Wydarzenia

IX Piknik Ekologiczny

Powiat Żyrardowski od kilku lat organizował wraz z partnerami – Stowarzyszeniem Polski Ruch Czystszej Produkcji w Katowicach i Fundacją Ochrony Środowiska Naturalnego Miasta Żyrardowa i okolic, Powiatowy Piknik Energetyczny. Ta impreza, mająca wystawienniczo-edukacyjny charakter, miała w ubiegłym roku swoją ósmą już edycję. Piknik, mimo że zmieniał w poszczególnych latach akcenty, w zamyśle organizatorów miał  zawsze jeden podstawowy cel – czyste i naturalne środowisko.

Utwierdzeni w przekonaniu, że taka forma edukacji i promocji jest potrzebna i korzystna dla środowiska i dla mieszkańców, postanowiliśmy podjąć się organizacji kolejnej imprezy, modyfikując jednak jej charakter i dziedzinę prezentacji. Mottem dziewiątego Pikniku jest dewiza „Natura nie łamie swych praw.” Ta myśl sformułowana przez wielkiego geniusza, jakim był Leonardo da Vinci, doskonale opisuje ideę planowanego przedsięwzięcia.

Tegoroczna edycja, oprócz promowania czystego środowiska ma kultywować tradycje w szerokim rozumieniu tego słowa. W imprezie uczestniczyć będą wystawcy, którzy w swej ofercie mają tradycyjne jadło, prezentują zapomniane lub ginące zawody, a towarzyszyć im będą ludowe zespoły muzyczne i kapele. Realizując naszą koncepcję, doszliśmy do przekonania, że doskonałą lokalizacją będzie teren Starej Przędzalni w Żyrardowie. Zabytkowy kompleks budynków i okalające go ciągi komunikacyjne wpisywać się będą w klimat Pikniku. Na naszą propozycję z entuzjazmem odpowiedział właściciel terenu – Prezes Zarządu spółki „Stara Przędzalnia” Piotr Błażejewski, który zaproponował udostępnienie terenu i współpracę podczas organizacji imprezy.

W ramach pikniku planowane są wystawy spożywczych produktów tradycyjnych i regionalnych, w tym wpisanych na listę Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Dodać należy, że z terenu powiatu żyrardowskiego wpisano na tę listę ponad dwadzieścia produktów. Mając na uwadze rosnące zainteresowanie tradycyjną kuchnią postanowiliśmy promować funkcjonujące gospodarstwa rolne i małe rodzinne przetwórnie wytwarzające żywność zgodnie z recepturą naszych babć, a także zachęcać i wspierać planujących podejmowanie takiej produkcji. Uczestnicy pikniku będą mogli pokosztować wyjątkowych i unikalnych rarytasów, takich jak sytocha, fiut czy powidła olenderskie.

Wystawie produktów spożywczych towarzyszyć będzie pokaz tradycyjnych zawodów i rzemiosł. Na piknikowych wystawach pojawią się stolarze, wikliniarze, garncarze i inni rzemieślnicy ginących profesji.

Impreza o takim charakterze musi mieć odpowiedni klimat, dlatego pojawią się zespoły i kapele ludowe, które zaprezentują muzykę z różnych regionów. Na piknikowej scenie, w dniu 15 września wystąpią kapele: Krwawe Róże, Chłopcy z Nowoszyszek, Kapela Niwińskich, zespoły ludowe Urzeczeni i Kalwarki, a na koniec trochę rytmów latynoamerykańskich i hiszpańskich w wykonaniu zespołu EspaniOLA.

Zachęcamy mieszkańców powiatu żyrardowskiego do udziału w tej imprezie, dzięki której powrócić będziemy mogli choć na chwilę do kuchni naszych babć, do warsztatów naszych dziadków, a także posłuchać muzyki sprzed lat. Obecność wodzireja na imprezie będzie doskonałą okazją by nauczyć się tańczyć oberka, mazurka czy kujawiaka.

Spotkajmy się w sobotę 15 września na Małym Rynku w Żyrardowie, wokół Starej Przędzalni. Początek pikniku zaplanowany jest na godzinę 12.30

Źródło
Powiat Żyrardowski
Back to top button
Skip to content