Breaking NEWSNa sportowo!

Gigantyczny sukces Gosi Rdest – pojedzie w formule 3 !

Po ekstremalnie trudnych kwalifikacjach Gosia Rdest dostała się do wyścigów W-Series bolidami formuły 3! Na torach całej europy będzie się ścigać 18 kobiet z całego świata. Gosia jest jedyną Polką w tej serii. Od dzisiaj na całym świecie, profesjonalnie bolidami ściga się dwóch Polaków – Robert Kubica i Gosia Rdest z Żyrardowa.

Zakończyła się ostateczna selekcja decydująca o finałowym składzie uczestniczek W Series. Gosia Rdest, jako jedyna Polka wywalczyła miejsce  w bolidzie Formuły 3. Osiemnaście kobiet z 13 różnych krajów będzie tworzyło historię motorsportu jako pierwsza w pełni kobieca seria wyścigowa single-seaterów. Pula nagród wynosi 1,5 mln dolarów. Kierowcy z 16 krajów zdobyli swoje pierwsze doświadczenie z samochodem wyścigowym Tauus T-318 w nowej specyfikacji 2019 rywalizując podczas intensywnych dni na torze w Almerii. Kobiety zmierzyły się, aby stać się jednymi z 18 zawodniczek w serii dysponującej funduszem nagród o wartości 1,5mln USD – w tym 500 000 USD dla zwyciężczyni.

„Ogromnie cieszę się, że znalazłam się w ostatecznym składzie. Składzie 18 zawodniczek, które będą startować w W Series. To dla nie bardzo duże wyróżnienie jak też przełomowy moment w karierze. Jeszcze w zeszłym roku nie spodziewałam się że będę miała szansę powrócić do single – seaterów. Cały proces selekcji był bardzo ciekawym doświadczeniem, a testy w Almerii bardzo dużo wniosły do mojego rozwoju jako kierowcy.

Mieliśmy cztery dni jeżdżenia na bardzo trudnym, wymagającym obiekcie. Każdego dnia mieliśmy po kilka kompletów nowych opon.Dało nam to możliwość poznania charakterystyki prowadzenia samochodu na starej, jak i właśnie na nowej oponie. Cała organizacja selekcji, dni testowych przebiegła bez najmniejszych zastrzeżeń.  Zespół Hitech GP fenomenalnie wykonał swoją pracę. Naprawdę bardzo przykładali się do wykonywanej pracy. Organizacyjnie wszystko przebiegło też pomyślnie.

Następny krok to testy w Lausitzring. Znam bardzo dobrze ten obiekt. Wracam zmęczona ale bardzo szczęśliwa i gotowa do jeszcze cięższej pracy i wykorzystania tej szansy, która przede mną stoi.

Tak na dobrą sprawę selekcja trwała ponad tydzień, gdzie było 4 dni jeżdżenia i każdy dzień na torze przeplatał się z zajęciami z przygotowania fizycznego.Był to bardzo aktywny czas – nasz dzień zaczynał się od godziny 7 rano trwał do godziny 20. Pracowaliśmy z fenomenalnymi inżynierami.Mieliśmy szansę pracować z dwoma różnymi inżynierami. Jest to prawdziwy zespół profesjonalistów.

Samochód prowadzi się dosyć ciężko, w zasadzie jest to najtrudniejsze auto jakim do tej pory jechałam. Najtrudniejsze z racji na ogólną charakterystykę prowadzenia ale też z racji na pozycję za kierownicą. Przez system HALO kolumna jest wysunięta bardzo w stronę zawodnika przez co jest ograniczona mobilność rąk w kokpicie, ponieważ ręce zgięte są po kątem 90stopni. Początkowo było trudno do tego się przyzwyczaić jednak już drugiego dnia jechało się znacznie lepiej.”

