Breaking NEWSCo słychać na mieście?

Fala podwyżek opłat za wywóz śmieci. Żyrardowa nie ominie

W nowym roku mieszkańcy wielu polskich miast zapłacą więcej za wywóz śmieci. W niektórych przypadkach wzrost opłat jest nawet kilkukrotny.

Unijne ustalenia i rządowe rozporządzenia coraz bardziej „dokręcają śrubę”, a z segregacją nie jest najlepiej. W przypadku śmietników na osiedlach jedni segregują inni się tym nie przejmują. Czy już niebawem zapłacą za to wszyscy?

W chwili obecnej żadne śmieci nie trafiają już na wysypiska, które są wygaszane i rewitalizowane. Zamiast tego śmieci trafiają do specjalistycznych instalacji przetwarzających odpady. Trzeba mieć też świadomość, że odpady zmieszane nie mogą przekroczyć województwa w którym zostały wytworzone, muszą trafić do zakładów utylizacji śmieci w tym samym regionie skąd pochodzą, a więc firmy utylizujące śmieci, z braku konkurencji mogą dyktować w zasadzie każdą cenę za odbiór i utylizację śmieci zmieszanych. Natomiast papier, plastiki, folie, szkło, gabaryty czy elektrośmieci mogą być utylizowane w innych województwach.

Nie jest to oczywiście główna przyczyna podwyżek, nie są to też wzrosty płac pracowników sortowni i zakładów utylizacyjnych i nie jest to też, w większości przypadków pazerność firm, które te śmieci utylizują – głównym winowajcą są  podwyżki opłat marszałkowskich za odpady niesegregowane przyjęte rozporządzeniem Rady Ministrów.  W 2015 roku było to 24 zł za tonę, a obecnie wynosi już 140 zł, w roku 2019 ma wynieść 170 zł, z kolei w roku 2020 r. – 270 zł. Nie ma więc co liczyć na tani wywóz i utylizację śmieci.

Mieszkańcy Grodziska Mazowieckiego za odbiór i utylizacje śmieci w tej chwili płacą 34,50 zł za osobę, Milanówka 38,40 , Radziejowic 36 zł a Izabelina 41 zł.

Żyrardów, Baranów i Wiskitki są przed przetargami na nowego dostawcę, a więc przed ewentualnymi, ale raczej nieuchronnymi podwyżkami.

Od 1 września 2015 roku w Żyrardowie w przypadku odpadów zbieranych i odbieranych w sposób selektywny – miesięczna opłata wynosi 11 zł od osoby, natomiast za odpady niesegregowane stawka wynosi 21 zł od osoby.

Obecna umowa z odbiorcą odpadów dla Żyrardowa kończy się 30 czerwca 2019 roku, ale już słychać głosy, że taka cena nie utrzyma się do końca umowy. Istnieje ryzyko, że wykonawca zerwie umowę, ponieważ bardziej  mu się będzie opłacać zapłacić karę umową za jej zerwanie i podyktować nowe znacznie wyższe opłaty w nowym przetargu niż samemu ponosić koszty ogromnych podwyżek opłat marszałkowskich do końca bieżącego kontraktu.

 

 

2 komentarzy

  1. Tak za brak segregacji śmieci komunalnych, jak i nielegalne pozbywanie się odpadów i nieczystości płacimy wszyscy degradacją środowiska, dlatego między innymi piszę ten blog: ttps://zamowmariana.pl/. Wpadnijcie po garść informacji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

Close
Close