Co słychać na mieście?

Kolejne 215 tysięcy złotych na Centrum Kultury.

Na Sesji Rady Miasta 1 lutego 2018 roku, podczas dyskusji nad zmianą uchwały budżetowej na 2018 rok, radny Arkadiusz Rzepecki złożył wniosek przeciwny do pomysłu kolejnych dużych dotacji dla Centrum Kultury w kwocie niemal 215 tysięcy zł.

Zdaniem radnego, przesuwanie w tej chwili tych środków, w obliczu nieprawidłowości, oraz przed kontrolą Centrum Kultury w zakresie działalności Telewizji Żyrardowskiej przez Komisję Rewizyjną Rady Miasta jest niewłaściwe. Tym bardziej, że Prezydent w żaden sposób nie uzasadnił kolejnych tak dużych przesunięć na tę instytucję.

Radny w zamian za to zaproponował przesunięcie tych środków, odpowiednio 100 tysięcy złotych na Muzeum Lniarstwa, a pozostałą kwotę 114 900 zł na wyposażenie żyrardowskich szkół w pomoce dydaktyczne.

Prezydent prosił o niegłosowanie nad tym wnioskiem. Argumentował to tym, że przesuwanie tak dużych kwot powinno być przemyślane i tryb zgłoszenia takiej zmiany jest za szybki. Głosowania na tej samej sesji, w ciągu kilkudziesięciu minut odnośnie kilkuset tysięcy złotych uważa za niewłaściwe. Przypomnijmy, że w grudniu zagłosowano za 300 tysiącami na pomnik Józefa Piłsudskiego, pomimo dużego sprzeciwu mieszkańców, właśnie na wniosek radnego Jerzego Jankowskiego (https://zyrardowskie.pl/300-tysiecy-zlotych-pomnik-zatwierdzone-razem-budzetem-2018/).

Wniosek radego Rzepeckiego jednak zgodnie z procedurą musiał wejść pod głosowanie. Tuż przed tym, Jerzy Jankowski zawnioskował o 15 minut przerwy, która jak się później okazało wydłużyła się do ponad 30 minut.

Podczas przerwy Prezydent przekonywał radnych ze swojego ugrupowania do nie głosowania nad wnioskiem dotyczącym przesunięcia pieniędzy na szkoły i muzeum lniarstwa, jak się okazało podczas głosowania – skutecznie.

Widać też było wyraźnie, że rysują się już podziały w strukturach władzy, w opozycji ustawia się Przewodniczący Marcin Rosiński, który został skrytykowany przez Prezydentów za pomysł przesunięcia 3 mln złotych na remonty dróg. Wiceprezydent Lucjan Chrzanowski nie oszczędził sobie kąśliwych uwag w stronę Marcina Rosińskiego, sugerując m.in. że nie ma technicznej wiedzy i niewiele wie o budowaniu dróg. W kontrze Marcin Rosiński wstrzymał się od głosu podczas głosowania za wnioskiem radnego Rzepeckiego.

Ostatecznie za wnioskiem Arkadiusza Rzepeckiego zagłosowali:

fot. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żyrardowa, Źródło: esesja.zyrardow.pl

Należy zaznaczyć, że w Projekcie Uchwały Budżetowej na rok 2018, która była głosowana zaraz po wnioskach radnego Rzepeckiego, można znaleźć zapisy zwiększające wydatki na szkoły nr 1, 2, 3, 4, 6 i 7 w kwocie 115 tysięcy złotych, głównie na wyposażenie pracowni komputerowych.
Gdyby wniosek radnego Rzepeckiego przeszedł, szkoły miałyby do dyspozycji kolejne niemalże 115 tysięcy złotych, tym razem na pomoce dydaktyczne. Byłby to pokaźny zastrzyk finansowy dla żyrardowskich szkół. Pieniądze te ostatecznie zasilą Centrum Kultury.

Radna Beata Marzęda Przybysz obiecała przyjrzeć się jeszcze raz zapisom budżetowym, tak aby wesprzeć nasze szkoły również w zakresie pomocy dydaktycznych.

Uchwała budżetowa została zatwierdzona następującymi głosami:

fot. Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Miasta Żyrardowa, Źródło: esesja.zyrardow.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close