– Gosia Rdest, tuż po ogłoszeniu wyników selekcji:

 

„Po czterech intensywnych dniach testowych w Almerii, zakończonych wczoraj i czterech równie rygorystycznych styczniowych próbach w Melk, jak można sobie wyobrazić zgromadziliśmy ogromną ilość danych. Nasi sędziowie, kierowani przez Dave’a Ryana właśnie na ich postawie ustalili, kto znajdzie się w 18, która weźmie udział w serii. Wszyscy kierowcy pracowali ciężko, sumiennie i bardzo dobrze jeździli, także ci którzy nie przeszli dalej. To już wszystko. Nasz program doboru kierowców jest kompletny. Chodźmy na wyścigi!” – Catherine Bond Muir, dyrektor generalny W Series

Lista 18 uczestniczek zakwalifikowanych do udziału w serii:

 1. Jamie Chadwick, Wielka Brytania
 2. Sabre Cook, USA
 3. Marta Garcia, Hiszpania
 4. Megan Gilkes, Kanada
 5. EsmeeHawkey, Wielka Brytania
 6. Jessica Hawkins, Wielka Brytania
 7. SheaHolbrook, USA
 8. Emma Kimilainen, Finlandia
 9. Miki Koyama, Japonia
 10. Sarah Moore, Wielka Brytania
 11. TasminPepper, Południowa Afryka
 12. Vicky Piria, Włochy
 13. Alice Powell, Wielka Brytania
 14. Gosia Rdest, Polska
 15. Naomi Schiff, Belgia
 16. BeitskeVisser, Holandia
 17. FabienneWohlwend, Liechtenstein
 18. Caitlin Wood, Australia

 

Zgodnie z zapowiedziami miały być wybrane dwie rezerwowe zawodniczki, organizatorzy wskazali jednak aż 4:

 

 1. Sarah Bovy, Belgia
 2. VivienKeszthelyi, Węgry
 3. StephaneKox, Holandia
 4. Francesca Linossi, Włochy

Inauguracyjny sezon to sześć rund towarzyszące wyścigom DTM, kalendarz na rok 2019 przedstawia się następująco:

3 – 5maja | Hockenheim

17 – 19maja| Zolder

7 – 9czerwca | Misano

5 – 7lipca | Norisring

19 – 21lipca | Assen

10 – 11sierpnia | BrandsHatch

Pojedynczy wyścig trwać będzie 30 minut. Każda z zawodniczek będzie miała do dyspozycji taki sam bolid Formuły 3 Tatuus T-318. Samochody wystąpiły w nowej odsłonie w pięciu różnych, ekstrawertycznych malowaniach. Każda z kombinacji pozostawia miejsce na nazwisko kierowcy, flagę narodową  oraz własny, wcześniej wybrany numer wyścigowy.

Gosia Rdest miała w swojej karierze krótki epizod w pojazdach jednomiejscowych. W 2013 roku brała udział w zawodach BRDC Formuła 4, zdobywając nagrodę Who Zoom Award za największą liczbę udanych wyprzedzeni w sezonie.

Głównym celem W-Series jest otwarcie kobietom drzwi do wyścigów Formuły 1. Jak twierdzi Adrien Newey, genialny inżynier projektujący bolidy Formuły 1, powodem, dla którego nie ma kobiet w F1 nie jest brak umiejętności, ale brak otrzymanej szansy. Na szklany sufit zwraca uwagę również David Coulthard, były wicemistrz świata Formuły 1. Jego zdaniem stworzenie specjalnej serii dla kobiet to pierwszy krok w kierunku zwiększenia ich udziału w zawodach Formuły 1, na zasadzie zwiększenia ich możliwości uczestnictwa w motorsporcie.

 

Catherine & Esmee Hawkey CNN Interview

ICYMI: W Series CEO, Catherine Bond Muir and qualifier, Esmee Hawkey took part in a special CNN broadcast to mark last week's International Women's Day. ♀Watch to find out more. 📺

Opublikowany przez W Series Piątek, 8 marca 2019

Materiał w języku angielskim

 

A historic moment for W Series as our qualifiers take to the track for the very first time in our race cars. 🏎🏎

Opublikowany przez W Series Sobota, 23 marca 2019

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close