiwać, powiedział on również, że nie nadzorował tej inwestycji, bo tym zajmował się Wydział Inwestycji.

Nikt nie nadzorował budowy?

fot. toiowo.eu

Trzeba dodać, że Lucjan Chrzanowski jeszcze po odejściu, w kwietniu 2015 r., ze stanowisko z-cy prezydenta Legionowa i objęciu posady w Żyrardowie nadal pełnił funkcję doradcy prezydenta miasta Legionowo właśnie ds. tegoż Centrum Komunikacyjnego. Taka informację ratusz zamieścił na swojej stronie 7 kwietnia 2015 r., zatytułowaną „Kolejny etap kariery Lucjana Chrzanowskiego” (artykuł został usunięty ale pozostał inny który potwierdza, że taką funkcję pełnił). „To i owo” dodaje, że wg rzeczniczki legionowskiego ratusza Chrzanowski pobierał nawet z tego tytułu wynagrodzenie w wysokości 1154 zł miesięcznie, chociaż śladu po tym nie można znaleźć w jego oświadczeniu majątkowym za 2015 r

przez
http://toiowo.eu/legionowo-prezydent-chrzanowski-niewiele-pamieta/
Źródło
https://legionowo.pl/pl/a/6674-inspekcja-ze-szwajcarska-precyzjahttps://www.legio24.pl/legionowo-lucjan-chrzanowski-nie-jest-juz-zastepca-prezydenta-miasta/https://www.legio24.pl/legionowo-co-dalej-z-centrum-komunikacyjnym-na-razie-nie-wiadomo/http://toiowo.eu/legionowo-ma-byc-szwajcaria/

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close