Edukacja

Klasa dziennikarska kończy rok

Wywiady z kolegami, nauczycielami, pracownikami szkoły, pisanie newsów do internetu, próba pisania newsów radiowych, poznanie pracy redakcji gazety, pierwsze sondy uliczne, nawet prezenterski makijaż. Uczniowie klasy dziennikarskiej LO w Wiskitkach mają za sobą pierwszy rok nauki zawodu pod okiem Anny Wrzesień, dziennikarki prasowej, radiowej i telewizyjnej.

Rok temu przyszli do klasy dziennikarskiej z różnych powodów. Jedni z marzeniami, że kiedyś sami będą pracować w prestiżowych redakcjach, inni zaintrygowani nazwą klasy. W czasie roku szkolnego przekonali się, że można się tu nie tylko dowiedzieć czegoś o zawodzie, ale osobiście przekonać, jak pracują dziennikarze i spróbować zmierzyć się z dziennikarskimi wyzwaniami.
Przede wszystkim poznali zasady pracy w redakcji i podstawę pracy w dziennikarstwie czyli Prawo Prasowe oraz Kodeks Etyki Dziennikarskiej. Potem zaczęli przeprowadzać pierwsze rozmowy, na początek wywiady z kolegami nt spędzania czasu wolnego. Potem przeprowadzili wspólnie z nauczycielem wywiad rzekę z Agnieszką Olszanowską, nauczycielem bibliotekarzem i jednocześnie pisarką. Wywiady stały się ich chlebem powszednim, bo jak twierdzą fachowcy, rozmowa jest podstawą każdego materiału
dziennikarskiego.
W połowie roku uczniowie udali się do redakcji gazety Głos Żyrardowa i Okolicy. Tu dowiedzieli się jak na co dzień pracuje gazeta, tu też dostali pierwsze zadanie. Zostali podzieleni na grupy i musieli przeprowadzić sondy uliczne, a także przekonać rozmówców do zrobienia im zdjęcia do gazety. Mimo przenikliwego chłodu i deszczu, wszystkim grupom udało się zrealizować zadanie. Ich sonda oraz zdjęcia, zostały opublikowane w gazecie Głos Żyrardowa i Okolicy.
Czasem na zajęciach czekały ich niespodzianki, jak wtedy, kiedy na lekcję przyszły ich koleżanki z klasy wizażu i wykonały im makijaż telewizyjny. Przy okazji dowiedzieli się, że pracujących przed kamerami mężczyzn jak i kobiety, makijaż obowiązuje tak samo. Nie wszyscy przyjęli to entuzjastycznie, ale efekt wszystkich zaskoczył. W sumie uznali to za ciekawe doświadczenie.
Klasa dziennikarska podsumowała swój pierwszy rok pracy.
-Wybrałem klasę dziennikarską, bo uznałem że to brzmi ciekawie. Jednak zajęcia nauczyły mnie wielu rzeczy, do których sam bym nie doszedł, przede wszystkim sposobu poszukiwania informacji. Mam nadzieję, że w przyszłym roku będę się mógł nauczyć jeszcze więcej- mówi Tomek, jeden z uczniów.
Uczniowie przyznali, że najbardziej odpowiada im atmosfera i warsztatowy charakter zajęć. W roku szkolnym 2018/2019 zapraszamy uczniów do klasy 1 LO.

Źródło
powiat-zyrardowski.pl

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close