Kulturalnie

Laureaci tegorocznej Manufaktury Satyry

Przypomnijmy, że temat IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Satyrycznego ,,Manufaktura Satyry” nawiązuje do przypadającej w tym roku setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości. Na konkurs wpłynęło 78 prac 36 autorów. W dniu 12 lipca br., w Żyrardowie, w Galerii ,,Resursa” odbyło się posiedzenie jury. Zwycięzcą jest Artur Ligenza z Sosnowca.

Prace oceniali: Elżbieta Laskowska – Dyrektor Muzeum Karykatury im. E. Lipińskiego w Warszawie (przewodnicząca komisji konkursowej) oraz Witold Mysyrowicz – Prezes Stowarzyszenia Polskich Artystów Karykatury i Zbigniew Kołaczek – Pomysłodawca i Kurator Artystyczny OKS ,,Manufaktura Satyry” (członkowie komisji).

Metaforyczna praca Artura Ligenzy, która zyskała największe uznanie jurorów, mówi o wykorzystanej szansie na odrodzenie polskiej państwowości, jaką stworzył konflikt zaborców w czasie I Wojny Światowej.

Natomiast Nagroda Prezydenta Miasta Żyrardowa przyznana osobiście przez prezydenta Żyrardowa Wojciecha Jasińskiego przypadła Bernardowi Franciszkowi Bucznemu z Żyrardowa. Jego praca jest alegorią odradzającego się ze zniszczeń Wielkiej Wojny naszego miasta. Na gruzach Żyrardowa wyrastają kwiaty lnu w barwach narodowych.

Oprócz dzieł o charakterze patetycznym i patriotycznym, nie zabrakło też prac żartobliwych, odnoszących się do tematu konkursu z przysłowiowym ,,przymrużeniem oka”. Trzecie miejsce za taką właśnie pracę otrzymał Zbigniew Piszczako z Olsztyna. Na ławeczce w parku, na kolanach mężczyzny siedzi atrakcyjna kobieta. Mówi do wyraźnie zaskoczonego partnera: ,,Obiecaj, że spełnisz moich 100 życzeń na 100-lecie niepodległości”.

Wystawa pokonkursowa, połączona z uroczystym wręczeniem nagród laureatom, zaplanowana jest na drugą połowę września br., w Galerii ,,Resursa”. Podobnie jak w latach ubiegłych wystawę wzbogacą prace artystów z zagranicy.

W tym roku zobaczymy dzieła twórców z Kanady, Chin, Azerbejdżanu, Turcji, Ukrainy, Rosji, Serbii, Francji, Włoch, Rumunii i Hiszpanii / Urugwaju.

Źródło
zyrardow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close