Edukacja

Geniusze z Puszczy Mariańskiej zdobyli Sejm

To był wielki dzień dla całej społeczności Liceum Ogólnokształcącego w Puszczy Mariańskiej. Powiatowa szkoła została wyróżniona przez Marszałka Sejmu, który udostępnił galerię w gmachu Sejmu RP przy Sali im. Jacka Kuronia na zorganizowanie wystawy „Wizjonerzy i geniusze” poświęconej Czesławowi i Tadeuszowi Tańskim. Wernisaż odbył się 16 maja 2019 r. z udziałem znamienitych gości.

Wystawę współorganizował i wsparł finansowo Starosta Powiatu Żyrardowskiego. Ekspozycja bowiem, jest nie tylko promocją placówki oświatowej, ale też i całego powiatu. Jak zauważa wicestarosta Krzysztof Dziwisz, jest to wydarzenie bez precedensu i warto utrwalać pamięć o patronie. Żadna powiatowa szkoła nie miała jeszcze wystawy w Sejmie RP. Wystawa będzie prezentowana do 31 maja. Do obejrzenia wystawy zapraszają organizatorzy Maciej Małecki Przewodniczący Sejmowej Komisji ds. Energii i Skarbu Państwa, dr Jan Tarczyński Dyrektor Centralnej Biblioteki Wojskowej w Warszawie, Urszula Matusiak Dyrektor LO w Puszczy Mariańskiej. Partnerami przedsięwzięcia są Beata Sznajder Starosta Żyrardowski oraz Michał Staniak Wójt Gminy Puszcza Mariańska.

Tylko w dniu otwarcia wystawę odwiedzili minister Elżbieta Rafalska, europoseł Ryszard Czarnecki, szef Komisji Infrastruktury Bogdan Rzońca, wiceprzewodniczący Komisji Gospodarki Wojciech Zubowski, prezes Urzędu Lotnictwa Cywilnego, wiceprezes PLL LOT Stefan Malczewski, przedstawiciele Kancelarii Premiera, Agencji Rozwoju Przemysłu i wielu innych gości. Oczywiście była silna reprezentacja Ziemi Żyrardowskiej z wicestarostą Krzysztofem Dziwiszem na czele i skarbnik Edytą Fedorowicz, wójtem Puszczy Mariańskiej Michałem Staniakiem, dyrektorem powiatowej oświaty Adamem Lemieszem, przewodniczącym Solidarności w Żyrardowie Bogdanem Zielińskim, prezes stowarzyszenia Wspólnota Żyrardowa Krystyną Lenarczyk. Uroczystość prowadzili pomysłodawcy i organizatorzy przedsięwzięcia poseł Maciej Małecki i dyrektor puszczańskiego Liceum Urszula Matusiak. Najważniejsi jednak byli uczniowie. To przecież oni pielęgnując pamięć o patronie szkoły, są, jak powiedziała dyrektor Matusiak, „spadkobiercami jego marzeń”. A przecież od marzeń wszystko się zaczęło. Przypomnijmy przez chwilę geniuszy II Rzeczypospolitej Polskiej. Czesław Tański – polski Ikar, Leonardo da Vinci XXI wieku, artysta-malarz, konstruktor amator statków powietrznych. Był pierwszym Polakiem, który latał na maszynie cięższej od powietrza i pierwszym szybownikiem, który wzbił się w powietrze na konstrukcji własnego autorstwa. Tadeusz Tański – syn, genialny inżynier, indywidualista, wynalazca światowego formatu, konstruktor pierwszego polskiego samochodu osobowego CWST-1 i CWST-4 oraz samochodu pancernego FT-B. Zginął w Auschwitz za odmowę współpracy z Niemcami.

„To właśnie takie piękne umysły budowały Polskę. Teraz to zadanie stoi przed Wami drodzy uczniowie. Macie ku temu wspaniałe możliwość, która daje Wam szkoła. Bądźcie zawsze dumni z tego, że kończyliście Liceum im. Czesława Tańskiego w Puszczy Mariańskiej” – powiedział poseł Maciej Małecki.

Dodaj komentarz

Close
Close