Na sportowo!

III Mistrzostwa w Sportowym Ratownictwie Wodnym oraz Pływaniu Długodystansowym

W minioną sobotę, 2 grudnia, na pływalni AQUA Żyrardów odbyły się Mistrzostwa Żyrardowa w Sportowym Ratownictwie Wodnym. Wystartowało 65 zawodników. Organizatorem zawodów było Wodne Ochotnicze Pogotowie Ratunkowe oraz AQUA Żyrardów, a patronat nad imprezą objął Prezydent Żyrardowa Wojciech Jasiński.

Celem zawodów, oprócz sportowej rywalizacji, było  doskonalenie umiejętności z zakresu ratownictwa wodnego, pozwalających organizować pomoc i ratować życie osobom, które uległy wypadkowi na wodach oraz promocja bezpiecznego i aktywnego wypoczynku nad wodami.

Zawodnicy startowali w trzech konkurencjach : pływanie pod przeszkodą, holowanie manekina i akcja z pasem ratowniczym na dystansach,50 i 100 m.

W zawodach brali udział nie tylko ratownicy wodni, chodziło bowiem również o to, aby zachęcić dzieci i młodzież do uprawiania tej ciekawej dyscypliny sportowej. Dla najmłodszych przygotowano proste konkurencje z użyciem podręcznego sprzętu ratowniczego. W czasie trwania zawodów instruktorzy ratownictwa medycznego  nauczali udzielania pomocy przedmedycznej, była również możliwość ćwiczenia na fantomach.  Dziękujemy zgromadzonej na trybunach publiczności, która zagrzewała do walki zawodników i oklaskiwała zwycięzców. Najlepsi zawodnicy otrzymali medale i dyplomy, natomiast wszyscy zawodnicy brali udział w losowaniu 30 maseczek do podawania oddechów zastępczych.

W klasyfikacji generalnej wyłoniono najwszechstronniejszych sportowych ratowników wodnych roku 2017, których okolicznościowymi statuetkami udekorował Prezes AQUA Żyrardów Ryszard Adamiak.

Rocznik 2010/2009 – Inga Miklasz i Grzegorz Włodarczyk                                                                                                                                  

Rocznik 2008/2007 – Maja Korabiewska i Kosma Mastalerz                                                                                                                                      

Rocznik 2006/2005 – Weronika Różewska i Bartosz Micewicz                                                                                                                                

Rocznik 2004/2003 – Hanna Kierzkowska i Dawid Towarek                                                                                                                                      

Rocznik 2002/2001– Jakub Nowakowski                     

Po zakończeniu zawodów ratowniczych, organizatorzy przygotowali konkurencję dla „twardzieli” wyścig open  na dystansie 1500 m . Wyścig  był rekompensatą za Maraton Pływacki Zalew Żyrardowski, który ze względu na rozpoczęte  prace budowlane, nie mógł się w tym roku odbyć. Zwycięzcy zostali uhonorowania okolicznościowymi statuetkami, dyplomami oraz nagrodami.

Wśród kobiet zwyciężyła  Oliwia Ciećwierska  przed Agnieszką Owczarek , wśród panów bezkonkurencyjny był Jakub Nowakowski  , który pokonał dystans 1500 m w czasie 19:56,22  s. , kolejne miejsca zajęli Dawid Towarek, Bartosz Kowalczyk i  Sebastian Litewnicki.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close