Edukacja

Historia jednego zdjęcia w Elektryku

W środę 7 listopada uczniowie klasy 1 AG (klasa fotografii i multimediów) i 3 D uczestniczyli w niezwykłym spotkaniu z Roksaną Lemiesz, która od lat bada najnowszą historię naszego regionu i potrafi o niej pasjonująco opowiadać. Uczniowie usłyszeli opowieść o hrabiance Zosi Zamoyskiej pseudonim „Bartek”, która sprzeciwiając się woli rodziny walczyła w latach 1944-45 u boku partyzantów z oddziału „Lermana” w okolicach Puszczy Mariańskiej, Mszczonowa i Rawy Mazowieckiej. Do poszukiwań informacji o tragicznych losach Zosi zainspirowała Panią Roksanę fotografia przedstawiająca partyzantów, wśród których znalazła się młoda dziewczyna, przypominająca wyglądem żołnierza. Okazuje się, że w naszym lokalnym środowisku jest wiele pięknych historii związanych z bohaterami II wojny światowej i okresu powojennego.

Dla młodych adeptów sztuki fotografowania takie spotkanie pokazuje, jaką siłę dokumentalną ma w sobie fotografia. Na pozór błahe ujęcie może ukrywać olbrzymią tajemnicę. Przyglądając się bacznie ludziom i światu zamkniętych w dwóch wymiarach czarno-białych odcieni często można znaleźć coś więcej – emocje i uczucia, które towarzyszyły bohaterom oglądanych obrazów. Takie osobiste spojrzenie na zdjęcie daje możliwość wejścia w świat, którego przecież już nie ma. W każdym zdjęciu kryje się życie ze wszystkimi możliwymi barwami. Bohaterowie powstań, strajków, wojen, którzy kochali, cierpieli, tęsknili, nienawidzili, przyjaźnili się. Spojrzenie na fotografie w ten sposób może pomóc odtworzyć historię.

Tak właśnie w praktyce uczą się uczniowie nowej klasy fotograficznej żyrardowskiego „Elektryka”. Może następne zajęcia wypełni projekcja filmu „Powiększenie”, którego twórcą był mistrz Michelangelo Antonioni?

 

Źródło
powiat-zyrardowski.pl

Dodaj komentarz

Close
Close