Breaking NEWSEdukacja

Komunikat w sprawie rekrutacji do szkół

Twoje dziecko kończy szkołę podstawową lub gimnazjum? Zapoznaj się komunikatem Prezydenta Żyrardowa i Starosty Powiatu Żyrardowskiego odnośnie podwójnej rekrutacji do szkół średnich.

W roku szkolnym 2019/2020 staniemy przed kolejnym ważnym etapem wdrażania systemowej reformy oświaty. Czeka nas tzw. „podwójny nabór”. Od tego bowiem roku w szkołach będą organizowane równolegle klasy pierwsze o różnych podstawach programowych. Uczniowie kończący VIII klasę szkoły podstawowej (rocznik 2004) mogą zostać przyjęci do 4-letniego liceum ogólnokształcącego, 5-letniego technikum lub 3-letniej branżowej szkoły I stopnia. Z kolei absolwenci ostatniej klasy gimnazjum (rocznik 2003) mogą ubiegać się jak dotychczas o miejsce w 3-letnim liceum ogólnokształcącym, 4-letnim technikum lub w 3-letniej branżowej szkole I stopnia. Oznacza to, że między tymi klasami nie ma żadnych zależności programowych, uczniowie nie uczestniczą we wspólnych zajęciach i nie są łączeni w grupy. W tej sytuacji rekrutacja dla absolwentów szkół podstawowych i absolwentów gimnazjów jest oddzielna. W samej rekrutacji zasadniczo nic się nie zmienia. Postępowanie rekrutacyjne do wszystkich typów szkół będzie złożone. W pierwszej kolejności pod uwagę będą brane wyniki egzaminu ósmoklasisty albo egzaminu gimnazjalnego. Komisja rekrutacyjna uwzględni także oceny (na świadectwie ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum) z języka polskiego i z trzech obowiązkowych przedmiotów. O tym, które to będą, zdecyduje dyrektor szkoły przeprowadzającej rekrutację. Dodatkowe punkty będzie można uzyskać za świadectwo ukończenia szkoły podstawowej albo gimnazjum z wyróżnieniem i za szczególne osiągnięcia wymienione na świadectwie ukończenia szkoły.

W tym roku w powiecie żyrardowskim mury szkół podstawowych opuści 734 uczniów, gimnazjów zaś 713 uczniów. Powiat Żyrardowski jako organ prowadzący dla Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej, Liceum Ogólnokształcącego w Mszczonowie, Zespołu Szkół Nr 1 w Żyrardowie, Zespołu Szkół Nr 2 w Żyrardowie, Zespołu Szkół Nr 3 w Wiskitkach, Zespołu Szkół w Mszczonowie oraz Miasto Żyrardów jako organ prowadzący Liceum Ogólnokształcące im. S. Żeromskiego w Żyrardowie przygotowali w sumie dla ósmoklasistów 740 miejsc (w tym 380 w liceach, 250 w technikach i 110 w szkołach branżowych I stopnia), natomiast dla gimnazjalistów 722 miejsca (362 w liceach, 250 w technikach i 110 w szkołach branżowych I stopnia). Dla nikogo zatem nie zabraknie miejsca.

Zachęcamy do wyboru naszych szkół, gwarantując, że młodzież znajdzie w nich najlepsze warunki nauki i rozwoju. Nasze samorządy każdego roku zwiększają nakłady finansowe na oświatę, inwestują w infrastrukturę i wyposażenie, dbają o doskonalenie zawodowe nauczycieli. Dzięki licznym dotacjom unijnym oferujemy olbrzymie spektrum kierunków zawodowych w technikach oraz bardzo wysoki poziom kształcenia w liceach. Jesteśmy przekonani, że każdy uczeń znajdzie dla siebie adekwatną i satysfakcjonującą ścieżkę kariery naukowej i zawodowej.

Beata Sznajder Starosta Żyrardowski

Lucjan Krzysztof Chrzanowski Prezydent Żyrardowa

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close