Tylko w krawatach

Film Obłoki Śmierci – Bolimów 1915

Wesprzyj produkcję debiutanckiego filmu dokumentalnego o historii naszego regionu!

Trwa zbiórka na ukończenie pierwszego fabularyzowanego filmu o Bitwie pod Bolimowem. Bitwie, w trakcie której po raz pierwszy w naszej części Europy zastosowano broń chemiczną. Po obu stronach jej frontu walczyli Polacy. Młodzi filmowcy proszą o wsparcie ich projektu na portalu Polak.Potrafi.pl. Składki zaczynają się już od złotówki. Czekają nagrody!

Bitwa zapomniana przez Świat

Po wielu dniach nerwowego oczekiwania w końcu  zerwał się niezbędny do przeprowadzenia ataku, sprzyjający wiatr. Wczesnym rankiem 31 maja 1915 roku padł rozkaz odkręcenia kurków 12 000 butli z ciekłym chlorem. Wcześniej niemieccy saperzy z 36 Pułku Pionierów starannie rozmieścili i zamaskowali śmiercionośny arsenał na ciągnącym się przez 12 kilometrów odcinku frontu…

Tak mógłby rozpoczynać się kolejny artykuł o zapomnianej przez Świat bitwie, na polu której historia Europy Wschodniej przekroczyła granicę między wojną konwencjonalną, a wojną totalną. Choć wydarzenia te miały miejsce w samym sercu dzisiejszej Polski, a artykułów na ich temat powstało niemało – wiedza na temat walk na linii Rawki i Bzury w latach 1914 – 1915 nadal z trudem przedostaje się do szerokiej świadomości Polaków. Pora to zmienić!

OBŁOKI ŚMIERCI – Bolimów 1915

Reżyser filmu – Ireneusz Skruczaj, postanowił opowiedzieć historię Bitwy pod Bolimowem językiem, który jest najbliższy jemu i przedstawicielom młodego pokolenia. Językiem nowoczesnego, dynamicznego i trzymającego w napięciu kina. Podczas trwających niemal dwa lata prac nad filmem udało się zrealizować 75% wysokiej jakości materiału zdjęciowego.

Zbiórka na portalu Polak.Potrafi.pl pozwoli zebrać środki na ostatnie dni zdjęciowe i postprodukcję filmu (montaż, udźwiękowienie, korekcję barwną i efekty specjalne). Cegiełki zaczynają się już od 1 zł. Ekipa przygotowała bardzo ciekawe nagrody dla fundatorów.

Ireneusz Skruczaj, reżyser:
-Historia opowiadana w naszym filmie nie należy do przyjemnych, z całą pewnością jest jednak warta Państwa uwagi. Często myślimy o I Wojnie Światowej jako o cudzej wojnie, która przetoczyła się przez nasz kraj. Łatwo zapominamy o tym, że w szeregach armii naszych zaborców walczyli Polacy. Niejednokrotnie byli oni rekrutowani pod przymusem i traktowani gorzej niż ich niemieccy i rosyjscy towarzysze broni. Gwarantuję, że wspierając naszą produkcję przyczynicie się do godnego opowiedzenia ich losów.

Bezpośredni link do zbiórki na portalu Polak.Potrafi.pl to:
https://polakpotrafi.pl/projekt/film-dokumentalny-obloki-smierci-bolimow-1915

Zapraszamy na stronę internetową filmu:
http://oblokismierci.pl/

Oraz na profil na facebooku:
https://www.facebook.com/oblokismierci/

OBLOKI SMIERCI – ZWIASTUN 1 from Obłoki Śmierci – Bolimów 1915 on Vimeo.

Zdjęcia archiwalne: Zdjęcia z kolekcji Stanisława Kalińskiego i Piotra Moskwy,
Zdjęcia i kadry z filmu: OBŁOKI ŚMIERCI – Bolimów 1915 / Materiały promocyjne

Komentarze

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Zobacz także

Close
Close
Close

Wykryliśmy ADBLOCKA w Twojej przeglądarce.

Aby korzystać z tej strony, musisz go wyłączyć.