Breaking NEWSNa sportowo!

KS BARD13 idzie po I Ligę

Zarejestrowana w powiecie żyrardowskim brydżowa drużyna KS BARD13 Franciszków kolejny raz sprawiła radość swoim kibicom.

Zakończona 6 stycznia 2019 roku runda rozgrywek każdy z każdym dała drużynie drugie miejsce w tabeli z bezpieczną przewagą ponad 5 punktów nad drużyną z miejsca trzeciego.

Rozmawiamy z Michałem Kilanowskim, kapitanem drużyny.

– Tylko brydżowy Klub Sportowy BARD13 Franciszków i Żyrardowskie Stowarzyszenie Siatkówki „LEN” reprezentują powiat żyrardowski w II lidze. Obie drużyny odnoszą sukcesy w swoich dyscyplinach.Wy zajmujecie drugie miejsce po rundzie każdy z każdym, to duży sukces?

– Dla nas ogromny. Już III brydżowa liga mazowiecka jest silna.Gra w niej wielu znakomitych zawodników i trudno w niej wygrać i awansować. Będąc beniaminkiem w II lidze, czyli grając pierwszy sezon, spodziewaliśmy się, że uda nam się ledwie utrzymać, a okazuje się, że mamy nawet szansę wygrać całą II ligę. To duże osiągnięcie. Oprócz drugiego miejsca drużyna odniosła jeszcze jeden sukces. Nasza para Robert Sadowski z Żyrardowa oraz Robert Siedlecki z Jaktorowa, zajęli pierwsze miejsce w rankingu na najskuteczniej grającą parę. To jest naprawdę ogromne osiągnięcie oraz spory wkład w nasz sukces.

– Niewiele osób wie, że brydż jest sportem, dlaczego go uprawiacie? 

– O brydżu wie wiele osób.Jeszcze kilkanaście lat temu i w Żyrardowie odbywały się duże brydżowe turnieje sportowe. W naszej drużynie gra między innymi Włodzimierz Wyrzykowski, wieloletni partner brydżowy znakomitej żyrardowskiej postaci – Ś.P. Eugeniusza Jagiełło, brydżowego sędziego, instruktora, animatora oraz mentora wielu brydżystów. To z jego udziałem żyrardowski brydż odnosił sukcesy. My swoją grą chcemy tylko uhonorować pamięć o nim.

Brydż jest po prostu mniej widowiskowy niż piłka nożna czy skoki narciarskie, dlatego mniej o nim słychać w mediach. Kibic niestety musi umieć grać w brydża, żeby docenić jakość gry. To jest trudniejsze, niż zobaczenie piłki w siatce bramki. A dlaczego gramy? Jest takie przysłowie: „Jeśli nie potrafisz grać w brydża, czeka Cię nudna starość”. Brydż jest znakomitym sportem. Każdy, kto lubi rozrywki umysłowe będzie zachwycony możliwościami, jakie daje gra w brydża. Mecz brydżowy to taka rywalizacja umysłów. Jak w każdym sporcie, rywalizujemy, żeby sprawdzić, kto jest lepszy. O wpływie brydża na zachowanie sprawności umysłowej i zapobieganiu chorobie Alzheimera napisano już wiele artykułów i jest to kolejny powód polecania tej wspaniałej gry, którą zachwycały się najlepsze salony Polski międzywojennej.

– Drugie miejsce to już awans do I Ligi? Już gratulować?

– Przed nami faza PlayOff. Drugie miejsce w tabeli dało nam przywilej wybierania, a nie bycia wybieranym. W dniach 1, 2 i 3 lutego rozegramy dwa ważne mecze, których wygranie daje nam bezpośredni awans. W innym przypadku czekają nas baraże ze spadkowiczami z I ligi.

– Nazwa Klub Sportowy BARD13 Franciszków w sporcie żyrardowskim pojawia się pierwszy raz, gdzie działacie?

– Żeby brać udział w rozgrywkach brydżowych lig centralnych drużyna musi być zgłoszona przez klub sportowy. Niestety żadna z instytucji nie chciała nas wziąć pod skrzydła i utworzyć sekcji brydżowej. Jak awansowaliśmy do II Ligi musieliśmy sami założyć klub sportowy w formie stowarzyszenia i ponosić koszty rejestracji drużyny i zawodników oraz udziału w meczach, z których każdy odbywał się albo we Wrocławiu albo w Chorzowie. I tu również, pomimo zwrócenia się do urzędów i przedsiębiorstw, oprócz 300 zł od Starostwa Powiatowego, nie otrzymaliśmy żadnego wsparcia. Stanowi to pewne utrudnienie, ale nasza pasja jest ponad to. Jako, że nie mamy sponsora, nosimy nazwę klubu z miejscem jego rejestracji.

– Trudno jest zostać brydżowym mistrzem?

– Żeby być dobrym graczem, bez względu na dyscyplinę, należy na pewno poświęcić sporo czasu. Żeby dobrze grać w brydża, trzeba dużo czytać fachowej literatury, a zdobytą wiedzę systematyzować w grze z żywymi przeciwnikami. Stanowczo odradzam gry z programami komputerowymi.

– Czego Wam życzyć, oprócz wygrania nadchodzących meczów?

– Tego, czego życzymy każdemu, składając życzenia urodzinowe, zdrowia, szczęścia i pieniędzy. Jeśli możemy, za pośrednictwem Życia Żyrardowa, zwrócić się do firm i mieszkańców o pomoc w ponoszeniu kosztów rejestracji i gry, żebyśmy mogli skutecznie reprezentować nasz powiat w rywalizacji z drużynami z całej Polski. Wspierającym, jako zarejestrowane stowarzyszenie, możemy wystawić notę księgową.

Klub Sportowy Bard13 PKO BP SA 28 1020 1055 0000 9702 0411 7545

Lub poprzez internet: https://zrzutka.pl/388dmn

Nasz adres e-mail: KSBARD13@GMAIL.COM

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close