Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Komisja w sprawie TVŻ: Ogrom nieprawidłowości, sprawa trafia do CBA i prokuratury

Dzisiaj (22.06.2018) w Resursie miało miejsce publiczne odczytanie wyników kontroli ws. TVŻ oraz Centrum Kultury, Komisja Rewizyjna jednoznacznie wskazuje na liczne nieprawidłowości, niegospodarność a być może nawet fałszerstwa i wyprowadzanie publicznych pieniędzy z miejskich spółek, Centrum Kultury i wydziału promocji Urzędu Miasta – przy pełnej wiedzy i zgody Prezydenta Wojciecha Jasińskiego. Komisja żąda też podjęcia działań prawnych przez urząd miasta w celu odzyskania na rzecz CK właściciela TVŻ nienależne pobranych opłat za emisję reklam spółek miejskich a także innych podmiotów. Przy tym potwierdza wszystkie nasze ustalenia ze śledztwa dziennikarskiego i dodatkowo wylicza i wskazuje:

  • Intratne umowy reklamowe dla Leking Media w żyrardowskich spółkach miejskich. PGM 8 442 zł, PGK 79 884 zł, Aqua Żyrardów 9 000 zł, PEC 13 284 zł.  (od stycznia 2017 do teraz).

Razem 110 610 zł 

  • Bazowy kontrakt Leking Media z CK:

243 540 zł (od stycznia 2017 do teraz).

  • Zakupy dla Leking Media: Oprogramowanie 4248 zł, sprzęt audio-wideo 2 205 zł, meble 1 604 zł, kamera 14 699 zł, dysk komputerowy 840 zł, dysk 669 zł, monitor 4 820 zł, telewizor 5 330 zł – to lista sprzętu zakupionego dla TVŻ z budżetu CK bez żadnych formalnych wniosków od TVŻ, na tzw. „gębę”.

Razem 34 415 zł.

  • Lokal na redakcję Leking Media w resursie, a po jej zalaniu wodą w CK – za darmo, bez umowy i bez zbędnych formalności, rachunki płaci CK, remont opłaca Resursa.
  • Pracownik na umowę zlecenie opłacany przez CK –

Razem 35 232 zł (od marca 2017 do teraz),

  • Jako bonus dodatkowe zlecenia dla Leking Media z wydziału promocji urzędu miasta na kwoty 2460 zł, 615 zł, 1968 zł, 6150 zł, 492 zł oraz 738 zł.

Razem 12 423 zł. 

Daje to sumie 436 220 zł za półtora roku działalności Leking Media, średnio 24 234 zł miesięcznie – tyle nas wszystkich, wg Komisji Rewizyjnej kosztuje telewizja samorządowa o nazwie TVŻ. 

Komisja ta potwierdza wszystkie nasze informacje uzyskane w toku śledztwa dziennikarskiego. Co oburzające a zarazem śmieszne spółki miejskie (z wyjątkiem PGM) odmówiły komisji wglądu do dokumentów finansowych – przypominamy, że nam udostępniły je już na początku bieżącego roku.

Zdaniem komisji za wszystkim stoją „specjalne relacje” łączące szefową TVŻ z Prezydentem Miasta Wojciechem Jasińskim, a z kolei zdaniem byłych dyrektorów wszelkie decyzje związane z TVŻ zapadały i zapadają w gabinecie Prezydenta. Szefowa TVŻ miała wielokrotnie, wg świadków powoływać się w spornych kwestiach na specjalne relacje z Prezydentem Wojciechem Jasińskim i pełniącym obowiązki dyrektora Centrum Kultury a zarazem dyrektorem wydziału promocji UM Danielem Jaroszem.

Podczas kontroli Centrum Kultury przedstawiło aneks do umowy z TVŻ z 5 września 2017 roku dający możliwość czerpania zysków z reklam dla Leking Media, a który pozbawia wszelkich ewentualnych zysków Centrum Kultury, który komisja oceniła na szalenie niekorzystny dla CK a intratny dla Leking Media. My pytając w lutym 2018 roku Centrum Kultury o umowę z TVŻ wraz z aneksami otrzymaliśmy samą umowę bez żadnych aneksów, więc zdaniem komisji miało dojść do wyprodukowania dokumentacji i jej antydatowania – czyli krótko mówiąc fałszerstwa, a przy tym niegospodarności – zdaniem komisji cały zysk z reklam powinien trafić do budżetu CK a nie kieszeni szefowej Leking Media.

To samo dotyczy umowy bezpłatnego użyczenia sprzętu. W lutym 2018 roku pytaliśmy CK o listę sprzętu użyczonego dla TVŻ, CK odpisało, że żadnego sprzętu dla Leking Media nie użyczali i nie kupowali (oprócz oprogramowania, które Leking Media zwróciło), a tu nagle w trakcie kontroli okazuje się, że jednak istnieje umowa o użyczeniu sprzętu o wartości bagatela 28 658,34 zł. Faktury na sprzęt kupowanego dla TVŻ też się jakoś magicznie odnalazły a na początku roku CK twierdziło, że żadnych zakupów nie było.

To nie koniec rewelacji – były dyrektor Centrum Kultury Jarosław Spychała w ostatnim miesiącu swojego urzędowania (29 czerwca 2016) wypowiedział umowę z Leking Media która miała być powodem jego odejścia a kilka dni po tym jak opuścił CK, umowę tą próbował przywrócić … księgowy Centrum Kultury, nie posiadając żadnych umocowań do takich działań. Zachodzi pytanie, na czyje polecenie ?

Protokół pokontrolny zostanie teraz przekazany do Centralnego Biura Antykorupcyjnego oraz Regionalnej Izby Obrachunkowej. Ponadto Komisja Rewizyjna za pośrednictwem Przewodniczącego Rady Miasta wnosi do prokuratury doniesienie o możliwości popełnienia przestępstwa, doniesienie to składa z pominięciem Prezydenta, który może być stroną postępowania.

Tagi

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close