Dla dzieciNa sygnale!

Kolejne „Dni bezpieczeństwa” za nami

Przez cały miniony tydzień policjanci z żyrardowskiej komendy zorganizowali spotkania dla ponad 1000 dzieciaków z całego powiatu. To już trzeci rok kiedy mundurowi zorganizowali „Dni bezpieczeństwa”. Głównym celem spotkań z młodzieżą jest przypomnienie zasad bezpieczeństwa przed wakacjami w sposób przystępny- przez zabawę.

Przez cały ubiegły tydzień spotykaliśmy się z uczniami szkół na terenie naszego powiatu. W poniedziałek odwiedziliśmy Szkołę Podstawową w Radziejowicach, gdzie około 150 dzieciaków chętnie uczestniczyło w zorganizowanych zajęciach i ochoczo korzystało z przygotowanych atrakcji. We wtorek pojechaliśmy do Szkoły Podstawowej w Osuchowie-w  tym spotkaniu wzięli także udział uczniowie ze szkół w Lutkówce, Bobrowcach i Piekarach. W środę byliśmy w Szkole Podstawowej Bartnikach, w czwartek w podstawówce w Miedniewicach. Ostatniego dnia spotkanie zostało zorganizowane w Miejskim Ogrodzie Jordanowskim w Żyrardowie, gdzie zaprosiliśmy uczniów z żyrardowskich szkół.

 

W trakcie tych kilku dni spotkaliśmy się z ponad 1000 dzieciaków, które do swojej dyspozycji miały atrakcje przygotowane przez policjantów, straż pożarną, Wojsko Obrony Terytorialnej, Straż Leśną, Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz Państwową Straż Pożarną w Żyrardowie i Ochotniczą Straż Pożarną w Osuchowie.

Wśród atrakcji przygotowanych przez funkcjonariuszy policji znalazły się:

-gra wielkoformatowa o bezpieczeństwie w ruchu drogowym

-alkogogle i narkogole dzięki którym przestrzegaliśmy o negatywnym wpływie alkoholu i narkotyków

-symulator zderzeń dzięki któremu przypominaliśmy o tym jak ważne jest prawidłowe zapinanie pasów bezpieczeństwa

-symulator odczuć osób starszych, aby młodzież mogła przez chwilę poczuć się jak seniorzy

-refleksomierz, na którym każdy mógł sprawdzić swój czas reakcji

-konkurs plastyczny „Bezpieczne wakacje”

-krzyżówki, kolorowanki

-pamiątkowe odciski palców

-pokaz sprzętu policyjnego wykorzystywanego podczas zabezpieczeń

Nasze spotkania swoją obecnością zaszczycił również Prezes żyrardowskiego Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego- Pan Krzysztof Kokosza, który z dzieciakami rozmawiał o bezpieczeństwie nad wodą i uczył ich Pierwszem pomocy przedmedycznej. Te spotkania na długo zapadną dzieciakom w pamięci, ponieważ miały szansę przećwiczyć sposoby postępowania w trudnych sytuacjach. W spotkaniach uczestniczyli także strażacy z Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej oraz Ochotniczej Straży Pożarnej w Osuchowie, którzy nie tylko zaznajamiali dzieci z tajnikami swojej pracy, ale także chłodzili nas, dzięki czemu upały stawały się bardziej znośne. Kolejną służbą, której obecność była bardzo ważna to strażnicy leśni, w trakcie tych kilku dni odwiedzili nas funkcjonariusze z Nadleśnictwa Radziwiłłów oraz Nadleśnictwa Grójec. Strażnicy leśni oprócz pokazu używanego przez nich sprzętu opowiadali zebranym o bezpiecznym wakacyjnym wypoczynku w lesie. W poniedziałek i piątek na nasze zaproszenie przyjechali także żołnierze z Wojsk Obrony Terytorialnej. Przygotowali oni pokaz sprzętu oraz symulator lotów samolotem, który cieszył się bardzo dużą popularnością. W poniedziałek uczniowie z Radziejowic „załapali się” na wojskowe malowanie twarzy. Swoją obecnością zaszczycili nas również żołnierze z 38 dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Sochaczewie, którzy zaprezentowali sprzęt na co dzień wykorzystywany w służbie.

 

Każdego dnia atrakcje były inne, jednak kulminacyjnym punktem tego tygodnia były pokazy psów policyjnych. Na nasze zaproszenie do szkoły w Bartnikach przyjechali kursanci i instruktorzy z Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach i zaprezentowali swoje czworonogi. Mimo bardzo trudnych warunków atmosferycznych goście z Sułkowic stanęli na wysokości zadania i oprócz pokazu posłuszeństwa pokazali również sytuacje w jakich używa się psów służbowych w Policji. Na koniec środowego spotkania z przewodnikami dzieciaki mogły pogłaskać specjalnie szkolone psy, wykorzystywane do poszukiwań ludzi ( grupa „mantrailer”).

 

Zorganizowanie „Dni Bezpieczeństwa” nie byłoby możliwe bez zaproszonych służb i instytucji, które wsparły nasze działania. Podziękowania kierujemy do uczestników spotkań z młodzieżą:

-Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego w Żyrardowie

-Komendy Powiatowej Państwowej Straży Pożarnej w Żyrardowie

-Zakładu Kynologii Policyjnej CSP w Sułkowicach

-Nadleśnictwa Radziwiłłów

-6 Mazowieckiej Brygady Obrony Terytorialnej im. rtm. Witolda Pileckiego

-Ochotniczej Straży Pożarnej w Osuchowie

-38 dywizjonu zabezpieczenia Obrony Powietrznej w Sochaczewie

-Nadleśnictwa Grójec

 

Za pomoc w zorganizowaniu „Dni Bezpieczeństwa” dziękujemy:

-Dyrektorowi Instytutu Transportu Samochodowego- za wypożyczenie sprzętu promującego bezpieczeństwo w ruchu drogowym

-Dyrektorowi PGK- za pomoc przy transporcie sprzętu

Urzędowi Gminy w Radziejowicach za zakup nagród na konkurs plastyczny

-Dyrektorom szkół i Miejskiego Ogrodu Jordanowskiego za udostępnienie miejsca na organizację „Dni Bezpieczeństwa”

-Michałowi Wojciechowskiemu za oprawę muzyczną

oraz wszystkim osobom zaangażowanym w przygotowania za wsparcie i pomoc

Źródło
st. asp. Agnieszka CiereszkoKPP Żyrardów

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close